Buitenlandsch Nieuws. langzaam weg en te Vreeswijk Donderdag avond 22 duim ge wassen maar Vrijdag morgen in 8 uur 8 duim gedaald. Te Nijmegen blijft het water ook vallend; heden Zatur- dag vertrekt van daar een stoomboot naar de doorbraak té Leeuwen, voor die belang stellen in het bezigtigen van die geteisterde streekterwijl de voordeelen van dien togt komen ten behoeve der noodlijdenden. In 't geheel worden 410 per sonen te Nijmegen verpleegd, terwijl in de garnizoensbakkerij dagelijks 500 brooden worden gebakken ten einde naar de overstroomde streken te worden gezonden. Beroepen bij de Nederd. Hervormde gemeenten te Nij- kerk Ds. W. Gezelschap te Aalburg; te Overlangbroek den kandidaat E. R. Gunning; te Geneinuiden Ds. J. van der Werff te Wijk bij Heusden en te Ulrum Ds. H. Huysers te Farmsum, Te Seheveningen heeft zich dezer dagen een geval voor gedaan, dat inderdaad, zoowel daar als elders, tot de zeld zaamheden behoort. In den regel toch zijn zij, die de parti culiere liefdadigheid inroepen of door haar gesteund worden, wel degelijk arm en nooddruftig. Vooral bij de te huiszittende armenwaar dikwerf meer geleden wordtdan het gevoeligste hart zich kan voorstellenis in dezen nijpenden winter, die nog maar gedeeltelijk is afgelegdgrooten noodongekun stelde waarachtige behoefte. Wanneer wij dus hier, als uit zondering, een enkel geval mededeelen, dat ook om de bijom standigheden in algemeene opspraak is, dan is het ook alleen als zoodanige uitzondering, die zelfs den regel, dat de massa onzer eerlijke armen waarlijk arm iszoo veel te meer beves tigt. Men stelle zich voor in een van die spelonkenwaar mede de achterbuurten van het nfrissche zeedorpzoo rijk bedeeld zijn een familie van drie persoüen, twee zusters en een broeder, allen tusschen de 60 en 70 jaren. In die wo ning waar licht en lucht niet doordringeu waar de onrein heid tot in 't ongelooflijke heerscht bij bewoners zoowel als in hunne omgeving, zitten die drie personen, dag en nacht; zij gaan nimmer naar bed, dat er ook niet is, maar bedek ken zich met een afgesleten, vervuilden deken. Zij worden bedeeld van het JR. Cath. armbestuur en ontvangen wel eens wat van anderenwant zij zijn bekend als grootelijks hulpbe- hoeftig. Meermalen zijn pogiugen aangewend om hen dat el lendig verblijf te doen ontruimen en voor zich zeiven een einde te maken aan een ongehoorde liederlijkheid. Niets mogt baten; zij waren aan die woning gehecht, zij zouden haar nimmer verlaten. Onlangs had de mandoor de stoof die het drietal in de barre koude tot eenige verwarming strekte brandwonden bekomen; er had brand kunnen ontstaan, nood lottig voor hen zeiven en andereu. De pogingen om hen in beteren toestand te brengen en in een liefdegesticht op te nemenwerden nu herhaalddoch bleven even vruchteloos. Noch arm verzorgersnoch openbare magt konden iu der minne iets uitrigtentot dat eindelijk in het belang van rein heid en ter voorkoming van ongelukkenniet zonder tegen kanting de eene zuster en de broeder in een rijtuig naar het gesticht werden vervoerd, waar zij zeer kort daarop overleden, De andere zuster bleef en was niet te bewegen van haar plaats te gaanwaarbij het de aandacht trok, dat zij zich steeds voor een kast posteerde waaraan niemand komen zoude. Dit wekte juist argwaan en wat bleek bij onderzoek! Dat daarin aan geldswaarde voorhanden was circa 1000; voorts klee deren, zilveren voorwerpen, dekens, lakens, allerlei benoo- digdheden, let wel; nooit gebruikt, want gelijk boven gezegd is, nacht en dag zaten die schepsels in hun ellendig krot, ellendig gekleed, schier ongedekt. Deze laatste vrouw is nu mede naar het gasthuis en bevindt zich daar thans nogmaar in andere positie wat reinheid en verpleging betreft, die zij zelve noch haar twee andere lotgenooten uit hebzucht en gie righeid zich gunden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag 's namiddags te 5 uur 44°, te 8 uur 43°, te 10 uur 42° en te middernacht 40°. Heden (Zaturdag) 's morgens te 3 uur 40®, te 5 en te 8 uur 38°, te 12 uur 48°, te 2 uur 51° en te 4 uur 45°. Pater Lacordaire is Zondag jl. door den Keizer ten ge- hoore ontvangenzoo als gebruikelijk is ten aanzien' van elk nieuw lid der Academie. Hij werd voorgesteld door de hee- ren Guizot, Villemain en de Laprade. De Keizer scheen in een opgeruimde stemming en had voor al die Academie-leden een welwillend woord ten beste. Vooral toonde hij zich vrien delijk jegens den heer Guizot, wien hij zeide dat de welspre kendheid hem altijd beviel, zelfs wanneer zij een karakter van oppositie had. De heer Guizot heeft hierop niet geantwoord. Aan pater Lacordaire zeide de Keizer onder anderen, dat de Keizerin voor vijf jaren een groot genoegen had gesmaakt toen zij hem in het zuiden des lands een rede had hooren uitspreken die uitsluitend over de godsdienst handelde. Daarin lag zeker een toespeling. De heer Villemainde vaste secre taris der Academie, vernam van den Keizer, dat hij pas een zijner schoonzonen tot een administrative betrekking benoemd had. De heer Villemain moet hierover zijn verrassing en tevens zijn erkentelijkheid betuigd hebben. In het algemeen verslag door den heer Baroche aan de wetgevende kamers in Frankrijk betreffende den toestand des Keizerrijks gedaankomt ook de volgende mededeeling voor «de Nederlandsche regering heeftterwijl zij te gelijker tijd aan de Stateu-Generaal een wetsontwerp aanbood, ter herzie ning van het toltarief der Nederlandenmet het oogmerk om alleen de fiscale rechten daarin te handhavenvan hare zijde aan het Fransche kabinet voorgesteldom te onderhandelen over een handelstractaat op de grondslagen onzer conventie met Groot-Brittannië. Wij konden niet anders dan tot deze stap toetreden en de zaak is onmiddelijk tot een onderwerp van onderzoek gemaakt." Als een bewijs van de snelheidwaarmede de tele- graphie in Frankrijk werkt, wordt gemeld dat de troon rede der Koningin van Engelandwaarvan het eerste woord Dingsdag ten 1 uur 40 minuten werd geseind, ten 2 uur 15 minuten geheel was overgebragt. De troonrede des Keizers werd ten 1 uur 15 minuten naar Brussel geseind en vóór 4 uur gedrukt in de straten verkocht. De graaf de Morny, voorzitter der wetgevende vergade ring in Frankrijk, deelt in zijn openingsrede de volgende woorden mede, die de Keizer onlangs in een bijeenkomst waar de graaf tegenwoordig was gesproken heeft. Z. M. heeft toen namelijk gezegd«Wat mijn gouvernement het meest benadeelt, is het gemis van publiciteit en controle. Dat ge mis bevordert den laster en voedt het vooroordeel. Ik wil slechts het goede; ik heb in mijn gemoed slechts eerlijke bedoelin gen maar ik kan mij bedriegen en daarom wil ik het ge voelen der natie leeren kennen door de uitspraak barer af gevaardigden nadat deze mijn handelingen zullen hebben na gegaan." Er wordt te Parijs veel gesproken van onderhandelin gen, die dezer dagen tusschen het Fransche gouvernement en de voornaamste Hongaarsche uitgewekenen hebben plaats ge had, en waaraan ook Kossuth moet hebben deelgenomen. Het gouvernement heeft' er bij hem sterk op aangedrongendat de Hongaren zich van iedere insurrectionele beweging zouden onthouden, omdat daardoor ontijdig de strijd zou geprovo ceerd wordenterwijl Frankrijk toch even zoo min de zaak van Hongarije als die van Italië zal uit het oog verliezen. Men zegtdat Kossuthin overleg met zijn vriendenbeslo ten heeft zich in dat opzigt naar de zienswijze van het Fran sche gouvernement te schikken. Toen Koningin Victoria Dingsdag naar het parlements gebouw reed, drong een man in Oostersch gewaad plotseling door de rijen der toeschouwers en wilde de Koningin een smeekschrift overhandigen. De Prins-gemaal stiet bezorgd de hand van den man terugterwijl politie-agenten toeschoten om hem te vatten. Hij haalde alstoen een mes uit zijn zak en bragt zich verscheidene wonden aan den hals toe, welke echter niet doodelijk schijnen. Hij is van Calcutta afkomstig en ongeveer 40 jaren oud, terwijl hij zich beklaagt over een hem door de regering aangedaan onrecht, maar men zegt, dat hij waanzinnig is. Dingsdag in den vroegen ochtend tusschen 5 en 6 ure ontdekte men brand in het kasteel van Blenheimhet ver blijf van .den hertog v. Marlborough zijn lordschap was daags te voren naar Londen vertrokkenom de opening van het parlement bijtewonendoch zijn familie was op bet kasteel

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2