Algemeene Verloting VOORWERPEN VAN KUNST Eli SMAAK, Advertentiên. OFFICIEEL UTIËIJWI. Bewallen: H. Chaudrongeb. MoeneD. tweel. - C. J; M. Kraaneveldgeb. Bomlie, D. - J. Montagne, geb. Sloos, Z. - E. van HeldenZ. - A. BazelZ. - J. Oudshoorn geb. Regeer, Z. - C. Hasselbachgeb. Arbouw, D. - J. van der Lelie, geb. Verhoeven, Z. - P. Weerleè, geb. van LoeZ.- J. M. Wijntjes, geb. van den Berg, D. - C. van den Berg, geb. de Vrind, D. - J. Peter, geb. Stouten, D. - J. Selier, geb. BerntsZ. - J. Eggink geb. van Oosten D. - A. M. H. van der Marengeb. StoopsD. - J. Kleijn geb. Regeer Z. tweel. - A. van der Westen, geb. Steenbergen Z. - J. P. Sythoff, geb. van AmeydenZ. - G. Bol, geb. Bosman, D. - J. du Mortier, geb. Braggaar, D. - A. M. Idsinga, geb. BrouwerD. - C. Brocaar, geb. BrugmanD. - T. Neiwold, geb. SiemerinkD. - A. H; Bernard, geb. van ZoestD. - J. G. Speelgeb. StarrenburgD. Gehuwd: G. Selier, Wedn. en M. Sirach Wed. - J. P; Verstraaten, jm. en M. van Schootenjd. - J. de Gunst jm. en J. C. Faddegon jd. - J. van der Steen jm. en M. van den Berg, jd. - C. J. Frankhuyzen jm. en G. van der Kwaak jd. - J. H. C. Plesmanjm. en H. van den Bosch jd. - J. M. E. Dercksen jm. en M. L. van Praag Overleden: H. van As, 86 j. - A. M. Marijt, D. bijna 4 maanden. - R. W. Boom, 53 j. - C. C. Boezaart, D. 12 dagen. - S. R. van Pijpen, D. 11 j. 1 maand. - M. Hoorn, D. 5 j. 6 maanden. - Trijntje Blommendaal, 31 j. - E. Ple zier, geb. Wolff, 75 j. - M. H. Schroef, geb. Blom, 32 j.- Gijsina Couvée, bijna 46 j. - Geertrui Groeneveld, 24 j. - T. J. van der Voorden, Z. 1 j. 3 maanden. - J. E. Zirkzee D. bijna 10 maanden. - H. D. Cornielje, 51 j. - G. Giezen 65 j. - M. van der Meer, geb. Cuvelier, 71 j. - Martha de Boer, 21 j. - N. Mooijman Z. 2 j. 9 maanden. - A. E. Jong D. 3 j. 5 maanden, - J. van Doorne, Z. bijna 9 maanden.- J. van den Berg, D. 1 dag. - P. van Hartrop, 63 j. - H. de Graaf 53 j. - J. de Boer, Z. 10 dagen. - Louisa Anth, van Thoir, 52 j. - J. Plu, 22 j. - W. J. Dickhoff, D. 14 j. - J. van Putten, D. 1 j. 11 maanden. J. M. E. DERCKSEN, Mathesis Scientiarum Genitrix, ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten Watersnood, rente van minstens twee en een half percent in het jaar. Een daartoe strekkend voorstel is door den kanselier der schatkist, den heer Gladstone, in de jongste zitting van het Huis der Gemeenten gedaan en door de vergadering reeds dadelijk zon der eenigen tegenstand in beginsel aangenomen. Ter aanbe veling van zijn voorstel zeide de lieer Gladstone o. a., dat er thans slechts omstreeks 600 spaarbanken in het land waren en dat weinige daarvan gedurende een toereikend aantal uren in elke week voor het publiek open stonden. Daarentegen waren er twee of drie duizend postkantorenwelke zes dagen van de week minstens acht uren voor het publiek toeganke lijk warenen zonder vermeerdering der onkosten als spaar banken zouden kunnen dieneneven als zij thans reeds door het uitgeven van postwissels aan het publiek dienst deden; dat de geldmiddelen der arbeidende volksklasse in Engeland in de laatste jaren niet zoo veel waren vermeerderd, als de rijzing der arbeidsloonen en hare minder bekrompen leefwijze zouden doen denkenwas naar het oordeel van den heer Gladstone door de ondervinding van den afgeloopen winter, en door de toen zich openbarende behoefte aan onderstand ontegenzeggelijk geblekenen hij meende te mogen vertrou wen datindien aan die volksklasse een meer gereede gele genheid werd aangeboden om kleine besparingen opteleggen en vruchtdragend te maken, die besparingen aanmerkelijk zou den toenemen en de arbeidslieden beter in staat zouden stel len om ongunstige tijden doortestaan. Een ander gebrek bij de bestaande spaarbankenzeide de heer Gladstonewas, dat het gouvernement voor de aan haar toevertrouwde sommen nooit geheel kon instaandewijl het zich alleen verantwoor delijk kon stellen voor hetgeen door zijn eigen ambtenaren en onder zijn toezigt werd gedaandaarom zou het in staat zijn de gelden, welke aan de postkantoren als spaarbanken werden toevertrouwd, volkomen te waarborgen. De hevige storm uit het noordoostendie gedurende de laatste dagen heeft gewoedheeft onder de scheepvaart grootc verwoestingen aangerigt. Het treurigst luiden de berigten van de Iersche kust. Vele vaartuigen werden op de klippen ver brijzeld en vele menschen kwamen daarbij om. Onder hen ook een moedig kapitein, Boyd genaamd, met zijn 14 matro zen die allen in de golven omkwamenterwijl zij de haven van Kingstown hadden verlatenom eenige in gevaar verkee- rende schepen te hulp te komen. Blijkens berigten uit de Vereenigde staten van 30 Jan. jl. waren toen van de 15 slavenhoudende staten zes uit de Unie getreden, terwijl zes andere daartoe blijkbaar overhel den; een, namelijk Kentucky, had besloten in de Unie te blijvendoch zich tevens verklaard tegen elke poging om de uittredende staten door geweld terugtebrengende twee andere Maryland en Delaware hadden nog geen besluit genomen. Tntusschen deed de president Buchanan alle moeite om een bloedige botsing te verhoeden zijn eenige streven scheen te zijndén dag waarop hij het gezag aan den heer Lincoln overdragen zou, den 4 Maart, te bereiken, zonder dat er bur gerbloed vergoten was. Burgerlijke stand te Leiden van den 7en tot en met den 13en Februarij 1861. Getrouwd met M. L. VAN PRAAG. Eenige kennisgeving. Leiden, 13 Februarij 1861. BESTUURDEREN van het Genootschap brengen bij deze ter kennisse van die daarbij belang hebben dat tot het aannemen van leerlingen zal worden gevaceerd op Maan dag en Dingsdag den 25sten en 26sten Februarij aanstaande des avonds van 6 tot 8 urein het locaal op de Pieterskerk- gracht. Die echter na den beschreven tijd zich aanmeldt, zal niet meer worden aangeno men, maar verpligt zijn te wachten tot eene volgende inschrijving in de maand Augustus. Namens Bestuurderen voornoemd H. J. GIEZEN, Secretaris. Leiden, Februarij 1861. VAN te houden te 's Gravenhage. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Janudrij 1861, N9. 47. De Commissie heeft met genoegen mogen ontwaren, dat hare pogingen de al gemeene belangstelling ondervonden hebben en ondersteund zijn geworden dooi de hulp der onderscheidene Sub-Commissiën en door de welwillende medewerking van vele andere personen. Terwijl zij daarvoor den meest opregten dank betuigt en de zaak bij voortduring aanbeveelt, acht zij zich verpligt, ter bevordering van regelmatigheidte verzoekendat de bijzondere personendie daar waar Sub- Commissiën gevestigd zijn hunne medewerking hebben willen verleenen door het plaatsen van loten of het verzamelen van voorwerpen voor de Verloting bestemd, zich tot de Sub-Commissiën wenden tot het bekomen der nog benoodigde en het doen van opgave der uitgereikte loten, alsmede tot de afgifte der ontvangene Voorwerpen. De Commissie meent, dat het doel alzoo op de meest geschikte wijze bereikt kan worden en vertrouwt uit dien hoofde, dat aan haar verzoek, zoo veel moge lijk, zal worden voldaan. 's Gravenhage, 12 Februarij 1861. Vrij van Zegel, Namens de Commissie, ingevolge Koninklijk besluit van E. VAN B1LANDT, Voorzitter. 19 January 1861, N«. 47. W. H. VAN MEUKERKN,. Secretaris*

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3