Buitenlandsch Nieuws. 1860. 1861. gestrektheid van 350 ellen is de dijk weggeslagenterwijl zich in het midden nog slechts een klein gedeelte, weinige ellen breedals een rots uit het water verheft. Daarachter ziet men in de verte eenige huizen grootendeels ingestort en ter zijde een schip dat door den stroom medegesleeptthans op het land ligt. - De herstelling van den dijk zal met groote bezwaren gepaard gaan. Het berigt aangaande de jeugdige Johanna van Beek die, zooals men weet, verscheiden dagen op een ijsschol in het vloedwater bij Leeuwen heeft rondgedreven zonder eenig voedsel, wordt bevestigd. Zij werd eerst Donderdag middag gevonden en had zich nu en dan slechts kunnen laven met eenige stukjes ijs. Het kind verhaalt dat herhaalde malen appels tegen de scholwaarop zij zich bevondwaren aange drevendoch dat zij deze niet had kunnen bereiken. Men verneemtdat bij de vele en schoone voorwerpen welke ingezonden worden aan de leden van de Sub-Commissie van industriëlen en magazijnhouders te 's liage voor dé alge- meene verloting van voorwerpen van kunst, en smaak ten be hoeve van de noodlijdenden door den watersnood, ook inge komen is een fraai rijtuig uit de rijtuig-fabriek van de heeren Hermans en Comp. Mogt dit edel voorbeeld veel navolging vinden. Er worden bij de Sub-Commissie voor den boekhandel, zoowel uii. Frankrijk als uit Belgie een groot aantal boekwer ken ingezondenom als prijzen te dienen voor de algemeene verloting, die te 's Hage zal worden gehouden. Onder an deren hebben de heeren J. P. van Dieren en Comp. te Ant werpen een volledig stel van al de werken van den beroem den en ook hier te lande zoo hoog gewaardeerden Vlaamschen schrijver Henri Conscience ingezonden. Ook te Valkenburg (Limburg) heeft zich een Sub-Com missie gevestigd voor de groote loterij voor den watersnood. Men verneemt dat zij reeds geplaatst heeft 608 lotenwaar van 448 in Valkenburg zelf. Gaat men nu na, dat de gemeente slechts 750 ingezetenen telt, dan zal men ongetwijfeld er kennen, dat dit een heerlijke uitkomst is, 448 loten verte genwoordigen toch inderdaad 448. - Als grooter gemeenten in dezelfde verhouding tot het weldadig doel medewerken dan mag men deze Loterijdie zelfs in het buitenland niet zonder vrucht is bekend geworden, een nog ruimer plaatsing van loten voorspellendan zich thans door de verdubbeling van het aanvankelijk getal laat verwachten. En dit zou zeer goed zijnwanneer men het loffelijk doel van de onderneming in het oog houdt, dat door een aanzienlijke som eerst recht krachtdadig in de hand gewerkt kan worden, Beroepen tot pred. bij de Christelijke afgesch. gemeente te Zwolle Ds. A. Brummelkamp, leeraar aan de theologische school te Kampen. De stormdie uit het noord-noord-oosten in den nacht van verleden Zaturdag op Zondag woedde, heeft weder offers geëischt en twee Scheveningsche visschers ten grave gesleept. De pink Maarten Koeving van den reeder van dien naam, bevond zich in gemelden nacht voor Noordwijk, eenige uren van den wal, toen eensklaps een door de visschers genoemd wordende grond-zee de pink met zooveel hevigheid op zijde sloeg, dat de mast op het water lag. Op dat oogenblik was de geheele bemanning op het dek bezig db netten optehalen. Al de voorwerpen werden van boord geworpeu en een ieder dacht dat zijn laatste uur geslagen was ei met die voorwer pen werden ook de stuurman K. Roeleveli en de matroos B. de Niet weggerukt. De Niet werd onmidddijk met den stroom medegevoerd. De stuurmaneen krachtig mensch hield zich aan een der touwen vast. Ofschoon naauwslijks van den dood schrik bekomen en nog in levensgevaar verkeerende, trachtte de visschers hun stuurman te redden, coch vruchteloos; hunne pogingen mislukten door de omstaidigheid dat Roele- velt verward was geraakt in de netten, biets baatte om hem daaruit te halen. Zijn weduwe betreurt net drie onverzorgde kinderen hareu 53jarigen broodwinner. De Niet, een man van slechts even 30 jaren, laat een weduw; met 3 zeer jonge kinderen achter. In denzelfden nacht dit haar echtgenoot den dood in de golven vondbeviel zij ïan een dochter. De deugdzame moeder is ontroostbaar. In de afgeloopen week had te 's Hertogenbosch een welligt nooit gehoorde hoogst schandelijke mystificatie plaats, waarvan zelfs eenige hoo ggeplaatsten in de stad en provincie de dupes zijn. Jl. Woensdag werd aan deze per post toegezonden een voorloopig schrijven van Zs. Ms. secretaris, waarbij hun het besluit werd kenbaar gemaakt, dat eenigen hunner tot Kom- mandeursanderen tot ridder en een tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuwsommigen tot Kommandeur of ridder van de Eikenkroon waren benoemd. Intusschen is de week ten eindeen er is nog geen melding van die be noemingenvoor zoover .dit den Nederl. Leeuw aangaat, in de Staatscourant gemaakt, terwijl latere benoemingen daarin zijn opgenomen. Mogt dit reeds verwondering baren en ach terdocht opwekken de laatste werd nog versterkttoen men lette op de gedrukte naamteekening van 's Konings secretaris op het slechte papier, waarop die brieven gedrukt zijn op de weinig gesoigneerde sluiting der brievenalsmede op de spel ling van het woord voorloopigdat slechts in de tweede let tergreep een enkele o bevat. Heden vertelt men vrij algemeendat het volgens inge wonnen informatiën gebleken is, dat de geheele zaak een lage mystificatie is, waarvan de bedrijver of bedrijvers, tot nog toe onbekend, goed zullen doen zich schuil te houden. Im mers hebben zij hooggeplaatste personen een beleediging aan gedaan zij hebben wat meer zegtde hooge waardigheid des Konings aaugerand, en zullen daarvoor hunne straf - worden zij ontdekt - Diet ontgaan. Door een Commissie uit de Rederijkerskamer Vondel en de Vereeniging van Musici uit het Leidsch Orchest, is aan HH. Burgemeester en Wethouders ter hand gesteld de som van 551.50 zijnde de zuivere opbrengst der 11. Donderdag door die Vereenigingen ten behoeve der noodlijdenden door den Watersnood gehouden vergadering. Men kan berekenendat uit Leiden reeds een som van 9000.in geld en goed ten behoeve der noodlijdenden door den watervloed in de provincie Gelderland is geschon ken behalve hetgeen nog door voorwerpen en loten in de Algemeene Weldadigheidsloterij tot leniging van den nood is bestemd, 't Spreekt van zelf, dat die blijken van Weldadig heid in berekening moeten komen, zoowel hier als elders, wanneer men den uitslag der aanstaande algemeene collecte gaat beoordeeleu. - Bij vroegere gelegenheden tot hetzelfde doel was de opbrengst der Algemeene collecte voor den wa tersnood, als volgt: in 1820 10319.07Jin 1825 21308.70 in 1850 3859.00J en in 1855 8407.Ül. Vergelijkende staat van zuivere opbrengst der opcenten en eigen middelenten behoeve der gemeente Leidenge durende de maanden 1860 en 1861. Geslagt (bij opcenten en invoer). 1729,18 1823,09 Binnenl. Gedistilleerd (idem) 5227,675805,74J- Buitenl. Gedistilleerd (idem) 260,7 7 238,26 Gemaal (eigen middel)r 4960,364645,15 Wijn-, Fruit eu kunstwijn (idem). 2111,70 1265,32J- Turf (idem)287,59»- 33,42 Steenkolen (idem)195,05 632,0?*- Braudhout (idem)301,10 121,10 ƒ15073,44 ƒ14564,17 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag 's namiddags te 5 uur 32°, te 8, te 10 en te middernacht 29°. Heden (Dingsdag) 'smorgens te 3 uur 30°, te 5 uur 27°, te 8 uur 24°, te 12 uur 38°, te 2 uur 39° en te 4 uur 34°. Men twijfelt er niet meer aan, dat Victor Emanuel door het Sardinische parlement tot Koning van Italië zal ge proclameerd worden. De Sardinische regering zal, naar men zegt, bij de Ka mer een crediet aanvragen van 50 millioenmet het doel om de haven van Spezzia tot een krijgshaven te maken. Men voegt er liijdat met de werkzaamheden reeds in de maand Maart een begin zal worden gemaakt. Ook zalnaar luid van hetzelfde schrijven, de regering een crediet aanvragen van

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2