Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. het clinisch onderwijs voor de verpleging van zieke armen afwerpt en de last van een zorg, een toezigt, een beheer en bestuur van dien omvang overgelaten aan het Rijk? De Ge meenteraad kan niet zich gaan bewegen in de zalen van het clinisch onderwijs, om het bedrag der behoeften van een alzoo ingerigt Academisch Stedelijk Ziekenhuis te bepalen- of om de koorden der gemeentelijke geldbeurs te geven in handen van de hoogleeraren of den door hun begeisterde hospitaalarts, - terwijl altijd de moeijelijkheid overblijft, of tusschen de hos pitaalarts en de hoogleeraren steeds de gewenschte harmonie in begrippenwenschen of beschikkingen heerschen zal. - Het gezag, zedelijk en stoffelijk, dat het Rijk uitoefent, geeft een dubbel overwigt en als de toestand, zooals die thans be staat, niet kan worden bestendigd, zoodat naast het Acade misch Ziekenhuis een stedelijke instelling blijft behoudendan is het eerder aanteprijzendat de laatste zich in de eerste oplost, met behoud der stadsdoctoren en heelkundigen, welke bedieningen niet roekeloos aan een beginsel, dat 's Rijks be lang betreft, mogen worden prijs gegeven. Op last van hoogerhand zal een rechtsvervolging worden ingesteld tegen den baron v. B., ter zake van het onder Oosterbeek plaats gehad hebbend duel met den luit. F. van het reg. dragonders. De Ontvanger der domeinen te 's Hertogenboschwiens inhechtenisneming te Namen is medegedeeld, zal aldaar zoo lang blijventotdat het rechterlijk onderzoek het bestaan van een gepleegd misdrijf zal hebben bewezen. Daarna zal de Bel gische regering in overweging nemen, of de uitlevering daar voor kan geschieden. Het signalement van Charles Jud, aangeduid als de moordenaar van den heer Poinsotpresident van het gerechts hof te Parijs, die men volgens vreemde nieuwspapieren ver moedt dat zich hier te lande zou kunnen ophouden, is aldus: oud 27 jaren, geboren te Boulogne (dep. du haut Rliin) in Frankrijk; lang 1,68 el, 'haar en wenkbraauwen bruin, voor hoofd hoog, neus en mond gewoon, kin breed, aangezigt lang en mager, heeft een lidteeken boven het linkeroog en zeer slechte tanden; spreekt Fransch en Hongduitsch heeft een levendigen blik en is zeer wel gemaakt. Pleegt somtijds een valschen baard en een bril te dragen. Hij neemt beurte lings de namen aan van Montalt, Mabricon of Montrichon Jules. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft Dingsdag den opzigter van den Rijnspoorweg vrijgesproken van de aan- klagte, wegens verzuim van waarschuwing der werklieden voor de aankomst van een extratrein, waarin Z. JV1. de Koning gezeten was en welke trein tegen een op de rails staand wa gentje is aangeloopen - uithoofde bet niet wettig en overtuigend gebleken wasdat de beklaagde in deze had moeten voorzien. Men verneemt, dat door het korps onderofficieren der Koninklijke Militaire Academie een adres aan Z. M. den Ko ning is ingediend, waarin zij verzoeken dat het Z. M. behagen moge, door tusschenkomst van Z. Exc. den Minister van Oorlog en die der commissie van beheer van het onderoffi ciers-pensioenfonds, aan de onderofficieren van het leger, deel- gerechtigden in gezegd fonds, een uitnoodiging te doen rond gaan, om hunne toestemming te verleenen, dat uit dit fonds, hetwelk in een zeer bloeijenden toestand verkeerteen som van 25,000, meer of minder, worde uitgekeerd, om te die nen tot ondersteuning der noodlijdenden ten gevolge van den jongsten watersnood. Behalve den hoogst aanzienlijken voorraad van gemaakte deels nieuwedeels gebruikte kleederen ontving Ds. Zaalberg te 1s Hage voor de noodlijdenden ook nog aanzienlijke bijdra gen in geld tot aankoop van goederen en eens tegelijk drie groote pakkisten vol met goederen bij de openbare verkoo- ping in de Bank van Leening gekocht. De goederen werden verzonden naar Zalt-Bommel, Gorinchem en 's Hertogenbosch. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden opgevoerd de opera Charles VI en de vaudeville: Chez une petite Dame. Te Keulen was Dingsdag de waterstand 7 voet 2 duim- de Moesel was losgegaan. Te Vreeswijk was de waterstand 3.09 el onder noodpeil; 9 duim gevallen en het. ijs vast. Te 's Hertogenbosch was de toestand steeds gunstigdaar het wa ter valt, al was het langzaam. De waterstand te Zalt-Bommel was Dingsdag 6.15 el en in de laatste 24 uren drie duim gevallen. - De Rijn was voor Arnhem 5 duim gevallenmaar de rivier wordt nog door voetgangers gepasseerd. Het ijs is te Westervoort nog vast, maar vermindert in sterkte. Te Maastricht was de waterstand in 24 uren ook 19 duim gevallen. Hoezeer de afschaffing ook eener schijnbaar geringe be lasting voordeelig op de prijzen werktwerd wederom dezer dagen bewezen. Te Haarlem is met 1° Januarij 1861 de plaat selijke belasting op de steenkolen en coke afgeschaft en reeds nu biedt de Gasfabriek aldaar de coke tegen 65 cents de 32 kilo's (of een Nederl. Mud) aan. Te 'sHage, waar die accijns wordt geheven, kost de coke 1.het Ned. Mud, terwijl te Delft, waar ook geen accijns bestaat, het mud weder 65 cents kost. Een verschil dus van ruim 50 pCt. op de 65 cents: - een voordeel in een burgerhuishouden over het ver bruik van een geheel jaar van groot belang. Men verneemt van goederhand, dat de zaak van den centraal-spoorweg Utrecht tot Zwolle op verre na nog niet ge regeld is en zulks niet zoozeer ten gevolge van mindere acti viteit der Maatschappij maar meer omdat de hooge Rege ring haar zware verpligtingen oplegtals het makeu van twee draaibruggen bij de Grebbe linie en een in de vlakte waar met der tijd het afwaterings kanaal der Geldersche vallei zal komen. Het vroeger verspreide gerucht, dat er in geen geval een vaste brug over de rivier den IJssel bij het Katerveer zal gelegd wordenschijnt zich ook meer en meer te bevestigen en zulks niettegenstaande namens Zwolle het aanbod is gedaan om het haar toekomende recht tot tolheffing aan het Kater- veer te laten varen. Deze geruchten zijn niet zeer bemoedi gend voor hen die zoo vuriglijk een verbinding met Utrecht wenschen, en het uitzigt en bet verkrijgen van dien weg is geheel verduisterd door de mededeeling van een hooggeplaatst persoondie dezer dagen uit 's Gravenhage is gekomen en van daar het berigt medebragtdat er vooreerst wel geen sprake van een lijn Utrecht tot Zwolle zal zijn. De heer P. Verkade, Med. et Art. Obst. doctor te Hoorn is benoemd tot Lector in de Physiologie en Pathologie aan de Clinische school aldaar. Prof. Rijke gaf Dingsdag 11. een openbare les in een der localen van het gebouw op de Ruïne, die door onderscheidene aanzienlijke ingezetenen en vele studenten werd bijgewoond. Z.H.Gel. behandelde de door hem gevondene en met proeven ge staafde verklaring der verschillende wijzen van ontleding der electriciteit, met behulp van een nieuw inductie-toestel; waar mede onderscheidene buitenlandsche natuurkundigen zich had den bezig gehoudenen waarvan thans in buitenlandsche tijd schriften zoo als de Cosmos en het Journal van Poggendorf door Z.H.Gel. reeds wetenschappelijke mededeelingen zijn gedaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag 's namiddags te 5 uur 39°, te 8 ure 38°, te 10 uur 37" en te middernacht 3b°. Heden (Woensdag) 's morgens te 3 uur 36% te 5 uur 35°, te 8 uur 34', te 12 en te 2 uur 36°, te 4 uur 35°. Men verzekert op nieuwdat Koning Frans II aan de Europesche hoven heeft doen wetendat hij besloten heeft zich tot het uiterste te verdedigen. Men voegt er bijdat de oude Koningin brieven heeft gerigt aan onderscheiden ge kroonde hoofden en met name aan Keizerin Eugenie, waaria zij den toestand te Gaëta schildert en zich bereid verklaart, haar bloed te storten voor het behoud van het monarchaal beginsel. Niettegenstaande de verklaringen des Konings is men te Parijs evenwel van meeningdat hij niet lang meer zal kunnen weerstand bieden, en binnen eenige dagen zal scheep gaan, aan zijn officieren de zorg overlatende, om nopens de capitulatie en overgave der vesting te onderhandelen. Zoodra de Koning het Napelsche grondgebied zal hebben verlateD, zoudenvolgens sommigen in omloop zijnde geruchtende

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2