Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. zeniijking van het doel der vijf gemeenteleden te kunnen aannemen. Z. M. den Koning en Z. K. H. Prins Hendrik hebben Donderdag te Gorinchem en te Brakel den toestand in oogen- scbouw genomen en zijn vertrokken naar het kasteel van Neerrijnen. Vrijdag morgen te 9^ uur kwam Z. M. te Zalt- Bommel aan en begaf zichsteeds vergezeld van Jhr. van der Heim van Duivendijkenaar Nieuwaal en Zuilichem om de dijkbreuken te bezigtigen. Z. M. wordt eerstdaags op het Loo verwacht. Men verneemt dat de le luit van der Schrieck van den generalen staf, bij den Directeur der militaire verkennin gen werkzaam, is benoemd tot adjudant van den generaal- majoor van Muiken, bevelhebber der 4e militaire afdeeling te Haarlem, tevens adjudant chef van dien staf. De Middelburgsche Courant heeft eerst verhaald, dat de heer van Heemstra zijn ontslag als Minister van Binnenland- sche Zaken had gevraagd en toen dat ook de Minister van Oorlog, de heer Casembroot, dit voorbeeld gevolgd had. Beide geruchten zijn ten eenemale ongegrond. Er heeft niets van dien aard plaats gehad. De Staats-Courant van Vrijdag bevat een verslag door den heer J. Wttewaall te Utrecht, aan den Minister van Binnenl. Zaken uitgebragtnopens het onderzoek in betrek king tot de schadelijke insecten over 1860. De slotsom van dit vrij uitvoerige rapport is als volgt: ^Ofschoon ik uit mijn aanteekeningen slechts enkele punten ter sprake bragt, zal het Uwer E*c., naar ik vertrouw, vol doende gebleken zijn, dat mijn nasporingen in het afgeloopen jaar niet vruchteloos warenen ik hoop tevensdat zij bij Uwe Exc. de overtuiging zullen vestigendat mijn arbeid waardig is om voortgezet te worden." Ten gevolge van 's Konings goedgunstige beschikkingzal de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door den watersnooddoor een tentoonstelling dier voorwerpen in de Gothische zaak van een der paleizen worden voorafgegaan. Hoe ruim die zaal zij bij de levendige belangstelling, welke voor deze liefdadige on derneming bestaat, zal zij niet te groot zijn. Het voorbeeld, door Z. M. den Koning gegevenin het ruimschoots deelne men aan en begiftigen van deze loterijzal gewis velen aan sporen, om voor het edel doel voorwerpen van kunst en smaak als prijzen in te zenden, Keeds hebben zich vele bij zondere personen uit onderscheiden steden daartoe bereid verklaard; reeds hebben vele industriëlen en hoofden van on derscheiden inrigtingen toezeggingen gedaanzoodat het kunst lievend publiek, te gelijk met de bevordering van het liefda dig oogmerk, zich op het genot van een uitmuntende tentoon stelling, vol verscheidenheidkan voorbereiden. De Commissie van bestuur heeft terecht in hare oproeping andere comuiissiën tot loterijenmet hetzelfde doeluitgenoo- digd, zich als subcommissiën aan haar aan te sluiten, daar eenheid ook hier kracht geeft en een schoon geheel kan vor men. Zij heeft echter niet dan een verzoek aan zoodanige commissiën kunnen rigtenieders werking blijve vrij, waar bet 't bijeenbrengen van hulp voor vele ongelukkigen betreft, dat verband in dezen zal evenwel het beste werken. Dit neemt niet weg, dat er ook plaatselijke tentoonstellingen tenzelfden einde kuunen gehouden worden, en dus het doel dubbel inde hand gewerkt. Hoe meer de belangstelling zich ook bier toont, des te meer zal dit worden bevorderd. Naar men verneemt heeft H. M. de Koningin ook hare hooge ingenomenheid aan den dag gelegd met het doeldat de Commissie voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaakten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood, voor oogen heeft. Het heeft namelijk Hd. behaagd, niet minder dan vier zeer kostbare prijzen voor die verloting aan de Commissie te doen geworden, te weten: een zeer fraaije schilderijzijnde een groot bloemstuk van de begaafde schilderesse Mevrouw Martin te Botterdamtwee zeer rijke lampentwee niet minder sierlijke porseleinen vazen en een kostbare cassette. Het is onnoodig bier bij te voegendat de onbekrompen weldadigheid, door HH. MM. den Koning en de Koningin in deze betoondvoor de Commissie de beste voor- uitzigten voor het welslagen harer pogingen opent. Even als de oprigting van het standbeeld voor Vondel, is die voor het monument van Mgr. Broere, uithoofde van den watersnood, verdaagd. De commissie begrijpt, met de tal rijke vrienden van Broere, dat er eerst voor de noodlijdende levende ledematen van Christus moet gezorgd wordeneer men er aan denkt om voor de nagedachtenis der overledenen zorg te dragen. Te Keulen was Vrijdag de waterstand 13 Ned. duim gewassen met weinig drijfijs; - te Vreeswijk 3 duim gevallen en het ijs vast. Uit Duisburg wordt berigt, dat het ijs van den Kijn in beweging is en het water sterker wast. Te Zalt- Bommel was de waterstand één duim en het vloedwater 8 duim gevallen. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Lollum Ds. J. A. Barbas te Chaam en toezegging van beroep gedaan te Oude Schild op Texel aan den kandidaat A. Janssonius. Naar wij vernemen zal den 7 Februarij a. s., met me dewerking der Vereeniging van Musici uit het Leidsch Or- chestdoor de Kederijkerskamer Vondel de vroeger aange kondigde openbare Vergadering ten voordeele der noodlijden den door den Watersnood plaats hebben. Op die Vergadering, waarop Declamatie en Muzijk zich afwisselen zullen, zal buitendien door onzen ook als letterkundige zoo gunstig bekenden Stad genoot de heer J. Kneppelhout, in de eerste afdeeling een voorlezing worden gehoudenterwijl aan het slot der tweede afdeeling een Declamatorium zal worden ten gehoore gevoerd. - Wordt er in dezen tijd veel gevraagd om het lot onzer on gelukkige landgenooten te verzachten, wij vertrouwen dat ook de inteekenlijsten, die dezer dagen aan de woningen der inge zetenen zullen worden aangeboden, het bewijs zullen opleveren, dat èn het edele doel waartoe het houden dezer Vergadering gaf, èn het Kunstgenot die zij belooft, door Leidens ingeze tenen zal worden gewaardeerd. Naar wij vernemen is de heer J. Bolhuis van Zeeburgh, student in de Letteren aan de Leidsche Hoogeschool, schrij ver der prijsverhandeling over de uitgangen der plaatsnamen, aan welk door de Literarische faculteit een eervolle melding- is toegekend. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Vrij dag 's namiddags te 5 ure 42°, 's avonds te 8 uur 43°, te 10 uur en te middernacht 44°. Heden (Zaturdag) 's morgens te 3 uur 44°, te 5 uur 45°, te 8 uur 43°, te 12 en te 2 uur 46° en te 4 uur 48°. Uit Kome wordt gemelddat de minister van finan- tiën, toen door de Sardiniërs bij den inval in den Kerkdij ken Staat op alle voorhanden gelden der Kegering in de pro vinciale kassen beslag werd gelegdaan een faillissement scheen te denken. De St. Pieterspenning heeft echter sedert nieuwe- jaar zoo rijkelijk opgebragt, vooral uit de Noord-Amerikaan- sche Unie, dat in de staatkas niet alleen tot Junij de noo- dige geldmiddelen ter bezoldiging van alle ambtenaren voor handen zijn, maar ook een geheel reserve-fonds gevestigd en zelfs voor buitengewone gevallen genoegzaam gezorgd is. Men wil te Parijs met zekerheid wetendat zich thans in de nabijheid van Gaëta spaansche oorlogschepen bevinden die in last hebben om zich ter beschikking te stellen van Koning Frans IIingeval deze vorst onder bedekking de vesting mogt willen verlaten. De Fransche korvet la Mouette heeft Gaëta verlatenten einde zich naar Napels te begeven. Het scbyut dat de Fransche troepen niet lang te Kome meer zullen blijven. De contracten met de leveranciers wor den slechts voorwaardelijk gesloten. Keizerin Eugenie wilde met prinses Mathilda tegen woordig zijn bij de receptie van pater Lacordaire, als lid der Fransche Academie. De Keizer heeft zich daartegen verzet, niet alléén wegens de pausgezirtde manifestatiënwaartoe de rede van dien geestelijke aanleiding zal geven, maar ook omdatin strijd met het gebruik onder de vorige regeringen

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2