N°. 295. Dingsdag 12 Februarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. m LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon» en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m -, 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u, Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 7 u. 55 m., '6middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., '«avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maaud. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoor weg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zjjnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; vsm 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, WoeDsdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot 2en luit. bij het 4e reg. dra gonders den kadet A. Uijt den Boogaard van de kon. mili taire Academie. Naar men verneemt sal de baron van Heemstra, Mi nister van Binnenlandsche Zaken zich aanstaande Dingsdag uit de residentie naar de plaatsen der overstrooming begeven. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans bepaal delijk bijeengeroepen tegen Donderdag den 21 dezer, des middags ten twee uur De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag a. s. geen plaats hebben. Zaturdag heeft Z. M. weder 5000 voor den waters nood aan de Commissie te Leeuwen doen ter hand stel len en zijn op nieuw 36 balen levensmiddelen voor re kening van Prins Erederik ten behoeve der noodlijdenden afgezondenterwijl H. K. H. de Groothertogin van Saxen Weimar een gift van 2000 aan de 's Gravenhaagsche Com missie heeft doen uitreiken. De reis van het Loo naar de residentie gaf Z. M. en den beiden Prinsen ruime stof tot zelfvoldoening over de be toonde blijken van medelijdende liefde jegens de ongelukkigen door ijsgang en watervloed, 't Ontbrak niet aan overvloedige bewijzen, hoezeer men waardeerde, wat de Vorsten uit het huis van Oranje veil hebben tot leniging en verzachting van den nood der Natie. Die bewijzen zijn niet te vinden in de deftige opwachting en welsprekende toespraken van de autoritei ten; de officiële waarheid heeft altijd een zeer betrekkelijke waarde; maar daarin als het volk, de burger, de boer, de han delaar, de ambachtsmanzijn werk of beroep voor een korten tijd verlaat.om den Koning te zienen met het gewuif van hand of hoed en met luid vreugdegejuich openbaart wat ge voeld wordt en wat zich niet laat noemen, maar als de brui- schende watervloed zich moet ontlastenook al was het over dijk en dam. En geen wonder, als de Vorst, wien het be treft, dat tooneel overziet, dan heeft hij, ja wel woorden tot. antwoord op de officiële toespraakmaar de waarheid in het leven ziende, kan hij geen woorden vinden eri het hart wordt Hem klein en de aandoeningen overmeesteren Hem - gewis in die oogenblikken is het waarheid: Vox populi vox Dei (De stem des volks is de stem van God). Te Arnhem boden een groot aantal ingezetenen Z. M. een adres van hulde aan en van dank voor de jongste blijken van liefde aan zijn volk gegeven nadat een luid hurrah hem had verwelkomd, het leve de Koning! herhaaldelijk klonk en het gejuich, ofschoon met moeite, een oogenblik toeliet, dat adres te overhandigen. Te Botterdam verdrong zich een outzettende volksmenigte uit alle klassen der maatschappij alic.i begeerig om een eenvoudig huldeblijk te brengen aan den beminden Koningdie zich op nieuw een recht op de liefde zijner onderdanen heeft weten te verwerveD. Overal waar Z. M. moest passerenstond het volk in digte rijen geschaard en deed de lucht van zijn gejuich weergalmen en de ordelievendheid der burgers trad bij deze enorme volksbijeen komst weder helder in het licht. Te Delft werd het muziek der schutterij en der artillerie, dat het volkslied aanhief, ver doofd door het gejuich der zaamgevloeide menigte. En nu te 's Gravenhage. Duizenden aan duizenden hadden zich langs den weg van het station geschaardterwijl alle huizen tot de bovenste verdieping bezet waren met dames en andere be langstellenden. Buiten het station rustte het oog zoover het reiken kon op een zee van hoofden. Een eerewacht van 30 der aanzienlijkste ingezetenen te paard en een van meer dan 200 der deftigste burgers te voet en een 7 OOtal werklieden met vlaggen en banieren stonden op het voorplein. En toen de Koning uit do wachtkamer naar zijn rijtuig trad, was het een onafzienbare zee van ongedekte hoofdeneen eindeloos gewuif van hoeden en zakdoekeneen gejuich van Oranjeho ven doormeugd met de zang van het Wien Neerlandsch bloed door de 700 werklieden aangeheven en waarvoor de muziek der schntterg wegstierf. En terwijl de Koning op de officiële en deftige aanspraken een antwoord vond, die de bewustheid van zijn pligt te hebbeu gedaan hem ingaf - trachtte hij te spreken tot hen, die hem het meest naderde, terwijl hij over eind stond in zijn rijtuigmaar zijn gevoel belette hem. een woord te doen hoorende stem van het volk was geworden een Godsstem in het hart, een stem van het volk - dat in de gelederen der kiezers behoort en ook daar achte. staat - die soms meer zegt dan de stem uit de stembus. - Moge die stem meer gehoord en meer gewaardeerd worden en de wan klanken verdooven, die zoo vaak in de omgeving der vorsten worden bespeurd. De heer van Opstalingenieur van den wate het arr. Maastrichtis benoemd tot ridder der oryde van,_<K? Eikenkroon. f

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1