N°. 299. Zaturdag 16 February. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën i» voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijka Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:*smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 ti. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 in. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbfepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks vau 91 uur en van 3G uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft bevorderd den kap. te zee J. C. du Cloux. tot schout-bij-nacht en hem onder dankbetuiging op pensioen gesteld. Voorts heeft Z. M. op pensioen gesteld de officieren van adm. le kl. G. L. Bronner en J. W. Sikman en den kapit. M. Logeman. Het heeft Z. M. behaagd den luit.-kolonel J. A. Le- clercq, van den Staf der artillerie, te benoemen tot comman deur der orde van de Eikenkroon. Te ,'s Hage is heden Vrijdag overleden Mr W. C. B. Wiutgens, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Gronin gen heeft zich bij gemotiveerd adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek dat de leeftijd van algeheele vrijstelling van belasting voor de dienstmeisjes tot achttien en van de laagste klasse van belasting tot den door de wet verklaarden meerderjarigen leeftijd worden uit gebreid. De waterstand in de Waal is sterk aan het verminde ren. Ofschoon ook de vloed in den Bommelerwaard zeer ver mindert zoo veroorzaakt evenwel de wind sedert eenige dagen veel schade aan de huizen, schuren en bergen. Vrijdag ge bruikte men op verschillende plaatsen in Zalt-Bommel nog booten om naar de huizen te varen, doch thans is men van het kwelwater, door de opening tot lossing daarvangeheel ontheven. De kistingen en dammendie hier en daar aange- bragt zijn, worden nu inmiddels ook opgeruimd. De zware muur, die eenige jaren geleden aan de Kluit onder Gameren tot wering van het water tegen den dijk gemetseld was, is 11. Zondag nacht geheel ingestort. De gierpont te Zalt-Bommel is weder gelegd. Doch- de overstrooming zijn in den Bommelerwaard verscheiden tele graafpalen uit den grond gerukt. Men is bezig de telegrafische gemeenschap te herstellen. Te Keulen was Donderdag de waterstand 8 voet 4 d., gevallen 5 d. Te Maastricht is de Maas 0.07 el gevallen. Te Zalt-Bommel sedert Woensdag 0,24 el val. Dezer dagen stond voor de arr. rechtbank te Breda te recht Jhr. Fr. R...., rijksambtenaar, gestationeerd te Galde- rengemeente Ginneken en Bavelbeklaagd van in den avond van den 3en Dec. jl. een pistoolschot op twee boeren jongens van den gegoeden stand, die zich, van de zangschool komeudehuiswaarts begavente hebben gelostwaardoor de eerste vrij ernstig in het aangezigt en de tweede in mindere mate werd getroffen. De commies die hier maar al te spoe dig van ziju vuurwapenen gebruik maakte, verkeerde in den waan, dat zij smokkelaars waren. Het openbaar ministerie eischte een jaar cellulaire gevangenisstraf. Dingsdag 11. deed de rechtbank in de zaak uitspraak en veroordeelde Oen be klaagde tot zes dagen gevangenisstraf en 8 gulden boete. Mr. Charles van Dam was als verdediger van den beklaagde op getreden. Naar men verneemtis op de laatste maandvergadering der afdeeling Alphen der maatschappij tot nut van 't alge meen van wege 't hoofdbestuur, aan den heer H. van Dorth, hoofdonderwijzer te Woubrugge, de zilveren medaille uitge reikt geworden, ter zake zijner aOjarige volijverige ambtsbe- kleeding, welk feest op 22 Dec. jl. met zeldzame deelneming gevierd werd. - Dezer dagen is de persoon van C., van beroep zaak waarnemer te 's Hagein hechtenis genomen ter zake van opligtiog. Hij moet, naar men verzekert, van schippers een lading appelen opgekocht en die naar Engeland gezonden en de gelden daarvan voor zich behouden hebbenzonder die uittebetalen aan henvan wie hij de appelen gekocht had. Ter vervulling van de vacature ontstaan door het emeri taat van Ds. D. Molenaar, ingegaan 1° Jan. 1861 heeft de Ker keraad der Nederd. Herv. gemeente te 's Hage het navol gende negental van predikanten geformeerdN. Beetstheol. Dr. te Utrecht; H. L. Vinke, te Rotterdam; J. Posthumus Meyjes, te Groningen; E. Laurillard, Theol. Dr. te' Leiden; J. Romenijte LeeuwardenN. H. de Graait' te Apeldoorn G. P. Kits van Heijningen, te Deventer. Beroepen bij de Nederd. Herv. Gemeente te Genemui- den Ds. J. van der Werff, predikant te Wijk bij Heusden te IJsselmuiden Ds. Ris Lammers, pred. te Schraard. Aangenomen het beroep naar Cortgene door Ds. J. A. van der Scheer te Ellewoutsdijknaar Delft door Ds. W. G'. E. Koch te Doesburg. Ten derdemale beroepen naar Graafschap gan (Noord-Amerika) Ds. P. J. de Grootprei Afges. gemeente te Schiedam. Bedankt voor het beroep naar de Christ.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1