Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. WATERLOOD. Aan het bureau van dit blad is ontvangen voor de nood lijdenden in den Bommelerwaard 0,50. Door een Schnitselbancpartij Werd in een Kastenmakerij 50 centen hoe min dan ook van aard Gegeven voor de Bomlerwaard. Z. M. heeft benoemd bij de artillerie in West-Indië tot kap. den l3Wn luit. P. F. Boer, van het wapen. Te Dordrecht is tot lid van de prov. Staten van Zuid- Holland, in plaats van den heer Mr. P. Blussé van Oud-Al- blasdie als zoodanig zijn ontslag heeft genomen verkozen de heer F. van Wageningen met 115 van de 225 geldig uitge- bragte stemmen. Op de heeren Dr. M. G. Timmers Verhoe ven werden 76 en op Mr. H. A. Nebbens Sterling 30 stem men uitgebragt, terwijl nog 4 personen elk één stem be kwamen. Men meldt, dat er hoop bestaat, dat de kadet, die te Breda het ongeluk had bij 't schermen de floret in 't oog te krijgen, het gezigt zal behouden. De stoomboot van de Binneplandsche Schroefstoomboot- Maatschappij Zondag morgen met passagiers van 's Herto genbosch naar het Land van Maas en Waal vertrokkenvan haren togt terugkeereudeviel plotseling een geweerschot uit het gat der beste kamerdie dekwaarts onder een trapje uit komt, waarop de heer d. D... met den eenen voet stond; hij kreeg de volle lading, vermoedelijk ganzenhagel, in het been en stortte met een uitroep van smart en schrik neder. Gelukkig dat onder de passagiers ook de geneesheer van Ber- licum was, die hem het eerste verband legde, want het bloed stroomde of er een slagader was getroffen. Te 's Bosch aan gekomen, zijn onmiddellijk twee andere geneesheeren met den eersten in consult geweest. Intusschen is de toestand van den heer d. D... ernstig. Het geweer stond geladen in de beste kamer; vermoedelijk heeft een onvoorzigtige, niet wetende dat het geladen waser mede gespeeldof het geladen bevonden hebbendezonder te weten dat het met scherp was heeft hij het schot willenlossenten einde zijn medepassagiers te doen schrikken; in de eerste beroering van schrik liep alles naar boven, zonder aan den dader te denken: deze heeft dan ook ongemerkt de plaats verlaten van waar het schot viel; hij is dus nog onbekend. Men schrijft aan de Tijd uit Rome dd. 2 Febr.»Bij het corps pauselijke Zouaven, dat nu reeds vijf kompagniën telt, terwijl een zesde op dit oogenblik gevormd wordt, zijn de volgende landgenootendie ik zelf gesproken heb, opgenomen. Bij de tweede Verheijen uit Boxtel, korporaal; bij de vierde van Lamsweerde en van Eindhoven, beide vroeger studenten in het instituut te Katwijkde een is uit Zwolle en de andere uit Leiden; bij de vijfde kompagnie is de sergeant-majoor Schoenmakersdie op de nominatie staat om luitenant te wor den. Zijn dapperheid zoowel als zijn geboorteplaats is vroeger in de Tijd vermeld. Bij diezelfde kompagnie staan nog Wer- lingshof uit Wehl en van der Meer uit Loosduinen. Bij de zesde kompagnie ken ik Toen of Thoen uit Monster en Gui- senhoven uit Yelp bij Arnhem. Ik hoor dat er nog minstens een paar pnderweg zijn. Het troepje is op zich zelf wel klein, maar tien Hollanders wegen zoo zwaar als twintig Piemontezen." -Te Keulen was de waterstand Woensdag 8 voet 9 d., gevallen d. Te Maastricht is in de Boven-Maas staande water. Het overstroomingswater in den Bommelerwaard is sedert Dingsdag 0.33 el gevallen. Beroepen tot pred. bij de Geref. gemeente te Redders burg, in den Oranje-Vrijstaat (Zuid-Afrika), Ds. J. Beijer, pred. bij de Christ. Afges. gemeente te Leeuwarden. Bedankt: voor het beroep naar de Herv. gemeente te Sap- pemeer door Ds. J. Offerhaus, th. Dr. en pred. te Metslawier. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag 's namiddags te 5 uur 36°, te 8 uur 35°, te 10 uur 34° en te midder nacht 28*. Heden (Donderdag) 'smorgens te 3 uur 28°, te 5 uur 27*, te 8 uur 26°, te 12 uur 38°, te 2 uur 39® en te 4 uur 36°. Msgr. Morlot is Zondag bij Keizer Napoleon toegelaten. Bij die gelegenheid heeft op de Tuileriën een zeer belangrijk gesprek nopens de Romeinsche kwestie tusschen Napoleon III en zijn aalmoezenier plaats gehad. Dit is namelijk daaruit ont staan, dat de Keizer van Msgr. Morlot wilde vernemen, of hij bij zijn voornemen bleef om zich geheel aan het staatkundige leven te onttrekken. De prelaat moet daarop toestemmend ge antwoord en tevens gezegd hebben, daarin slechts de bevelen van den H. Vader te zullen volgen. De Keizer heeft den Kardinaal verzocht, nieuwe bevelen te Rome te vragen, onder mededeeling van een getrouw verslag dezer audieutie, alvorens een onherroepelijk besluit te nemen. De kardinaal heeft daarin toegestemd. Naar het schijnt, heeft de Keizer zeer geruststel lende verzekeringen nopens zijn plannen betrekkelijk Rome gegeven Ofschoon reeds een aantal personen wegens hun gelij kenis met Charles Jud zijn aangehouden, zonder dat men den waren Jud tot nu toe in handen heeft gekregen, verzuimt de justitie evenwel nietom bij iedere gelegenheid van elke schijn baar nietige omstandigheid daartoe partij te trekken. Zoo is thans hare aandacht weer gevestigd op een persoon te Palermo die zich aldaar voor een afgedankt soldaat van Garibaldi heeft uitgegeven en een geruimen tijd in de koflijhuizen bijzonder in het oog liep, door een bepaalde contradictie in zijn ge sprekken daar hij zich bij den een als een oud gediende van Bixiobij den ander als een soldaat van Cosenzenz. deed voorkomen al naar mate hij daardoor iedere kameraadschap met aldaar aanwezige afgedankte manschappen kon ontkennen kortom niemand wist tot welk corps hij had behoorddaar hij door gewezen soldaten aangesprokenaltoos een ander corps dan het hunne opgaf. Dit duurde zoolang, tot hij door de be voegde autoriteit werd genoodzaakt zijn identiteit te bewij zen en naauwelijks had men daarop bij hem aangedrongen of hij verdween, maar kwam eenige dagen later terug, voor zien van papieren op naam van een vrijwilliger, die zich in de gevechten bij de Volturno zeer verdienstelijk had gemaakt. Doch nu werd hem toevallig in een koffijhuis ook de opmer king gemaakt, dat zijn uiterlijk in alles, zelfs wat het bekende lidteeken boven het linkeroog betrof, ten volle met het sig nalement van Jud overeenkwam. /rZoozoo!" riep hij,»vindt gij dat ik zoo op Jud gelijk? Nu, dat is geen wonder; zoo zijn er wel meer!" In weerwil van den luchtigen toonwaarop hij dit zeidemeenden sommigen toch een zekere ongerustheid bij hem op te merkenten gevolge waarvan er van de zaak onmiddelijk stappen werden gedaan bij de politie. Doch daar toe was het reeds te laat. De bedoelde persoon had zich stil letjes uit de voeten gemaakt en In weerwil van de ijverigste .nasporingen heeft men hem nog niet kunnen vinden. Een later berigt uit Virton in België van den 9 dezer meldt, dat Jud er in hechtenis genomen is. Het schijnt nu waar te zijn, want ook uit Brusseldit meldendeschrijft mendat aan de gendarmerie en policie is aangezegddat zij geen moeite meer behoeven te doen om hem op te sporen. Men zegt, dat de Hongaarsche aangelegenheden thans in de hoogere kringen te Weenen met meer kalmte be schouwd wordenen dat de maatregelen voor alle mogelijke gevallen beraamd zijn. Als het zich bewaarheidt, dat de Hon gaarsche Hof kanselier, baron Vay, de gezamenlijke Gouver neurs tot het houden van een conferentie te Pesth heeft uit- genoodigd, dan zal hij hun daar gewis de laatste besluiten van het Hof mededeelen en hen aansporen in het belang des Lands den weg der gematigdheid te banen. Uit het officiëele verslag van het verhandelde in den Duitschen bondsdag op 7 dezer blijkt, dat, behalve de verte genwoordiger van Denemarken, ook de Nederlandsche gezant, Luxemburg en Limburg vertegenwoordigende, zich verklaard heeft tegen het voorstel van het comité betreffende de bonds- executie, in het geschil met Denemarken. De overige gezanten hebben zich allen voor het voorstel van het comité verklaard. Ten einde de spaarzaamheid onder de arbeidende en min gegoede volksklassen te bevorderenwil het Engeische gouvernement haar de gelegenheid geven, om bij ieder post kantoor geld aan het rijk in bewaring te geren tegen een

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2