N0. 291. Donderdag 7 Februarij. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. leidsWdMblad. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.89 in de drie maanden. De prjjs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Poitbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddag6 te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maaud. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te sprekeD te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratiè dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. W. baron van Golstein als commies van staat bij het dep. van buitenlandsche zaken en benoemd tot lid van het collegie van regenten van het huis van arrest te Gorinchem Mr. J. W. F, Swaters van Schaumburg. Men verneemt dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen Dingsdag 19 Febr. is bijeengeroepen. Men verzekert, dat de kapitein ter Zee A. A. de Vries zal-worden benoemd tot directeur en kommandant der Marine te Hellevoetsluisin plaats van den heer B. G. Escher, die tot andere functiën zou worden geroepen. Toen na 's Konings komst op het Loo, de latere on heilen bekend werdenmaakte Z. M. zich oogenblikkelijk ge reed om naar de nieuwe ramptooneelen te vertrekken. Men gaf den Koning in overweging, dat er, naar een verkregen wenkgeen gelegenheid was tot een voegzaam nachtverblijf. «Dm ben ik nog sterk genoeg (was het antwoord) om des noods een nacht op den dijk door te brengen.'''' Bij de opmerking, hoe door die nieuwe overstroomingen, de som van 45,000 onlangs door Z. M. tot leniging van den nood geschonkenzou kunnen te kort schietenwas 's Konings antwoord: «Dan maar verder stoppen zooveel wij kunnen en ons een jaar behelpen.'''' Z. M. is Maandag avond omstreeks 7 uur van Tiel te Utrecht aangekomen en van daar met den Spoortrein naar Arnhem en het Loo teruggekeerd, - met het plan om spoe dig weder de geteisterde en nog bedreigde punten te bezoe ken. - Voor de noodlijdenden in het Maas-Waalsche wordt nu het meest gezorgddaar men te Zalt-Bommel met het oog op den dooi van alles was voorzien. Maandag zijn uit Delft door de militaire administratie tenten gezonden. Van wege H. K. H. Mevrouw de Priuses Marianne dei- Nederlanden isten behoeve der noodlijdenden door de over- strooraingen in ons Vaderland, de aanzienlijke som ontvangen van 1000. Naar men verneemt bestaat het voornemen om den 19 dezer, dus op 's Konings verjaardag, een algemeene col lecte door het geheele Rijk te houden, ten behoeve van de ongelukkigen door den watersnood. Wij geloovendat die verjaardag op geen plegtiger wijs kan gevierd worden en dat edele denkbeeld, zoo men verzekert van hooger hand uitgegaan, algemeen bijval vinden zal. Er loopt een geruchtdat bij de doorbraak te Leeuwen de dijkgraaf van Maas en Waal en zijn gezin zou zijn om gekomen. Men had den heer Schouten bij de doorbraak in de nabijheid van den dijk geziendoch verder niets van hem vernomen. Te Keulen is het water in de laatste 24 uren weder 20 duim gevallen- te Arnhem is het ijs Maandag namiddag- weggedreven en het water aldaar gevallen, zoo ook te Nijme gen alwaar het lage gedeelte der Stad en een gedeelte van den Waalkant weder kan worden gepasseerd. Onderscheidene huizen zijn beschadigd, maar gelukkig geen ongelukken te betreuren. Des avonds was het duister op de straten, daar de gaspijpen waren volgeloopen. -Uit een particulier berigt omtrent het gevaar van over strooming waarin wederom de Tielerwaard c. a. verkeerd heeftontleent men het volgende c/De laatst ingevallen dooihier en boven langzaam door gaande, veroorzaakte eerst geen bijzondere omstandigheden van zorgwekkenden aard. Alles bleef zoo als het washet ijs overal vast, met weinig wassend water. Maar Dingsdag 29 11. kwam daarin verandering. Boven wies het water en beneden kwam ijsgang op den Rijn. De Waal nogthans bleef nog on bewegelijk. Donderdag liep boven Arnhem het water over de dijken; men vreejde voor de dijken omstreeks Huissenen waren die bezwekengeheel de Betuwede Tielerwaard en mogelijk ook wel de Alblasserwaard zouden geïnundeerd ge weest zijn. Dit gevaar week wel, maar Vrijdag morgen ver nam men dat het water boven Tiel één voet hoog over deu dijk stroomde. Dit gevaar is ook weder gewekendoch helaas ten koste van anderen; althans Vrijdag morgen brak de dijk tusschen Leeuwen en Druten door, waardoor het land tusschen Maas en Waal is overstroomdzoodat nu sedert 5 en 6 Januarij alles, van Loevesteiu af tot onder Nijmegen toe, wat tusschen Maas en Waal ligt, onder water staat. Na dien tijd viel het water te Tiel aanmerkelijk. Volgens geruchten zijn vele huizen weggespoeld en menschen en vee verongelukt. Bijzon derheden echter nog niet met zekerheid bekend. Het ijs bleef Vrijdag op de Waal benedenwaarts van Tiel nog vast en zat op sommige plaatsen 8, 10 en 12 voet dik. Na dien tijd schijnt het gevaar voor de Tielerwaard c. a. minder zorgwekkend geworden te zijnwant Zaturdag zijn op sommige punten de posten gedetacheerde mineurs en gerequireerde dijkpligtigen ingetrokken." Bij Appeltern blijft steeds de toestand nog^treurig. jjjs Te Alphen, Maasbommel en Altforst moesten bikm alle'tütii-., v.\ Jij "*-*->*' 'itï'jj r**"\ zen door de bewoners ontruimd worden. Men tanj-.tfe.Qngóif'&i

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1