Buitenlandsch Nieuws. uitgave van een Nederlandsch Woordenboek van 's Rijkswege te ondersteunenvoorloopig door de voortdurende toelage uit 's Rijks Schatkist, naar aanleiding der daaromtrent in het vorige jaar genomen Koninklijke beschikking en overigens door een nieuwe voordragt aan de Tweede Kamer te doen gesterkt door een krachtig ontwikkeld adres der Leidsche Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde, waarin de gronden van noodza kelijkheid en onmisbaarheid van de ondersteuning der Hooge Regering zijn uiteengezet. Door den Minister van Marine zijnmet den 1 dezer, bij gedacht departement bevorderd tot eerste klerken, de tweede klerkeuT. C. Haanebeek E. W. F. Alin en P. J. Schumacher Jr. Den 3en Julij a. s. zal een vergelijkend examen worden gehouden van hen die toelating verlangen als kweekeling bij 's Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigen. Voor den 1* Mei zal het daartoe strekkend verzoekschrift vrachtvrij aan den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt moeten worden ingezonden. De adspiranten zullen op den len September 1861 niet beneden de 16 en niet boven de 20 ja ren oud mogen zijn. Den 23 Februari] a. s. des middags ten 12 uur, zal worden overgegaau tot de publieke aanbesteding der leverantie van 370 remontpaardenen wel door de Hoofdadministratie van het regement Rijdende Artillerie te Lriden vau 20 paar den. De helft van de te leveren paarden zullen vóór of op den lstfln Mei a. s. den ouderdom van 48 maanden moeten hebben bereikt (wordende het evenwel aan den aannemer ver gund daaronder vijf- en zesjarige paarden te begrijpen); ter wijl voor de wederhelft paarden tusschen de 60 en 72 maan den zullen moeten worden geleverd. In de voorwaarden van aanbesteding is wederom de bepaling opgenomendat een derde gedeelte der te leveren paarden van inlandschen oor sprong zal moeten zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag 's namiddags te 5 uur 38°, te 8 en te 10 uur 41°, en te middernacht 43°. Heden (Zaturdag) 's morgens te 3 uur en te 5 uur 43°, te 8 uur 36°, te 12 en te 2 uur 42° en te 4 uur 38". Men schrijft, dat Pruissen graaf Perponcher mede als gezant te Gaëta geaccrediteerd heeft en dat de generaal de la Marmora niet zeer voldaan is over den uitslag zijner zending te Berlijn. Bij het diner ten hove, dat te Berlijn ter eere van den Sardinischen gezant werd gegeven droegen de Koning en de Minister vau Buitenlandsche Zaken de Sardiuische ridderkrui sen 't geen opmerking verdientdaar zelden een buitenge woon gezant met zooveel eerbewijzingen is ontvangen. De Koning van Pruissen heeft den kroonprins benoemd tot stedehouder van Pommercn. Een merkwaardige lotwisseling is optemerken in de be noeming van Gustav Körner tot Amerikaausch gezant te Ber lijn. In 1831 moest hij namelijk, als een der voornaamste leden van het studentencorps Germania uit Jena, en 'wegens zijn deelname aan den bekenden aanslag van Frankfort, de vlugt nemen. Hij vestigde zich daarop te Belleville in den staat Illinois, van welke stad, die nu onder bare 12,000 be woners ruim 8000 Duitschers telt, hij thans de waardigheid van patriarch bekleedt. Als kundig rechtsgeleerde, werd hem de medewerking aan de wetgeving van dien staat opgedragen, terwijl hij ook eenigen tijd de post van vice-gouverneur van Illinois vervulde. Ten gevolge zijner tegenwoordige benoeming zal derhalve de voormalige vlugteling thans als diplomaat in het; Duitsche vaderland terugkeeren. -Vrijdag a. s. wordt te Frankfort een concert gegeven, ten voordeele dergenendie in Nederland door ijsgang en overstrooming van have en goed zijn beroofd. Bovendien gaat een inteekenlijst rond, waarop reeds voor een aanzienlijk be drag is ingeschreven. Tn een Duitsch blad wordt aangaande Keizerin Eugenie medegedeeld, dat zij voortdurend in een ziekelijke opgewon denheid verkeert; men verhaalt, dat een waarzegster, die haar reeds voor jaren hare verheffing op den troon had voorspeld haar eveneens had voorzegddat zij een jaar na haar zuster sterven zou. Die waarzegster moest in verband met den in vloed van zékere personen de stemming der Keizerin hebben veranderd. Op het jongste bal barstte zij in tranen los en vlugtte naar een venster, om daar uitteweenen, toen de Spaan- sche gezant haar naderde. Zij spreekt herhaaldelijk van het plan eener bedevaart n£ar Jerusalem. De Keizer behandelt zijn gemalin met veel geduld. De Courrier de Lyon meldt, dat zekere Galareteen zijde wever, vijftien jaar geleden met den utopist Cabet naar Nowoo in Iliaois is vertrokkenom daar een kolonievolgens het stelsel van den heer Cabet, te stichten. Zijn buisje en ge reedschap verkocht hebbende, was hij in het bezit van onge veer 2000 fr., waarvan hij 500 fr. aau een werkman Rous- set leende tot óprigting eener werkplaats. Men weet welk het lot was van de kolonie van den heer Cabetvele kolonisten keerden naar Frankrijk terug, anderen stierven van gebrek en onder hen ook waarschijnlijk Galaret, van wieil ten minste niets verder is vernomen. De zaken vau Rousset gingen in- tusschen voorspoedig, zoodat hij de geleende 500 fr. spoe dig had bijeenverzameld. Eenige jaren geleden werd hij ech ter ziek en daar zijn ziekte ongeneeslijk was en hij niets meer kon werken en verdienengeraakte hij achteruit en verviel tot de diepste ellende. Eenige weken geleden werd hij in het ziekenhuis te Lyon opgenomenwaar hij acht dagen geleden is gestorven. Een paar dagen voor zijn dood verzocht hij den heer B., voor wien hij vroeger had gewerkt, bij hem te komen en overhandigde dezen een portefeuille met ongeveer 1500 fr., zijnde het geleende kapitaal van 500 frs. met de interessen van den dag der leening af; deze gelden moesten op zijn ver zoek aan de erven van Galaret worden uitbetaald. De eerlijke man had alle ellende doorgestaanzonder iets te nemen van de som, die hij had overgegaard om aan zijn vriend terug te geven. Het lijk van Rousset is op kosten van den heer B. ter aarde besteld, en op het graf prijkt een eenvoudige steen met de woorden: //hier rust een eerlijk man." Met het doel om het internationale verkeer te verge makkelijken heeft de Belgische regering bepaald, dat de veri ficatie der paspoorten aan de grenzen van 1 Februarij af niet meer zal plaats hebben. Evenwel zullen vreemdelingenom zich in Belgie te mogen ophoudenaltijd van paspoorten moe ten voorzien zijn. De visering blijft verpligt voor reizigers uit landen, waarin de Belgen aan die formaliteit zijn onderwor pen. De uitzondering ten behoeve van Nederlandersvan de bewoners der Fransche grensprovinciën en van de Pruissische Rijn-provinciën blijft van kracht. De compagnie jagers van de burgerwacht te Brussel heeft een inschrijving ten behoeve van de ongelukkigen dooi den watersnood in Nederland geopend die terstoud 250 frs. heeft opgebragt. Dit voorbeeld zal bij de andere burgerwach ten navolging vinden. Ook de kweekelingeu aan het Brussel- sche atheneum hebben een inzameling tenzelfden einde ge daan, die 416 franken heeft opgebragt; eenige hoogleeraren hadden aan dit werk van liefdadigheid deelgenomen. De Engelsche regering schijnt pogingen in het werk te stellen om de katoencultupr met vernieuwde kracht op de West-Indische eilanden te doen hervattenten einde door het daar en elders verkregen product den toevoer uit de Ver.-Sta- ten met der tijd geheel te kunnen ontberen. Koningin Victoria heeft een ruime gift geschonken ten behoeve der behoeftige wevers in Coventry en eenige voort brengselen van hun arbeid gekocht, maar nu daarheen gezon den het staal van een in het zomerpaleis te Peking gevonden smaakvol Chineesch vlint, met last om daarnaar een aantal stukken voor haar te vervaardigen. Het nieuw gerecepieerd lid der Academie, de heer La- cordaire, zal, naar men zegt, aanstaanden Zondag, na afloop der mis, in het paleis der Tuileriën aan den Keizer en de Keizerin worden voorgesteld. Hij zal bij deze audiëntie ver gezeld worden door de heeren Guizot, directeur, Laprade kanselier, en Vilemain permanent secretaris der Akademie. Als eene bijzonderheiddie zich in langen tijd niet heeft voorge daanwórdt opgemerkt dat op dit oogenblik al de veertig fauteuils der Akademie bezet zijn en geen enkele vacature bestaat,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2