N°. 281. Zaturdag 26 Januarij. A0. 1861. Binneniandsch Nieuws. leidscFdMblad. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nummers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89a uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 unr en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Z. M. heeft zijn hooge goedkeuring verleend aan het vastgestelde reglement voor de werkzaamheden van den Jury van deskundigen voor de Algemeene Tentoonstelling van Nij verheid van 1861; - terwijl de leden zijn benoemd. Er zijn zes hoofdafdeelingenals; 1°. voor grondstoffen, 2°. voor werktuigen, 3°. voor manufacturen, 4°. voor lederwerk en kleedingstukken5°. voor huisraad en 6°. voor kunstvlijt. Tot Voorzitters dier afdeelingen zijn benoemd; de Generaal-Majoor C. T. van Meurs, Algemeene Voorzitter; Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest; Mr. E. P. de Monehy; Dr. G. J. Mulder; F. W. Conrad; D. Pas; Dr. J. G. S. van Breda; IJ. D. C. Suermondt en Dr. W. Vrolik. Onder de leden zijn uit Leiden J. A. Fischer voor de 4e hoofdafdeelingB. F. Krantz voor de 3e en Dr. G. J, Verdam voor de 2e hoofd afdeeling. De Voorzitters en Secretarissen der afdeelingen ver eenigen zich tot een commissie, uitmakende de Hoofd-Jury. Men schrijft uit 's Hage, dat Z. M. aau de hoofdcom missie 45000 ter beschikking voor de slagtoffers van den wa tersnood zou hebben gesteld. Uit 'sHage wordt berigt, dat de benoeming van den baron van der Goes van Dirksland tot Minister van Buiteu- landsche Zaken in den Ministerraad dat gevolg heeft, dat er één stem meer gewonnen is voor hetgeen de President Minis ter voorstelt. De heer van Zuylen van Nijevelt was een zelf standig mandie zich niet liet beheerschen- de president heeft er een gezochtdie onder zijn invloed en leiding zou staan. De inschrijving ten behoeve van de noodlijdenden, in den boezem der Belgische Kamer van vertegenwoordigers ge opend, bedroeg voor elk lid 25 francs, hetgeen dus een totaal bedrag van ongeveer 2500 francs zal opleveren. Dit montant zal door den president der Kamer aan den president van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden toegezonden. Z. M. de Koning is Donderdag morgen te half acht uur te Utrecht aangekomen en dadelijk met 7 rijtuigen naar de Vaart vertrokken, vervolgens met Z. K. H. Prins Hendrik van Vreeswijk over den Lek gewandeld en te 10£ uur te Go- rinchem aangekomen. Donderdag was de waterstand te Keulen 8 voet- 3 duim en in 24 uren 8 Ned. duimen gewassen, met weinig ijs; - te Vreeswijk was het water 7 duim gevallen en het ijs vast;- te Arnhem is de Rijn één duim gewassenterwijl de rivier bog met handkarren en sleden wordt gepasseerd. Het vloed water in den Bommelerwaard valt langzaam. De waterstand te Zalt-Bomrael was Donderdag 6.L0 el, gevallen twee duim. Op den weg van Zalt-Bommel naar "s Hertogenbosch staat het water 1-J el. In de Groote Kerk te Bommel zijn zijn eenige grafzerken door het water omgewerkt of met scheu ren. - Te Rossum is in de Hervormde Kerk over de ban ken een vloer gelegd. Naar men verneemt moeten er Woensdag onder de werkliedenwelke met kisteu aau den Hardinxveldschen dijk bezig zijn, ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehadmen wil zelfs dat de vroeger te Gorinchem gestaan hebbende justitie- dienaar W., die thans te Hardinxveld als veldwachter ageert er het leven bij gelaten heeft. Wat hiervan zijzooveel is ze ker, dat er van het aldaar in garnizoen liggend 6e reg. infanterie 12 manschappen gecommandeerd zijn, onder bevel van een onder-officier en 2 korporaalsdie Donderdag mor gen naar genoemde gemeente vertrokken. Naar men verneemtheeft de administratie der alge meene postwagen-onderneming van van Gend en Loos beslo ten om de aanvankelijk verleende vergunning tot vrij ver voer van voorwerpen ten behoeve van de noodlijdenden dooi den watersnood intetrekkenuit aanmerking dat zij genood zaakt was telkens bijzondere middelen van vervoer te nemen hetgeen haar buitengewoon groote uitgaven heeft berokkend. Uit Breda wordt berigtdat op de schermles aan de Koninklijke Militaire Academie zich twee kadetten oefenden in het trekken op de floret, waarbij een hunner den dop ver loor, die gewoonlijk op de punt vau dat wapeu is aangebragt. Bij den daaropvolgenden stoot drong de floret door het mas ker diep in het oog der tegenpartijden kadet B. Men vreest voor des joDgelings leven, te meer, daar men veronderstelt, dat ook de hersenen zijn geraakt. Het afbreken van de bestaande kerk en toren met annex schoolgebouw en het bouwen van een nieuwe kerk met toren, verleden Vrijdag door kerkmeesters der hervormde gemeente te Wolfaartsdijk aanbesteed, is aangenomen door H. Willemse en J. M. Ditmars te Middelburg, voor 32,360. Zondag avond had in de Nieuwekerk te Groningen een ongewoon voorval plaats. Ds. Posthumus Meyjes zou er nl. voor de gemeente optredenen reeds was het gebouw propvol, toen zijn weleerw. op den kansel verscheen, waarop alleen nog maar licht brandde, terwijl de kerk zelf mper'én in duisternis werd gehulden aan de gemeenta/verkoadigde:rX dat de dienst geen voortgang kon hebben, omdatrfret. gas. niét j\ wilde branden. Het'water in den meter was bf>iro'rehDs, Mey± L u cl

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1