N®. 297. Donderdag 14 February. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Men zegt, dat er bij het Ministerie van Binnenl. Zaken de nqodige maatregelen worden beraamd om het kwaad der z. g. Colloquia docta op diploma'sdie op een met den geest der wettelijke bepalingen strijdige wijze (o. a. door koopen) aan zekere Duitsche academiën zijn verkregenvoor goed te doen ophouden. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings dag den 19 dezer geen plaats hebben. Men verneemt dat de Commissie voor de algemeene weldadigheidsloterijdie te 's Hage voor de hulpbehoevenden ten gevolge der overstroomingen wordt gehoudenreeds de noodige aanvrage heeft gedaan tot het uitgeven van nog 25000 loten; zijnde de eerste 25000 reeds nagenoeg verkocht terwijl de aanvragen van alle zijden voortduren. Uit 's Gravenhage wordt een voorstel gedaan aan ver mogende landgenootenom, als dankbewijs jegens den Ko ning, uit giften van 500 of f 1000 een kapitaal, ligt van een millioen, bijeentebrengentot herstel van het verlorene door den watersnood en tot opbouw der ingestorte woningen. De namen der inschrijvers, in een album opgenomen, zouden aan Z. M. als een zeker welkom verjaarsgeschenk worden aangeboden. In de zitting van Dingsdag van den Haagschen Ge meenteraad kwam op nieuw in behandeling het voorstel van B. en W. (waarover in de vorige zitting de stemmen ge staakt hebben)om voor het volgende tooneeljaar ten behoeve van den Franschen Schouwburg het voor het loopende jaar toegestane verhoogd subsidie weder te verleenen en Z. M. den Koning te verzoeken ook van Zijnentwege de voor dit jaar geschonken toelaag weder toetekennen. Het voorstel is thans verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Toen Z. M. te Druten was, vroeg de notaris Kupper een nabij staand man, die vroeger diende: #hoe is het Gre nadier?" Z. M. omziende en vernemende, dat de man, in den veldtogt in Belgie gewondthans diep ongelukkig was geworden, zeide tegen zijn adjudant: #geef dien man iets." Deze overhandigde den oudgediende een bankbriefje van dui zend gulden. LI. Zondag vervoegde zich bij een photografist te 's Gra venhage een landbouwer uit het Westland om zijn portret te laten maken. De photografist zeide, dat zijn atelier des Zon dags niet geopend was en verzocht hem op een anderen dag terug te komen. De landbouwer liet zich hierdoor niet af schrikken en drong er op aan, dat de kunstenaar aan zijn verlangen zou voldoenhet kwam er niet op aanzeide hij f hoeveel geld het moest kosten. Hij was voornemens, deu volgenden dag op reis te gaan, om Garibaldi, wi§n het wel scheen, dat niemand aan durfde en die toch zooveel verdriet berokkende, om- het leven te brengen, en daar hij wel be greep, dat hij bij dit werk ook gevaar liep het hachje er bij in te schieten, wilde hij ten minste zijn portret als een ge- gedachtenis aan zijn betrekkingen eu vrienden laten. De kun stenaar gaf eindelijk toe, zeker omdat hij de redenen van den boer gewigtig genoeg vond. Of deze laatste nu ook zijn plan zal volvoerenzal de tijd moeten leeren. Men meldt uit 's Bosch aan de N. R. C. .- In den afgeloopen nacht is op het bal masquéop de boveuzaal van het koffijhuis het Parlementdoor de politie gearresteerd een geacht ingezeten dezer stad, verdacht me- depligtig te zijn aan de zooveel besproken mystificatie om trent benoemingen tot ridders van verschillende orden. De drukker der brieveu is mede gearresteerd en men denkt, dat er nog meer personen in deze zaak zullen betrokken zijn. De waterstand te Keulen was Dingsdag 9 voet 3»- d. gevallen 5£ duim. Het overstroomingswater in den Bomrne- lerwaard is sedert Maandag 0.37 el gevallen. Te Westervoort en te Vreeswijk zijn de schipbruggen weder gelegd. - Omtrent de reis van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië wordt gemelddat Z. Exc. van Sumauap naar Banda vertrokken was. Van Banjermassing wordt gemeld, dat de nieuw aangelegde versterkingen des vijands door de onzen genomen zijn. Op Ceraur is de hoofdnegorij Boeria dooi de onzen genomen en de vijand voor het oogenblik ouzigtbaar geworden. De troepen zijn naar Amboina teruggekeerd. In de overige buitenbezittingen is alles rustig. In de residentie Tagal heeft het volgende betreurens waardige voorval plaats gehad: Twee ingezetenen van Bata via, de heeren v. d. B. en M.hadden een contract gesloten met den eigenaar of de eigenaars van het land Brebes aldaar. De regent in die streek weigerde het contract jia te lev, onder voorgeven, dat hij bij de sluiting misleid was. Daarop werd door de contractanten rechtsingang tegen hemgévraagd, maar door het gouvernement geweigerd. De contractanten be gaven zich toen, van behoorlijke passen en bewijsstukken voor- LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te7 u. 55 in., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maaud. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89j| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVelhouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgens vau 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1