Ten behoeve van de ongelukkigen door de overstroomingen Advertenliën. HOOGHEEMRAADSCHAP RKjrcuüLiva». Mr. jr. A- JVUUilJ 1861Dichtregelen door ESTELLA HERTZVELD, voorgedragen in het Tooneelgezelschap: Kunst en oefening zij ons doel. WINTERVREUGD EN WINTERSMARTDichtregelen voorgedragen bij de 15 millioen tot aanbouw van eenige oorlogschepen ten behoeve der Italiaansche vloot. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus dezer dagen het collegie van kardinalen heeft bijeengeroepen, om hun nog maals den tegemvoordigen stand van zaken voor oogen te houden en hun tevens medetedeelen, dat de Fransche troe pen waarschijnlijk binnen kort Rome zullen verlaten. Hij heeft daarbij te kennen gegevendat het nu tijd was om in over weging te nemen, of het in de gegeven omstandigheden niet raadzaam zou zijn een schikking te treffen met Koning Vic tor Emanuel. In dat collegie zal een commissie van kardina len benoemd zijnom dat voorstel van den Paus te onder zoeken. Te Rome neemt de opgewondenheid steeds toe. De ma- nifestatiën der Universiteit zijn weder begonnen en alleen de gewapende magt kan ze onderdrukken. De studenten zijn ver deeld in twee kampen, de Biauchi en de Verdi (Victor Ema nuel Re d'Italia). Dezen voeren het Kruis van Savoije, genen het Kruis van den H. Petrus. De beide partijen zijn steeds op het punt van tot een bloedigen strijd te komen. Naar luid der jongste berigten uit Hongarije wordt de aanstaaude bijeenkomst van den kofkanselier, den baron Vay, met de gouverneurs der verschillende comitaten, met gespan nen verwachting te gemoet gezien. De bezadigden in het land hopen, dat de beraadslagingen, in die bijeenkomst te houden, de tegenwoordig nog heersckende spanning zullen wegnemen de geest van verzoening, welke den hof kanselier tot heden heeft bezieldgeeft grond aan de onderstelling, dat de bedoelde conferentiën een gunstigen invloed op den toestand des lands zullen uitoefenen. Volgens een mededeeling uit Bieberick, is op dat ge deelte van den Rijn de stoombootvaart weder in vollen gang. Voor het vervoer van vrachtgoederen heeft die plaatsnaar men van daar hoort verzekerenzeer in belangrijkheid toege nomen. Het grootste gedeelte der koopwaren uit Nederland komende en voor het zuiden bestemdwordt te Bieberich overgeladen en danhetzij te water langs den Mein of door middel van den Taunusspoorwegverder vervoerd. Van al de Thuringscke Staten zullen eerlang te Gotha commissarissen bijeenkomen, om te beraadslagen over de af schaffing der gilden en de verdere opheffing van alles, wat voor de vrije ontwikkeling der nijverheid hinderlijk moet ge acht worden. Dit streven wordt thans vrij algemeen in Duitsch- land vooral in de kleinere staten waargenomen. Men meldt uit Keulen, dat aldaar Donderdag avond, in den schouwburg een blijspel is opgevoerdgetiteldder Ereischutz oder der Kampf urn. eine SchützenburgDit geestige stuk is een satyre op hetgeen in 1860 plaats had, toen te Keulen een wedstrijd was geopendwaarin alle buksschutters van Duitsche afkomst ter mededinging waren uitgenoodigd en aan den besten schutter werd uitgeloofd een kasteelgenaamd Schützenburg, gelegen aan den Rijn tegenover Stolzenfels. Men weetdat een Nederlander winner werdmaar niet ia het bezit van den prijs werd gesteldomdat de regering ver zuimd had het uitgeloofde kasteel aantekoopen. Op algemeen verlangen zal dat blijspel bij herhaling plaats hebben. De havenmuur van Emmerik heeft door den jongsten ijsgang zooveel geleden, dat men minstens 10 a 12000 thaler zal moeten besteden, om de schade te herstellen. Niettegenstaande de Zweedsche wetten in hare onver draagzaamheid ten aanzien van godsdienst-aangelegenheden eenige wijzigingen hebben ondergaan, heerscht op dat punt in Zweden nog zeer veel onverdraagzaamheid. Dit is weder gebleken bij de begrafenisplegtigheid der Koningin Weduwe Desideriadie Katholiek was. De regering toch heeft zich ter handhaving van 's lands wetten genoopt gezienom de pleg- tigheden bij Koninklijke begrafenissen gebruikelijk te weige ren. De protestantsche aartsbisschop heeft verklaard, dat de kerkwaar het stoffelijke overschot der leden van de Zweed sche koninklijke familie begraven wordt, zou worden onthei ligd, indien een Katholiek geestelijke de vergunning kreeg, om de lijkdienst te verrigtenten gevolge waarvan de Lu- therscbe aartsbisschop dit werk heeft verrigtzonder eenige uiterlijke begrafenisplegtigheidwaarbij het hof alleen tegen woordig was. Te Oxford liep Dingsdag morgen het gerucht, dat het prachtig paleis van Blenheim, met al de daarin bewaarde kunstschattendoor brand vernield was. Later bleek het ech ter, dat de vlammen zich tot een gedeelte van het gebouw bepaald haddendat van hetoverige door een brandvrij ver trek en een open plaats was afgescheiden. Nogtans heeft men, behalve meerhet verlies van verscheiden schilderijen van Titiaan te betreurenwelke in de naar dien meester genoemde kamer gevonden werden. Men meldt uit New-York dat de bekende Lola Montè» den 17 Januarijna een langdurige, en smartelijke ziekte, hare vreemdsoortige en uiterst woelige loopbaan aldaar heeft besloten. De Ondergeteekeude, Direc teur der Aiusterdanisclie Onderlinge Brandwaarborg-Maat schappij op Roerende en Onroerende Goederenberigtdat vermits het over lijden van den Heer W. WOLTERS Jz., als Agent van genoemde Maatschappij voor de Stad Keyden en Omstreken is aangesteld de Heer J. VERBRUGGE. A. B. VAN DER VIES, Directeur. Amsterdam, 9 Eebruarij 1861. van v De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Za- turdag de'n I6den Februarij 1861, in het Gemeenelandshuis te Leidendes voor- middags ten 1U.J ure, eene Vereenigde Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland H. C. J. HOOG. Ciiir. üentiste gebreveteerd door Z. M. den Koning der Nederlanden Schrijver van het ENCYCLOPAEDISCH HANDBOEK DER TANDHEELKUNDE, Lid en Corresponderend Lid der Sociéte' de Médecine pratique de la Pro vince d'Anvers enz. enz. heeft de eer te verwittigen, dat hij volgens door Z. M. DEN KONING aan hem verleend Octrooi alleen geregtigd is voor het vervaardigen van Kunsttan den en Gebitten, op Chemisch bereide gevulcauiseerde Rose amber basis. Deze Kunst overtreft door fraaiheid, ligtheid en doelmatigheid al de tot heden vervaardigde Kunstgebitten; zij breken niet, zijn aan geen bederf onderhevig en worden door hem volgens eene geheel nieuwe Methode vervaardigd, beantwoordende aan alle vereischten. Hij continueert de verdere takken der Tandheelkunde. Abonneert Familiën, enz. KLOVENIERSBURGWAL, 3d« Huis van het Rusland, B. 115, te Amsterdam. Prijs25 Centen. TooDeelvoorstelling der Typographische vereeniging: Door Eend-ragt t' zaan verbonden. Prsjs1© Centen. Uitgaven van GEBR'. BELINFANTEte s Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3