N°. 296. Binnenlandsch Nieuws. LEID8GH BAfiBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam ta 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m.' Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u., ram Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m,, avonds te 8 u. 10 m. Ooat-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg»Telegraaf dagelijks van 89| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Geneenteraeul op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag eD Donderdag te 11 uur. - Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks fe 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acegnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 uurvan Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Op verlangen des Konings zijn door de Ministers voor de Zaken van de Hervormde en van de Koomsch-Katholieke Eeredienst de hoofdenleeraars en .bestuurders der onderschei den kerkgenootschappen uitgenoodigdom de collecte, welke op 's Konings verjaardag, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, van Kijkswege zal gehouden worden, iu de kerken aantekondigen en aantebevelen op den kerkdij ken feestdag, welke den dag der inzameling het naast zal voorafgaan. Het blijkt uit de daartoe uitgevaardigde circulairen de wensch van Z. M. te zijn, dat bij gelegenheid van deze op wekking tot nationale liefdadigheid, op Zondag den 17*» het geheele Volk met den Koning en Zijn Huis zich in gebede verhetfe tot den Koning der Koniugenom leniging af te smeeken van de rampspoeden door de jongste overstroomin gen veroorzaakt, en hulp te zoeken bij den heer des heelals ter genadige afwending van nieuwe rampen. Bij de aankomst des Konings en der Prinsen te 's Hage op 11. Zaturdag, aan het paleis, hadden zich daar ook ver- eenigd, om Hd. af te wachten en te verwelkomen, H. K. H. Prinses Hendrik en Z. D. H. de Groothertog Bernard von Saxen-Weimar- Eisenach Als een bijzonderheid bij de inkomst van Z. M. den Koning op jl. Zaturdag, mag nog vermeld worden, dat bij het passeren der Veenestraat door het dochtertje van den bloemist Zalme Z. M. den Koning een lauwerkrans werd aangebodendie door Z. M. met blijkbaar welgevallen werd aangenomen, - Men wil weten, dat Z. K. H. Prins Frederik der Ne derlanden een som van 100,000 zou hebben beschikbaar gesteld voor de algemeene collecte voor de watersnoodlij denden, De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Za ken zal op Zaturdag den 16 dezer niet plaats hebben. Naar men meldt, zijn de kapt.-luits. ter zee P. A. Matthijssen en F. A. A. Gregory thans aangewezenom aah liet departement van marine te worden belast, de eerste met de afdeeling personeel en de tweede materieel. Zaturdag namiddag zijn te Tiel weder 104 noodlijden den uit de gemeente Dreumel aangekomen om in het kazerne gebouw gehuisvest te worden. De buitengewone rivier-correspondentie ie opgebeveu: alleen het station Qoriuchem blijft voorloopig bezeL De ysverstopping beneden Vuren is opgeruimd. Daar door is de rivierstand te Bommel, sedert 9 Febr. 1,60 el - en het overstroomingswater in den Bommelerwaard 1,26 ei gedaald. Het kwelwater in de stad is weggezakt. Waal eu Merwede zijn thans, even als de overigerivie- vierenvrij van ys. Het schouwspel, dat thans de Waaldijk tusschen Wina- sen en Leeuwen aanbiedt, is even majestueus als woest. Zoo ver liet oog reikt, zijn de aan dien dijk gelegen uitgebreide uiterwaarden bedekt met ijs, dat op sommige plaatsen buizen hoog ligt, op andere plaatsen hoog tegen de kruin van den dijk is opgeschoven, zelfs zóó, dat de passage daarover op eenige punten wordt bemoeijelijkt. Tusschen Druten en Leeu wen kan men duidelijk aan de boomen in de uiterwaarden de rigting zien, die het ijs genomen heeftiangs allen ziet men een breede witte streep door het ijs op de stammen getee- kendde takken der wilgeboomen tot de zwaarste toe zijn. gebogen en wijzeu allen één weg uit; boomen liggen tegen en op den dijk; van sommige woningen zyu de achterste gedeelten weggestoken; schuren liggen geheel in puin; op enkele punten is aai den dijk groote schade veroorzaakt en vooral even vóór he: punt der doorbraak, Daar is zulk een breed stuk uit den dijk geslagen, dat, wanneer hij niet een eind verder bezweken was, men hoogst waarschijnlijk toch daar een breuk zou gehad hebben. Op den dijk zelf staat thans het vee in ellendige noodstallingen of onder den bloo- ten hemelen daartusschenachter bossen stroozit een oude vrouw, die seder eenige dagen daar woont en haar vee niet wil verlaten. Het schouwspeldat thans nog de binnen dijks gelegen polders tanbiedenis hartverscheurend. Hoewel bet vloedwater reeds anmerkelijk gevallen is, staat het dorp Leeuwen nog geheel cider water. Van een rij huizen, tegen over de plaats van de doorbraak gelegen ziet men niets meer. Verscheiden woningen zijn bovendien ingestort. Langs den dijk ziet men op het lind huisraad, dakvensters, ramen, bal ken, veevoeder, enz., tloor het vallend vioedwater achtergela ten, alles in woeste Wanorde door elkander liggen, goede zorgen der conmissiën van onderstand word steeds levensmiddelen inz, met schuiten naar de in staande woningen gebrtgt. De doorbraak zelve is zeer indrukwekkend.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1