N°. 287. Zaturdag 2 Februarij. A°. 4861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. m* Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, cd franco per post 2.80 in de drie- maanden. D« prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 36 Cents regel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Kommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 n. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat:'smorgens te7 u. 65 m., 'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3u.45 m avonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 0 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegr&af. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 89j- uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der l'laatselijke Secretarie is open dagohjks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Onden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van S— 1 uur en van S6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw Dr. J. P. T. van der Lith, geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrechttot plaatsv. kantonrechter te Ootmarsum W. ten Bruggencate, ined. doctor aldaar; bij het ministerie van oorlog: tot hoofd commies den commies van staat Jhr. Mr. H. P. van Karne- beek, in zijn hoedanigheid van rechtsgeleerde, en den com mies J. W. A. Naber; tot commies dc adj.-comm. A. P. van AaremW. M. van HeunP. J. M. MeyboomJ. M. Ley- denroth en H. Kraaktot adjunct-comm. de eerste klerken A, A. J. Saurel en J. J. Schiedges, en den adjudant-onder- othcier-schrijver van de eerste kl. W. 0. Lankhorst; bij de artillerie: bij den staf tot majoor en magazijnm. 1* kl. te Vlissingenden kap. C. J. In de Betou, thans 2* kl. te Nij megen; tot kap. en magazijnm. 2° kl. te Nijmegen, den kap. 1" kl. J. J. E. Paravicini di Capelli, van het reg. veld-artil- lerie: tot kap. 3® kl. (naar anc.) den l®n luit. J. H. Meur- singe, werkzaam bij de kon. mil. academie; bij het 2® reg. vesting-artillerie: tot kap. 3e kl. (naar anc.) den lcn luit. A. Dilliévan den staf. De 2® luitenant D. L. de ltochemont van het 7® reg. infanterie is in zijn rang en anciënniteit overgeplaatst bij het Indische leger. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Eiken kroon N. Spillenaar, burgemeester der gemeente Waardenburg. Men zegt, dat de luit. ter zee Jhr. Klerk, adjudant van den Minister van Marine, tot secretaris-generaal bij dat departement zal worden benoemd. Te Keulen was Donderdag in 24 uren de waterstand 5 Ned. duim gevallen. Emmerik staat onder water, maar te Lent was het water in 4 uren 46 duim gewassen en te Zalt-Bom- mel 12 duim in de 24 uren. De gemeenschap met 's Herto genbosch is gestremd. Te Weshsrvoort is Woensdag namiddag het ijs in den IJssel losgeraakthet water is opgeloopen tot 6.80 el, maar een doorbraak van den Veerdam is bij tijds voorkomen. Later viel het water een duim in het uur, zoodat het Donderdag stond 6.61 el. De hooge waterstand blijft overal op den Boven-Eijn aanhoudenniettegenstaande den sterken was meer beneden waarts; het ijs drijft overal vast. Zoodra het dreigt los te gaan, wacht men dat het water valt. Te Nijmegen was Woens dag avond het ijs losgegaan innar Donderdag zal het ijs vast, terwyl het water sterk wies en de huizen in het lagere ge deelte der stad binnenstroomde. - Een ontdekte verzakking in den dijk bij de kolk te Angeren is door meesterlijk ver- rigte kunstwerken hersteld. De zomerdijk om den polder te Malburgen is Woensdag doorgebroken. De Rijn voor Arnhem wordt met schietschouwen gepasseerdterwijl te Nijmegen niet anders dan de brievenpost wordt overgezet. De gemeen schap over Dieren naar Doesborg en Doetichem is gestremd. Te Westervoort was de waterstand slechts 26 Ned. d. onder noodpeil en het water één el gewassen. Ten gevolge der doorbraak te Babberich is het water voor Arnhem Don derdag meer gevallen. Zevenaar zal niet onder water komen daar het water zich bij Doesborg iu den IJssel zal ontlasten. Op de rivier voor Dordrecht is Woensdag nacht achter bet hoofd een groot wak gekomen en is het ijs tot nabij Geer- truidenberg opgeruimd. - De Lek is bij Schoonhoven sterk gewasseu. Te Vreeswijk was het water Donderdag morgen 1.75 el onder noodpeil; maar aan den Üoorenboon slechts 3 duim, waarom de hoofdingenieur zich derwaarts heeft begeven 't was in 24 uur 48 duim gewassen. Te Wageningen en aan het Beuzicbcmschc veer was het ijs ook losgegaan. Te (Julemborg had zich tegen het eilandje een groote ijsdam gevestigd. Te Utrecht waren Donderdag morgen geladen wagens aau het station van den Rijn-Spoorweg gereedom naar Bom mel en Goriuchem te vertrekken, toen er tegenbevel kwam, daar de overlogt over de Lek te Culemborg en te Vreeswijk niet meer mogelijk was. Z. M. werd tusschen 2 en 4 uur aldaar verwacht, om naar 's Hage terugtekeeren. Z. M. zou Donderdag van Hedel met schietschouwen worden afgehaald en met gevolg overgebragt naar Neerrijnen, alwaar Z. M. den verderen adoop zou afwachten. De heer P. Regout te Maastricht heeft ten behoeve der noodlijdenden door den Watervloed 1000 afgezonderd eu een beroep gedaan op zijn talrijk fabriekpersoneelwaardoor hij een som van 2600 hoopt bijeentebrengendie bestemd is om, zoodra het water open iseen party beste Luikscha steenkolen vrachtvrij te zenden Daar de geteisterde oorden om ter beschikking der commissie te worden gesteld terwijl hij voor die partij vrijdom van accijns heeft verzochtzoodat op die wyze een waarde vau byna 5000 zou worden verstrekt. Wordt er bereids melding gemaakt van de aanzienlijke giften door HH. MM. den Koning en de Koningin voor der nlgeineenc verloting van voorwerpen van kuust eu smaak V

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1