VEES EER ZEGER! TENTOONSTELLING 0'. J. J. VAN OOSTERZEE. Advertentiën. ten voordeele der Slagtoffers van den Watersnood TE NOOKDWIJK-BINNEN. fin het binnenland strekken al de genomen maatregelen, om het productief vermogen van landbouw, nijverheid en koophandel te vermeerderen. De meerdere duurte van alle za ken is het onvermijdelijk gevolg van een toenemende voor spoed. Dit neemt evenwel niet weg, dat wij trachten moeten om de voorwerpen van eerste behoefte zoo goedkoop mogelijk te maken. Met dat doel voor oogen hebben wij de rechten op de grondstoffen verminderdeen handelstractaat met. En geland gesloten, andere soortgelijke tractaten met andere lan den ontworpen en allerwege de gemeenschapswegen en de middelen van vervoer verbeterd. fTen aanzien van het buitenland heb ik gepoogdom in mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden het bewijs te leveren, dat Frankrijk oprechtelijk den vrede wil, dat het, zonder afstand te doen van een invloed, waarop het met recht aanspraak maken kan, niet voornemens was om zich er gens in te mengen, waar zijn eigen belangen niet op het spel stonden, en eindelijk dat, alhoewel het sympathie heeft voor al wat edel en groot ishet niet aarzelen zou al dat geen te veroordeelenwaardoor het volkenrecht en de recht vaardigheid zouden worden geschonden. Gebeurtenissen moeijelijk te voorzienhebben in Italië dat reeds in een verwikkelden toestand verkeerde, een nog. grooter verwikkeling teweeg gebragt. Mijne Regering, in over eenstemming met hare bondgenootenis van oordeel geweest dat het beste middel om nog meer gevaren aftewenden, daarin bestond, dat men den toevlugt moest nemen tot het beginsel van non-interventie, dat elk land meester laat over zijn lot, dat de kwestiën localiseert." //Zekerlijkik weet zeer goed dat dit stelsel die ongelegen heid met zich medebrengt, dat vele betreurenswaardige bui tensporigheden daardoor, als het ware, een zekere vergun ning schijnen te bekomen, en terwijl van den eenen kant de uiterste gevoelens voorwendden dat Frankrijk partij trekt voor alle omwentelingen, gaven weer anderen voor, dat het zich aan het hoofd stelt eener algemeene reactie. //Ik zal mij door geen dezer tegenstrijdige beweringen van mijn weg laten afbrengen. Het is voor 's Lands grootheid voldoendedat het zijn recht handhaafd daar, waar het onbe twistbaar is, dat het zijne eer verdedigt daar waar ze aange rand wordt, dat bet zijne ondersteuning verleend daar, waar zij ingeroepen wordt ter gunste eener rechtvaardige zaak. #Te Rome heb ik het noodig geoordeeld de bezetting te versterken, toen de veiligheid van den Heiligen Vader be dreigd scheen. //Naar Gaëta heb ik mijne vloot gezonden, op het oogen- blik dat die vesting de laatste wijkplaats scheen van den ko ning van Napels. Na die vloot er vier maanden gelaten te hebbenheb ik haar teruggeroepen hoe verdiend de sympa thie ook zijn moge jegens den rampspoed, door een Konink lijke familie zoo edelaardig gedrageu. De tegenwoordigheid onzer oorlogschepen noodzaakte ons echter dagelijks aftewij- ken van het stelsel van onzijdigheid, dat ik geproclameerd had en het gaf aanleiding tot verkeerde uitleggingen. Nu weet gij dat men in de politiek weinig aan een geheel belangeloo- zen stap gelooft. En toch is de algemeene toedragt van de zaakzooals ik u in deze vlugtige schets heb medege deeld. Dat dus de argwaan verdwijue eu dat het vertrou wen weer versterkt wordeWaaromvraag ikzouden de commerciële en industeriele zaken geen nieuwe vlugt nemen? Mijn vast besluit is om mij ia geeu enkel eonflict te men gen waar Frankrijks zaak niet gegrond is op recht en bil lijkheid. Wat hebben wij alsdan te vreezen P Kan een een- draglige en aaneengeslotene Natiewelke 40 millioen zielen telt, duchtendat zij medegesleept wordt in de worstelingen waarvan zij het doel niet kan goedkeurenof dat zij uitge daagd wordt door de een of andere bedreiging? De eerste deugd eens volks bestaat daarin, dat het vertrouwen in zich zelf heeft en dat het zich niet laat verontrusten door een denkbeeldigen angst. «Laat ons dan de toekomst te'gemoet zien met kalmte en in het volle bewustzijn zoowel van onze kracht als van onze loyale voornemens. Laat ons zonder overdrevene bezorgdheid ons wijden aan de ontwikkeling der kiemen van voorspoed, die de Voorzienigheid in ons heeft gelegd. Onlangs heeft voor de burgerl, rechtb, te Rochdale 't volgende plaats gehad Een muzijkmeesterSamuël Maden genaamdvorderde van zijn schoonvadertweeden echtgenoot van zijn schoonmoeder, een piano terugwelke hij beweerdedat het eigendom zijner vrouw was. Mevr. Maden was de eenige getuige, welke ge hoord kon worden, en 'f schijnt, dat zij bewijzen van eigen dom in handen hadwelke 't winnen van 't proces zeker maakten. Zij kon bewijzendat hare moeder haar 't instru ment geschonken had vóór haar tweede huwelijk. Deze getuige echter is niet toegelaten om haar verklarin gen voor de Jury afteleggen. Zie hier wat gebeurde. Mevri Maden zet zich op de plaats der getuigen eu maakt zich ge reed hare verklaringen afteleggen. Zij wordtvolgens Engelsch gebruik, ondervraagd door den advocaat der tegenpartij, die begint haar naar hare godsdienstige gevoelens te ondervragen. Hij vraagt Mevrouw Maden of zij gelooft aau een toekomend leven met bekioning en straf, waarop Mevr. Maden antwoordt dat zij daaraan niet gelooft. Daarop treedt de rechter, Mr. Temple tusschenbeidenom 't. onderzoek voorttezettendat dus in een onderzoek naar het geloof verandert. V. - De maatschappij heeft dus geen recht, daar reken» schap voor te vragen? - Neen. V. - Gelooft gij dau ten minste, dat er een God is om u te straffen voor aeu leugendien gij hier spreekt - Ik ge loof het niet. - Te Maidstone werd een talrijke vergadering der hop- planters in Midden-Kent gehoudenom op de onverwijlde en geheele afschaffing der rechten en accijus op de hop, als onstaatkundig en zoowel yoor het publiek als voor de plan ters onbillijk en verderfelijk, aantedriugen. De nu zegevierende Regering in Mexico heeft zich zeer genegen verklaard om de achterstallige interessen der obliga- tiën en de opgeloopen tolrechten te voldoen. VERBRUGGEN VAN DUYMBoekhande laars te Rotterdamhebben uitgegeven LEERREDE over Genesis XII2b. Prijs 30 Cents. Op den 8sten, 9Je", l<)dtin eu llde" Februarij 1861, zal door de Leden der Vereeniging „FLiORA YAM MOORD WUK" in het Hof van Holland aldaar gehouden worden eene TENTOONSTELLING van bloeijende Hyacinten, 'Tulpen en verdere Holjjewassen, De Tentoonstelling zal geopend zijn op de voormelde dagen, van des vóórmiddags lo tot des namiddags 5 uur, tegen betaling van Cents de persoon. Het Bestuur der Vereeniging u Flora van N oordwij Je", WHOOG, Voor sitter. M. C. ALKEMADE, Secretaris, Verdediger, - Dus gelooft gij niet aan een menschelijke verantwoordelijkheid voor hem, die een leugen zegt? - Neen, daaraan geloof ik niet. De rechter. - Dan kan ik u uiet toelaten om getuigenis afteleggen voor de rechtbank en ik verklaar den eisch van uwen echtgenoot met ontvankelijk. Wanneer men in 't open baar voor de rechtbank de meest eerbiedwaardige gevoelens der opeubare meening komt beleedigendan moet men zich getroostende gevolgen van deze uittartingen te ondervinden. door

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3