Bimieiilandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aan de heeren C. van der Leeuw, commies der posterijen van de 2e klasse, en O. F. Werdmuller van Elgg, commies der posterijen van de 3e klasseop hun ver zoek eervol ontslag uit die betrekking verleenden zijn voorts benoemd: tot commies der posterijen van de 2e klasse de heer W. Slichtenbreethans commies van de 3e kl.tot. comrniesen der posterijen van de 3e kl., de heeren P. J. C. van SchuylenborghW. J. Snellen, J. W. J. IJ ssel de Schep per en E. E. Leinweber, thans surnumerairen bij hetzelfde vak van administratietot surnumerairen bij het vak der pos terijen, de heeren H. J. H. Bouwmeester, L. M. H. Gudde, A. J. M. Ledeboer en J. F. W. van Veeren thans respecti vely werkzaam als geagreëerd klerk op de postkantoren te Winterswijk, Venlo, Deventer en Velp. Men zegt, dat aan het departement vau Marine de chef afd. personeel kap. luit. Andreae zal worden vervangen door den kap. luit. ter zee Roijer en in de afd, materieel kap. luit. Jansendie kommandant zou worden van de Djambidoor den ingenieur der le klasse Tideman. De Minister van Staat en van Financiën heeft bepaald dat aan de fabrikantentrafikantenenz., aan wie het genot van vrijdom van accijns voor maat- of voor schaalkolen is toegekend, kan worden toegelaten om, des verkiezende, ter geheele of gedeeltelijke vervanging van de toegestane hoeveel heid maatkolen, schaalkolen tegen voldoening van bet 1/20 van den accijns als van schaalkolen, of van de toegestane hoeveelheid schaalkolenmaatkolen in te slaanin verhou ding van één mud maatkolen tegen vijf en tachtig pond schaalkolen. Men verneemt, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken op voorstel van de commissie voor de staatsspoorwegen bepaald heeft, dat er eenige. duizenden dwarsliggers van Su- rinaamscb hout aangekocht zullen worden. Z. M, is Dingsdag vertrokken naar Vlijmen en vervol gens, na een inspectie van den Baardwijkschen overlaatnaar Heusden en Veen, van waar Z. M. te 4£ uur te 's Hertogen bosch terugkwam. Woensdag zou Z. M. zich begeven naar Herpen en Grave, om van daar over Nijmegen en Arnhem naar het Loo te vertrekken en aldaar tot Vrijdag te verblijven. De Minister voor de zaken der Hervormde Eeredienst enz. heeft van het Presbyterium der Nederlandsch-Gerefor- meerde gemeente te Elberfeld het berigt ontvangendat die gemeente, erkentelijk voor de geestelijke voorrechten, welke zij in haar kerkelijk leven aan Nederland verschuldigd isen diep getroffen door de tijdingen van den jongsten watersnood, een som van duizend thaler Pruissisch courant 1,766.78) ter beschikking van den Minister steltom deze gift der broe derlijke liefde aan de meest behoeftigen in overstroomde stre ken uit te deelen. Keizer Napoleon heeft 1000 fr. en Keizerin Eugenie 500 fr. gegeven voor de noodlijdenden door den Watervloed in Gelderland. Vóór Arnhem was de Rijn Woensdag in 24 uur één Ned. el gewassen eu de waterstand was 13,42 el. Vóór de Rijnkade is thans blank water. Alle stratendie op de Rijn kade uitloopen, zijn afgekist en de bewoners der huizen aan den Rijn hebben meestal den toegang tot hunne woningen afgedamd. Het Roermondsche plein staat reeds halverwege onder water. De commuuicatie tusschen Arnhem eu Nijmegen is afgebroken en met Duitschland langs den spoorweg ge stremd. Te Arnhem is bet water later 35 duim gewassen zoodat het thang aan den rand der bovenkade staat. De ijsdam bij Mal burgen zit nog onbewegelijk. De spoortrein van Arnhem naar Emmerik kan die plaats onmogelijk bereiken daar het water bij Elten over den dijk loopt. Te Zevenaar stond het Woensdag 4 voet beneden de kruin van den dijk te Elten tot aan de rails en te Babberich loopt het over den weg. Men berigt dat 5 a 600 ellen van den Rijn-Spoorweg tusschen Zevenaar en Elten is weggespoeld. Te Vreeswijk was Woensdag morgen de waterstand 2.84 el met een was van 30 duim. Te Zalt-Bommel was de waterstand Woensdag weder 18 duim hooger; de toestand is nog weinig veranderd; het ijs blijft vastzitten. De Betuwe en de Tielerwaard verkeeren in een zorgelijken toestand. Te Keulen was Woensdag de waterstand 15 voet 3 d. Rijnl. en in 24 uren 29 Ned. duimen gewassen. Te Lent was de waterstand 44 duim hooger. De Landsboterdijk bij Lobith loopt over. Te Vreeswijk is het ijs nog vast. Te Rotterdam is overleden de heer Mr. A. Schadee, rid der. der orde van den Nederl. Leeuw, Wethouder dier ge meente eu oud Notaris, die door zijn onvermoeide werkzaam heid en voortdurende bereidwilligheidwaar ook zijn persoon lijke medewerking werd ingeroepenieders achting en aller genegenheid had verworven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag 's namiddags te 5te 8 te 10 uur en te middernacht 34°. Heden (Douderdag) 's morgens te 3, en te 5 uur 33°, te 8 uur 32°, te 12 uur 40° en te 4 uur 34°. In een correspondentie van den Constitutionnel wordt gemeld, dat de heer Cavour voornemens is aan het Parlement een votum van vertrouwen te vragen voor deze vier punten 1°. Voor het sluiten van een leening van 300 a 500 millioen. 2°. Voor het proclameren van Victor Emanuel tot Koning van Italië. 3°. Voor het onder de wapenen roepen van de geheele mi litaire reserve. 4°. Voor het verleenen van een dictatoriale magt aan den Koning, gedurende een onbepaaldeu tijd. De aanneming vaD die punten zou gelijk staan met een oorlogsverklaring aan Oostenrijk. De verkiezingen in Italiëvoor zoover zij bekend zijnle veren voor twee derden een gunstig resultaat op voor de mi nisteriële politiek. Garibaldi heeft bedankt voor het bezoek van een de putatie van emigranten en te kennen gegeven haar niet te kunnen ontvangendaar hij zich voor een onbepaaldeu tijd van huis begeeft. Maandag is de admiraal le Barbier de Tinan te Parijs aangekomen en onmiddelijk bij den Keizer ten gehoore toe gelaten. In staatkundige kringen wordt verzekerd, dat de ad miraal bij deze gelegenheid belangrijke mededeelingen heeft gedaan nopens de geestkracht, door den Koning en de Ko ningin van Napels aan den dag gelegdnopens de gezindheid der Napelsche troepen en de middelen, waarover de belegerde vesting te beschikken heeft. Afgaande op de bekende gevoe lens van dien admiraal, mag men het als zeker aannemen, dat hij zich geenszins ongunstig zal hebben uitgelaten over al degenendie belast zijn met de verdediging van Gaëta. Het gevoelendat het beleg nog langen tijd kan duren, vindt hier nog al ingang. Men zegt, dat het Napolitaansche oor logsvaartuig, te Toulon aanwezig, voor rekening van Koning Frans zal worden verkocht. De berigtenwelke te Parijs ontvangen worden nopens de plannen van Garibaldi, blijven tegenstrijdig. Sommigen verzekeren steeds, dat bij door Koning Victor Emanuel daar toe rechtstreeks aangezocht, zijn plannen heeft opgegeven of althans verdaagdanderen dat hij bij zijn eischen blijft vol harden en er nog altijd op rekent in het voorjaar naar Hon garije te trekken. De Moniteur meldt het volgende: De Courrier du Limanche heeft een eerste waarschuwing ontvangen. In zijn kennisgeving zegt de graaf de Persignv, dat hij zich jegens den staat aan overtrediug zou schuldig' maken zoo hij toestond, dat de re geringsdaden op dergelijke wijze werdeu beoordeeld laat staan, dat de regering beleedigd werd. Hij geeft zijn verwondering te kennendat Genescode schrijver van het artikel in den Courriereen vreemdeling, Frankrijk in zijn instellingen komt beleedigen. Aan den prefect van policie is bevel gezonden dien persoon het land uittezetten. De heer Jules Janin, feuilletonist voor tooneelzaken aan het Journal des Le'öats, bestrijdt, naar aanleiding van het blij spel la familie de Payment, van den heer E. Foussier, dezer

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2