N°. 301. Dingsdag 19 February. A0. 1861. Konings verjaardag. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhagi, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtend» 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds t« 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 Uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^- uur. Zittingen v«n bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 sur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Zoo zal het volk van Nederland in deze dagen toonen voor de oogen der naburen en voor het oog de» Alzienden, hoe het de spreuk in beoefening brengt Labor et Oraal# het zich eerst wendde tot Hem, wiens vrijmagt blijkt uit elke daad van zijn alles omvattend bestuur, en de handen ophief, om hulp en leniging aftesmeeken bij het leed, dat dreigde en trof, maar ook die dezelfde handen opent, om weldadigheid te bewijzenwaar de nood tegemoetkoming en ondersteuning eischt. - Z. M. heeft gewenscht, dat het geheele Volk met Hem en Zijn huis zich in den gebeden verheffe tot den Ko ning der Koningen om leniging aftesmeeken van de ramp spoeden, door de jongste overstroomingen veroorzaakt en om hulp te zoeken bij den Heer des Heelals ter genadige afwen ding van nieuwe rampen. - Dat woord is een woord voor onzen tijd. Als de kracht van den stroom onze dijken teistert en midden door hen heen een uitweg zoekt, geen plek ontziet, 't zij door rijk of arm bezetenen voor haar geweld alles doet wijken, wat haar vaart kan stuitendan is de nood algemeen en de behoefte aan hulp voor allen gelijkwelke onderschei dingen ook door de wereld worden gemaakt. Vrijelijk mag ieder hulpbehoevende de handen opheffen tot den hemel en welke voorstellingen er ook gemaakt worden van het Hoogste Wezen, dat er troont, het beginsel toch, dat hem drijft, is hetzelfde, besef van afhankelykheiden vertrouwen op God, die redden kan en wil. Wat in ieders hart woont, - dat is immers zoo? - moet zich naar buiten openbaren. Men moge met zulke uitingen van den volksgeest spotten, zich haasten om op mis bruiken die er mede gepaard gaante wijzenof met medelijden het oog slaan op de bekrompenheid van den ouden tijddie niet past voor de eeuw, waarin wij leven, voor die vrijzinnige beginselendie men thans huldigtvoor de onmiskenbare lof- lelijke zucht, die er heerscht, om met overlevering en gezag te breken. - Onze tijdgelijk elke tijdhuldigt beginselendie echter niet altijd met oordeel worden toegepast. De Koning heeft door Zijn Ministers een wensch geopenbaard. Aan dien wensch is voldaan op den eersten dag der weekdie wij zijn ingetreden en op den tweeden dag daarnavolgende zal op 's Konings last do Nationale weldadigheid tot nieuwe offers worden geroepen, en de Nationale weldadigheid worden op de proef gesteld dooi den algemeene inzameling, het geheele land door, ten behoeve der noodlijdenden. Zoo zal de werkdadige menschenliefde rusten op den grondslag der onwankelbare overtuiging, dat het lot van enkelen zoowel als van allen rust in handen van den Albestuurder, zonder Wiens wil zich niemand roeren of be wegen kanmaar ook op het levendig besef van ieders ver- pligting, om navolgers van Hem zich te betoonendie de liefdé zelve is. - Bidden en werken - 't is de leus en het be ginsel der ware zedeleer. - Een goede boom wordt aan zijn vruchten gekend en die vruchten kunnen niet dan rijp en overvloedig zijn, wanneer zij voortkomen uit een rijzigen en weligen stamdie in een goeden grond geplant staat. Is het volk van Nederland een Natiedie de Godsvrucht onder hare hoogste sieraden telt, dan zal de liefde jegens den noodlij denden landgenoot zich in milde handreiking openbaren. Tot dat liefdebetoon bestaat nog een bijzondere drangreden. De ramp was groot en de nood trof velen- maar tot leni ging daarvan is de Koning voorgegaan. De dag, waarop in Nederland van wege het openbaar gezag een gift aan ieders, woning wordt opgehaaldis ook 's Konings verjaardag. Nim mer kan een beter blijk gegeven worden van de gezindheid der Natie jegens haren Koning, dan door dien dag te vieren met schitterende daden van weldadigheid. Wat zijn wenscheu, die ontboezemd wordenindien er geen daden mede gepaard gaan, die de afdruksels van de stemming des harten zijn! De Koning ziet er op, als op een toetsteen van den zedelijken toestand der Natie, en Zijn liefde moet de wetsteen wezen van de liefde des Volks, gelijk wederkeerig de gezindheid derNa-t tie op het hart des Konings niet zonder invloed blijven kan. Een constitutioneel Koning is op het naauwst aan het verbonden, welks belangen hij op het hart draagt en/Ms de Natie dat vergeet en niet met liefde den wensch vau'.ZijiP- Vorst voorkomt, zal het algemeen welzijn schade dijden- gelijk elk huisgezinis ook het groote huisgezin gelukkig vals' liefde de leden zaamverbindt. <-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1