S. VAN DISSEL en C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. Advertentiën. WATERSNOOD. TEN GEBHUIKE VAN KINDEREN, OFFICIEEL NIEUW!». lè Leiden, 1.5 Februarij 1861. Mathesis Scientiarum Genitrix, Leiden Februarij 1861. door Zij i» christelijk en berouwvol ontslagen; de geestelijke, Dr. Hawks, die haar bezocht, vond haar met den geopenden bijbel in de handen wel met het lezen der geschiedenis van Mngdalena bezig. #Ik kan, zeide zij met zwakke stem, mijn Fransch, mijn Duitscb ja alles vergeten, maar Christus ver geet ik niet." De 300 dollars, welke zij nog bezat, heeft zij aan het Magdalenagenootschap der stad New-York, waar zij bestendig den roem der weldadigheid genoot, vermaakt. Onlangs werd door de policie te Londen een bedelaar aangehouden wegens verregaande trotschheid en aanmatiging. Hij sprak een voorbijganger om een aalmoes aan en toen deze hem eenige stukken kopergeld gaf, wierp hij hem die voor de voeten, met de aanmerking, dat hq niet gewoon was een gift beneden een halve kroon aantenemen. De trotsche man werd door de policie gegrepen en wegens bedelarij tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. LI. Zondag heeft in de gevangenis te Chattam een ver schrikkelijk oproer plaats gehad, hetwelk zijn oorsprong had in het bevel der autoriteitenom op eenige belhamels van vroegere wanordelijkheden geesselstraf toetepassenhetgeen de overigen niet wilden toelaten. De oppassers en de gewone mi litaire magt waren niet in staat de booswichten tot hun pligt terugtebrengenzoodat een getal van niet minder dan 1000 soldaten werd vereischt om de orde te herstellen en de lei ders van den opstand in verschillende hokken optesluiten. Twee der oppassers en drie der muitelingen hebben bij dit tumult het leven verlorenterwijl vele anderen gekwetst zijn. Uit Konstantinopel wordt van 6 dezer berigt, dat de nota van prins Gortchakoff tegen het rapport van Kebrisly- Pacha in zeer hevige bewoordingen was opgestelddaar het Turksche gouvernement daarin ronduit werd beschuldigd van leugen en bedrog, met bijvoeging der verklaring, dat het ge duld van het Russische kabinet nu ten einde was. De Porte heeft daarop in zeer gematigde termen geant woord en beloofd, dat er onmiddelijk hervormingen zullen worden ingevoerdonder anderen de afschaffing der tienden de opneming der Christenen in de armee en zelfs hunne be noeming tot hooge ambten. Burgemeester en Wethouders van Leidenontvangen heb bende een circulaire van den Staatsraad Commissaris des Ko- nings in de provincie Zuid-Holland, van den S8ten dezer maand Provblad n°. 15), houdende mededeeÜDg van het Koninklijk besluit van den öden bevorens n°. 70, waarbij Zijne Majesteit heeft bepaald, dat op Hoogstdeszelfs aanstaan den geboortedag, den 19den Februarijeene algemeene Collecte aan de huizen der ingezetenen door het geheelê Rijk zal worden gedaanzoo tot leniging van den oogenblik- kelijken nood van de slagtoffers der overstroomingenals vooral ten einde later zooveel mogelijk die noodlijdenden aan wie daartoe eigene middelen ontbreken voor hunne gele den verliezen schadeloos te stellen en in hunnen vorigen toe stand terug te brengen Doen te wetendat die Collecte op bovengenoemden dag gehouden zal worden's voormiddags ten tien uremet eene opene schaalen noodigen de inwoners dezer gemeente uit alsdan op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders erkennen het gaarne, dat ook hier reeds veel is bijgedragen tot leniging van den eersten nooddoch eene nieuwe rampzwaarder en uitgestrekter dan de vorige, heeft thans de provincie Gelderland getroffen, en zij mogen alzoo vertrouwen dat dit beroep op de liefdadigheid der ingezetenen mede niet vruchteloos zal zijn. Voorzeker toch kan door hen op geene voor 's Konings hart meer welgevallige wijze hulde worden betoond aan het door Zijne Majesteit in de laatste dagen gegeven voorbeeld van menschlievendheid, dan door Hoogstdeszelfs geboortefeest te doen strekken tot een dag van weldadigheidwelke in deze gemeente zoo her haaldelijk is geblekenterwijl ongetwijfeld de dankbaarheid voor eene gezegende afwending van gevaren, die ook een gedeelte van dit gewest hebben bedreigd, tot mildere offers aansporen en alzoo medewerken zal om den uitslag der Col lecte ten volle aan 's Konings bedoeling te doen beant woorden. Een JONG PERSOON, P. G., zoekt in den bur gerstand gelegenheid voor kost en Inwoning met een vrij Ka mertje liefst in 't midden van de stad. Reflecteren den adresseren zich met franco brieven onder letter O. bij de Boek- en Kunsthandelaren SCHREUDER VAN BAAK, op de Botermarkt. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wijlen de Weduwe S. BROEKVELDT, gelieven daarvan op gaaf of betaling te doen voor den 5den Maart e. k. bij den Ondergeteekende. S. BROEKVELDT, Sz. Kleedermaker. BESTUURDEREN van het Genootschap: brengen bij deze ter kennisse van die daarbij belang hebbendat tot het aannemen van leerlingen zal worden gevaceerd op Maan dag en Dingsdag den 25sten en 268tsn Februarij aanstaande des avonds van 6 tot 8 urein het locaal op de Pieterskerkgracht. Die echter na den beschreven tijd zich aanmeldt, zal niet meer worden aangenomen, maar verpligt zijn te wachten tot eene vol gende inschrijving in de maand Augustus. Namens Bestuurderen voornoemd, H. J. GIEZEN, Secretaris. Bij A. W. SYTHOFF te Leidenwordt uitgegeven: Dl BIJBEL, Gebonden6. Wij willen den Bijbel niet uit het huisvertrek dringen en een nieuwenoetschen Bijbel van eigen maaksel in de plaats stellenzegt de schrijver in zijne voorrede, maar ook bij hem |woog het bezwaar, door velen met hem gevoeld, dat, hoe gaarne wij Gods Woord tot ons huisboek maken, veel daarin voorkomt wat voor onze kinderen onbegrijpelijk is of hun verkeerde indrukken geeft. Met het oog op dat bezwaar heeft de Heer VAN DISSEL deze omzetting bearbeid. Hij heeft niets anders gegeven dan den Bijbelmaar zoowel uit het Oude als uit het Nieuwe Testamentdatgene doen wegvallen wat de jeugdige bevatting geheel te boven gaat of door de Oostersche voorstelling onjuiste begrippen inboezemt. Bovendien heeft hij onverstaanbare uitdrukkingen door omzetting binnen het bereik gebragt van mingeoefende bijbellezers. De verdeeling in verzen is achterwege gebleven, zoodat onze kinderen een aaneengeschakeld verhaal krijgen van hetgeen de boekeu des Verbonds bevatten. Eene uitvoerige opgave van den inhoud van elke afdee- ling, maakt het opzoeken van elke gewijde gebeurtenis gemakkelijk, terwijl daarbij tevens het Hoofdstuk van den Bijbel is aangegeven, waarin die gebeurtenis voorkomt. Zouden wij bij deze beknopte mededeeling van den aard van dit werk nog een woord van lof behoeven te voegen Wij gelooven het niet. Elk huisvader moet hoog zijn ingenomen met de verschijning van zulk een Kinderbijbel, die in eene heilige behoefte voorziet op eene wijze geheel berekend naar de eischen van onzen tijd. Mogt deze uitgave van het Boek der Boeken bevorderlijk zijn tot uitbrei ding van het Koningrijk Godswaartoe de Groote Meester ook de Kinderkens geroepen heeft.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3