Binnenlandseh Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. te» te onderzoekenzijn er geen misbruiken gevonden. Het laat zich ook begrijpen dat, ten gevolge van zekere circulaire van Gedeputeerde Statendcfor den geachten afge vaardigde uit Arnhem aangehaalder eenige ongerustheid ontstaan isof welonder het toezigt van die provinciale collegiën, zooals die thans zijn zamengesteldde kerkge meenten voor het behoud van hare kosterijgoederen genoeg zaam gewaarborgd zijn tegen eischen van de gemeentebestu ren, die uit de inkomsten van die goederen bijdragen vorde ren voor bet lager onderwijs. Reeds kort nadat ik aan het hoofd van het Departement van Eeredienst was opgetreden, zijn de collegiën van toezigt op het belang der kosterijgoederen en op de belangrijkheid van de zorg daarvoor opmerkzaam gemaakt. Mijne aandacht is bij voortduring daaraan gewijdook de kerkbesturen zijn op dit punt waakzaam en ik durf mij vleijen dat nog geen kerkgemeente zich over onregtvaardige berooving te be klagen heeft." De redevoering van den Minister rust op de overtuiging, dat de regeling moet staan in verband met den abnormalen toestandzij kan dan eerst geheel zelfstandig en onbelemmerd geschieden, wanneer aan rechtmatige grieven is te gemoet ge komen. En die bestaanwant jProf. Prins schreef onlangs terecht: "Art. 23 van bet Algemeen Reglement, ofschoon nog altijd een doode letter, zal eenmaal noodwendig tot uitvoering moeten komen. Zoolang dat nog niet geschied is, verkeeren wij in een abnormalen toestanddie met elk jaar uitstel meer zorg baart. Van ons kerkbestuur maakt niet de Synode den grondslag uit, maar uit den boezem der gemeente moet het te voorschijn treden. Op de vraag, of de Kerk in hare Al- gemeene Synode genoegzaam vertegenwoordigd wordt zou ik ongaarne een toestemmend antwoord geven. Ook tegen de samenstelling der Synodale commissie en hare betrekking tot de Synode bestaan vele gewigtige bedenkingen." Wij weten wel, dat het beroep op autoriteiten weinig ingang vindt; maar er zijn twee zaken, die aan onze beschouwingen een krachtigen steun geven. De wet regelende het staatstoe- zigt op de kerkgenootschappen eischt de goedkeuring van het staatsgezag op zulke reglementen enbehalve de burgerlijke rechtspersoonlijkheid, is ook het gebruik der kerkelijke be graafplaatsen aan wettelijke voorschriften onderworpen. Het geldelijk belang is evenmin ter zijde te stellen daar de Schat kist altijd jaarlijks p. m. f 15000 aan de gemeente uitkeert. Het beheer der kerkelijke fondsen bij de Hervormden is nog altijd aan een waakzaam en regelend toezigt van het Staatsgezag onderworpen. Vraagt men ons naar het naaste pad, om op een goeden weg te komenniets schijnt ons beter tot het doel te leiden dan dat het Koninklijk besluit van Junij 1820 wordt inge trokken en een nieuw reglement aan de Koninklijke goed keuring onderworpen, zoodat ook voor de Hervormde Ge meente van Leiden geldt, wat genoegzaam allen Hervormden gemeenten in ons Vaderland tot regel strekt, want #de instel ling van notabelen, regtstreeks benoemd door de stembe voegde leden der gemeente, heeft geen orerwegende bezwaren," en buiten het Provinciaal Collegie van 'Poezigt is tot nog toe geen regeling van beheer mogelijk. Door wettelijke mid delen te bezigen is alleen oplossing van bezwaren mogelijk. Z. M. heeft tot commissaris speciaal van rijkspolitie te Zevenaar benoemd G. M. Koentz, thans commissaris van po litie te Nijmegen, in plaats van Mr. W. L, baron van Heec- keren van Brandsenburgaan wien een eervol ontslag is verleend. Z. M. was Zondag te .Tiel en werd Maandag te Nij megen verwacht. De Minister van Oorlog heeft Zaturdag avond per tele graaf naar Nijmegen bevel gezonden, om dagelijks 500 muni- tiebrooden voor de noodlijdenden door den Watervloed te bakken. De hoogleeraar M. de Vries is benoemd tot corresponde rend lid der Koninklijke Academie van Wetenschappen te Berlijn. Ingevolge het berigt der doorbraak van den dijk onder het dorp Leeuwen aan den linker Waaloever gelegen waar door de geheele polder, meer dan 25 dorpen, is overstroomd heeft zich te 's Hage een commissie gevestigdbestaande uit de heeren van Rechteren van Ahnem en den kap. der artille rie van Lyndendie zich bereid verklaard heeft tot de in zameling van hetgeen ten behoeve der ongelukkige slagtof- fers van dit onheil mogt worden afgezonderd. Die giften zul len onverwijld aan de commissie voor de noodlijdenden, te Druten gevestigd, worden overgemaakt. Ook de algemeene commissie te 's Hage gevestigd heeft zich het lot dier ongelukkigen aangetrokken en reeds den 1 dezer, uit de middelen bij haar aanwezig, Onderstand in geld en goederen ten behoeve der noodlijdenden in die landstreek afgezonderd. Zij heeft Zaturdag op nieuw onderstand doen toekomen aan de provinciale commissie, waarvan Voorzitter is de heer Meijer, burgemeester van Druten. Ten einde aan de ongelukkigen door de overstroomin gen in Nederland te hulp te komenheeft thans de Cercle de la Ubrairie te Parijs zich bereid verklaard de prijzen te ontvan gen welke de Parijsche boekhandel mogt willen bestemmen voor de Groote Loterij en Tentoonstelling van voorwerpen ten behoeve der ongelukkigen. De secretaris van den Cercle zou de giften in ontvang nemen en hoopte Maandag een eerste be zending naar 's Hage aan Gebroeders Belinfante af te zenden. De Rijn is Maandag voormiddag te Arnhem boven de stad te Malburgen losgegaan maar benedenwaarts is bet ijs blijven zitten. Te Keulen blijft de waterstand dalen, en te Emmerik schijnt het ijs weggestroomd. Te Millingen is het geheele dorp onder water gezetten gevolge van de door braak van den dwarsdijk te Ziüich en de ellende ook groot, daar een aantal ingezetenen hunne huizen hebben moeten ontruimenom in hooger gelegen woningen een schuilplaats te zoeken. Die doorbraak heeft ook Ubbergen overstroomd terwijl de Duffeltsche polder onder water is en te Beek ook vele huizen moesten worden ontruimd. Te Tiel is afwisselend was en val. De Waal stroomt nu grootendeels door het land van Maas en Waal naar Alphen. Te Zalt-Bommel is het ijs weder vast en zijn de dijken goed maar te Gorinchem is het water in één uur weder 14 duim gewassen. Te Vreeswijk is het ijs vast en 18 duim het water gevallen. Voor Dordrecht is Maandag namiddag het ijs weder losgegaan. De stoomboot Brouwershaven was Maandag mor gen beneden het Kersbergsche veer bij Vreeswijk vastgeraakt in een geul aan de Horden. De nadere berigtendie men over de gevolgen van de doorbraak bij Leeuwen ontvangt, zijn hartverscheurend. Even beneden Ochten had zich het ijs gfestopt, en dit was oorzaak van het bezwijken van den dijk, evenals zulks ia 1827 plaats had. De dijkbreuk is zeer groot en juist op een punt, waar het hoogst raoeijelijk is, die, althans vooreerst, te herstellen. Bovendien was de toestand van den dijk bij Deest en Druten allerbedenkelijkst. De waterstaat geeft zich alle moeitedie ge deelten door het aanbrengen van dam-planken enz. te behouden. Te Alphen was Maandag het ijs vastwater wassende. Het vloedwater van de Waal staat hier zoo hoog op den dijk, dat men ieder oogenblik vreest, dat er menschen zullen af drijven. De huizen beginnen in te storten. Men verzekert dat eerstdaags van Regeringswege een algemeene collecte door het geheele Rijkten behoeve der on gelukkigen door den watersnood, zal worden uitgeschreven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag 's namiddags te 5, te 8 en te 10 uur en te middernacht 38°, Heden (Dingsdag) 's morgens te 3 uur 37°, te 5 uur 36°, te 8 uur 36°, te 12 uur 40°, te 2 uur 39° en te 4 uur 37°. In de Troonrede door Keizer Napoleon Maandag te Pa rijs bij de opening der Kamers uitgesprokenkomen de vol gende bijzonderheden voor:

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2