Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Zondag morgenna afloop van de godsdienstoefening in de Kloosterkerk te 'sHage, welke HH. MM. de Koning en Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje hadden bij gewoond was van de Kerk tot HD. paleiswerwaarts Z. M. en Z. K. H. zich te voet begaven, eene ontelbare menigte verzameld. De vorstelijke personen gingen als door de rijen der bevolking en een enkele kreet ware voldoende geweestom een levendig gejuich te doen aanheffen, doch het scheen dat een ieder doordrongen werd van het gewigt en het hoog ern stige van den dag van heden. Z. M. en Z. K. H. rigtten bij HD. gang ter aller zijden een groete, die op allen een die pen indruk maakte. Aanstaande Dingsdag zal er ter gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag ten Hove een groot diner plaats hebben. Zondag avond is te 's Hage overleden de heer C. G. Guyotridder van de militaire Willemsorde 4® klasseWet houder aldaar. Een man van grondige, veel omvattende ken nis heusch en welwillend in den omgang, had hij zich in de betrekking, welke hij betrekkelijk slechts kort mogt vervullen onderscheiden door grooten ijver en administratieve bekwaam heid. Hij had zich in de laatste jaren zeer verdienstelijk ge maakt door het in orde brengen der oude archieven der ge meente. Hij was den 30 Mei 1809 te Groningen geboren en had alzoo nagenoeg den ouderdom van 51 jaren bereikt. Men verneemt dat de antwoorden der Regering ge- reedzijn op het verslag der Tweede Kamer der Staten- Generaal betrekkelijk het wetsontwerp nopens de land verhuizers. Ook worden eerstdaags tegemoet gezien de ant woorden der Regering nopens het ontwerp wegens het tarief van rechten op den in- en uitvoer. Ook verwacht men de aan bieding van het wetsontwerp tot definitieve vaststelling van hoofdstuk XI der Staatsbegrooting van 1861 (Departement van Koloniën). Het aanhangige wetsontwerp tot regeling van het koloniaal batig slotzal spoedig bij de Kamer worden behandeld. Zaturdag morgen zijn uit Delft vertrokken den Direc teur der Koninklijke Academie, de hoogleeraar Storm Buy- sing, hoofdingenieur van den Waterstaat en al de studenten voor de genie van het laatste studiejaar, ten einde gezamen lijk met een stoomboot een riviertogt te ondernemen naar de doorbraken in den Bommelerwaard en te Leeuwen. Het we tenschappelijk doel van dezen togt is zich op het terrein zelf bekend te maken met al die hulpmiddelen en maatregelen, die den toekomstigen ingenieur kunnen te pas komen ter bescherming en tot behoud van dijken. De heer Den Doop te 's Hertogen boschdie 11. Zon dag op de reis der Amsterdamsche schroef-stoomboot naar Leeuwen zoo noodlottig door een geweerschot in het been ge troffen werd, is aan de gevolgen daarvan overleden. De per soon die de oorzaak van dat ongeluk washeeft zich bekend gemaakt en het slagtoffer aan zijn ziekbed bezochtom hem vergiffenis te vragen. Heden Maandag morgen ontsliep zeer onverwacht aan een beroerte onze algemeen geachte stadgenoot Mr. Lodewijk Caspard Luzac, in den ouderdom van 74^ jaar. Geboren uit een achtenswaardigeLeidsche familie, waaruit op wetenschappelijk en staatkundig gebied meer dan een beroemd lid vroeger en later is voortgesproten - was de overledene een rechtsgeleerde met uitstekende talenten en de Leidsche balie wastoen de heer Luzac daarvan een deel uitmaakte, ook in Nederland zeer hoog aangeschreven. Als lid der arrondissements-rechtbank betoonde hij zich steeds den vrijzinnigen uitlegger en toepas ser der wet. Als Volksvertegenwoordiger stond hij aan de spitse van dat klein aantal staatsmannendie de rechten en vrijheid der Natie, ook toen zij in Noord- en Zuid-Neder landers werd verdeeld, met kracht en klem verdedigden. - Aan de grondwetsherziening van 1848 nam hij een belangrijk en ijverig deel en trad uit het midden der daarmede belaste Staatscommissie op, om als Minister van Binnenlandsche Za ken en voor de Zaken der Hervormde eeredienst de nieuwe Staatsregeling in werking te brengen. Overmaat van arbeid aan de waarneming van die beide portefeuilles veroorzaakte een overspanning - die noodlottig scheen te zullen werken op zijn ligchaam en geest en ernstig drong tot zijn vrijwillige aftreding. Zijn geest bleef nochthans steeds helder tot aan het einde zijns levens ofschoon hij door ligchaamsgebreken veeltijds belemmerd werdom naar zijn wensch meer werkzaam en nuttig te zijn- gelijk hij als Curator der Leidsche Hoo- geschool en Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie altijd ijverig zich betoonde. - Zijn dood is voor velen een verlies, zijne weldadigheid was groot en zijne nagedachtenis zal in eere blijven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag te 5, te 8 te 10 uur en te middernacht 45*. Zondag 's morgens te 3 uur 44*, te 5 uur 43°, te 8 uur 44°, te 13 uur 53", te 2 uur 57°, te 5 uur 54*, te 8 uur 49*, te 10 uur 45* en te middernacht 42°. Heden Maandag te 3 en te 5 uur 38*, te 8 uur 37°, te 12 uur 47°, te 2 en 4 uur 49*. De proefnemingen met geschut, naar de nieuwste con structie vervaardigdzijn in Pruissen voortgezet en de ver kregen resultaten hebben de gekoesterde verwachting nog over troffen. Vaartuigen met ijzeren platen van 4£ duim dikte uit de beste Engelsche fabrieken vervaardigdwerden op 1000 schre den afstands zonder moeite en zonder uitzondering doorboord. Alvorens echter een stellig besluit wordt genomen omtrent het in te voeren model voor het nieuwe vestinggeschutvoorna melijk met het oog op de wapening der kustbatterijenzullen de proefnemingen worden voortgezet op afstanden van 3000 a. 4000 schreden. Men houdt zich overtuigddat ook het pantseren van oorlogsbodems geen voldoend middel is om ze tegen de werking van het geschut bestand te maken. De afdeelingschef bij het departement van binnenland sche zaken in Rusland, de heer Cwosdew, heeft op den spoor weg van Moskou naar Petersburg een smartelijken dood ge vonden. De locomotief van den trein is hem over het hoofd gereden, hetwelk zij met bliksemsnelheid van den romp heeft gesnedenterwijl het overige van het lijk vreeselijk is ver minkt. Te Hermannstadt heeft voor een paar dagen een con ferentie plaats gehad, waarin beraadslaagd is over de vraag: of Zevenbergen zich zal aansluiten bij Hongarije of niet. De debatteu over dit onderwerp werden met levendigheid en tot laat in den nacht gevoerd. Een besluit omtrent dit punt zal eerst later worden genomen. Het Magyaarsche element heeft in Zevenbergen de overhand niet, al is het ook dat van de 40 leden door de regering te Karlsburg bijeengeroepenten einde te beraadslagen over de inwendige organisatie van Zevenber gen zich bevinden 24 Hongaren 8 Saksers en 8 Romanen. De verhouding waarin de bevolking in Zevenbergen, verdeeld volgens hare nationaliteit, tot elkander staat, is als volgt: 1,300,000 Romanen, 500,000 Hongaren en 200,000 Saksers. De Oesterr. Ztg. deelt de lands-statuten mede. Die voor den rijksraad zijn reeds ter perse. De lands-statuten worden voor alle provinciën tegelijk gesanctioneerd. De landdagen krijgen vrij uitgebreide bevoegdheid en een groot aantal leden, b. v. Gallicie en Bohemen bijna 250 en het kleinste kroon land 20. De landahoofdman wordt door den Keizer uit de leden van dan landsdag gekozen. De rijksraad zal uit 350 door de landdagen naar de districten gekozen leden en uit twee curiën bestaan. De eerste curie zal uit de groote fidei- commis-bezittersalsmede uit de voornaamste leden der kerk, van den staat, van de wetenschappen en kunsten bestaan. Zij worden voor hun leven benoemd. De geheele rijksraad zal over de onderwerpen beraadslagendie volgens art. 2 van bet Oct.-patent onder zijn bereik vallen. Over onderwerpendie algemeene en tot dusverre alleen voor de niet-Hongaarsche landen geldende wetten betreffenberaadslaagt de rijksraad met uitsluiting der Hongaarsche leden. De zittingen van den rijksraad en der landdagen zijn openbaar. De Koning van Napels begeeft zich met zijn gemalin naar Beijerenalwaar hij zich voorloopig met der woon zal vestigen. Tegen den zomer zal hij een reis naar Madrid doen om Koningin Isabella voor de ondervonden sympathie te be danken. Men acht het niet onmogelijkdat de Koning zich alsdan met hetzelfde doel naar Parijs zal begeven.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2