Buitenlandsch Nieuws. Schrijver teu slotte den wensch, dat het cultuurstelsel, onder zuivering zooveel mogelijk van de gebrekendie er aan kleven, behouden blijve. Zondag 11. herdacht Ds. C. W. van der Pot, pred. bij de Kemonstrantsche gemeente te Rotterdam, in de morgengods dienstoefening, hoe hij in de afgeloopen week den dag zijner 25jarige ambtsbedieningin de gemeente van Haarlem, Leiden en Noordwijk, en sedert bijna acht jaren te Rotterdam had mogen vieren. Zijn weleerw. had tot tekst gekozen 1 Joh V, vs. 12a. Op den vierdag zelf had Zijneerw. talrijke bewijzen van belangstellende deelneming ontvangen. Uit een correspondentie, die het nieuwe weekblad Cor- reapondance Hollando-Beige mededeeltmoet men opmaken dat werkelijk door Z. M. Koning Leopold een 'subsidie is verleend tot de uitgave van het Nederlandsch Woordenboek, dewijl de helft der bevolking van Belgie dezelfde taal spreekt als de Hollanders. Jhr. Mozes Salvador zal den 26 Februarij a. 9. weder in 't genot zijner burgerschapsrechten komen en alzoo als lid van den Gemeenteraad van Haarlem kunnen zitting nemen. De Wethouder, ambtenaar van den burgerlijken 9tand te Vlissingen 9tond 11. Woensdag te Middelburg voor de arron dissementsrechtbank terechtwegens gepleegde uitkrabbingen in de registers van den burgerlijken stand. De Officier van Justitie eischte de veroordeeling tot geldboeten en verzocht aanteekening in het audientieblad van de beschuldiging des ambtenaars, dat de vervolging uit vitzucht ontsproot. Van de Amsterdamsche beurs i9 reeds tweemaal afge drongen de chef van het huur- en verhuurkantoor Onstee, die de bescherming van den Gemeenteraad heeft ingeroepen. De Bommelerwaard telt 13 gemeentenbehalve Zalt- Bommel, bevattende een uitgestrektheid van 14550 bunders, die bij het kadaster zijn aangeslagen tegen een belastbare op brengst van 281000 'sjaar9, wat.de ongebouwde en van ƒ50000 'sjaars, wat de gebouwde eigendommen betreft. De Rijn is in tweemaal 24 uren te Arnhem weder 12 duim gevallen- het ijs wordt nog met paard en wagen ge passeerd. Te Keulen was Maandag de waterstand 6 voet 3^ dnim met weinig en wrak ijs; - te Vreeswijk de waterstand 3 el, met 8 duim val en het ijs vast. Te Pannerden is de waterstand 2.72 el onder noodpeil, val 9 duim. Het ijs vast tot Ruhrort. De Maas bij Maastricht was Zaturdag in 24 uren 2 duim gewassen- het ijs is vast. Te Zalt-Bommel was Maandag de waterstand 6.18 el, gevallen 4 duim; - het vloedwater staat 5.02 el, gevallen 10 duim. I Te Zalt-Bommel zijn de bewaarschool, de Armenschool, het Gymnasium, de consistoriekamer, de teekenschool, de bier brouwerij al die inrigtingen te zamen bevattende 13 zalen en nog eenige kamers in particuliere gebouwenaan de com missie van huisvesting afgestaanom door de vlugtelingen der omliggende dorpen te worden betrokken. Bijna 1000 mannen vrouwen en kinderen worden er verpleegdterwijl nog 500 bij particulieren zijn gehuisvest. Te Nijmegen vreest men voor den aandrang van het ijs bij het losgaan der rivier. De Chirurgijns bestaan aldaar alleen van gebroken armen en beenenten gevolge van de gladheid der straten. Wederom ziet het licht, ten voordeele van de noodlij denden ten gevolge van den Watersnood een dichtstukgetiteld: de Hei- en Kleiboer door den Rijks-Ontvanger te Oirschot T. N. van der Stok, waardoor wederom een heldere toon zich laat hooren, die weerklank vindt in het Vaderlandlievend ge moed en een nieuw middel wordt aangeboden voor die veel en die weinig bezit, om bijtedragen tot leniging van den nood, waarvan wij in onze veilige streken geen begrip kunnen vor men maar toch door medelijden te hebben en door opoffe ringen ons te getroostenwel een deel van het lijden kunnen en willen overnemen. De onderofficieren (sergeanten of fouriers)die zich bij het leger hier te lande en wel bij het wapen der infanterie in dienst bevinden en die genegen mogten zijn hunne verdere militaire loopbaan in Indië voorttezetten, kunnen weder bij bet leger in Oost-Indië overgeplaatst worden en wel onder genot eener gratificatie van 140.zijnde door het depar tement de chefs van die corpsen daarmede bekend gemaakt. De loting voor de ligtiDg der Nationale Militie voor 1861 zal binnen Leiden plaats hebben op Diugsdag en Woensdag 5 en 6 Maart aanstaande. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 's namiddags te 5 en te 8 ure 37°, van 10 tot heden Dings- dag 's morgens te 8 uur 38°, te 122 en 4 uur 39°. Berigten, uit verschillende Italiaansche provinciën te Tu rin ontvangengeven de verwachting te kennen dat de ver kiezingen gunstig zullen uitvallen voor de staatkunde van graaf Cavour, die than9 den vreedzamen weg op wil. Hij zal dit in een programma te kennen gevenzoodra het nieuwe Italiaansche parlement zal bijeen gekomen zijn dat naar men verzekert zich tevens verbinden zalom ernstige stappen te doen tot het aanknoopen van onderhandelingen met de hoven van Rome en Weenen, tot minnelijke vereffening van de Ro- meinsche kwestie en tot afstand van Yenetie. Met leedwezen verneemt mendat de bekende Miss Nightingale ernstig ongesteld is en dagelijks in krachten afneemt. Naar men verneemt verkeert een aanzienlijke firma te Londen in geldelijke belemmering, met een schuld van 3 a 400,000 In Frankrijk, Belgie, en Duitschland openbaart zich de prijzénswaardige zucht, om tot ondersteuning der nood lijdenden in Nederland bijtedragen. Men' verhaalt eene merkwaardige anecdote omtrent den heer Carvalho de Moraës, gezant van Brazilië te Brussel, die gelijk men zich zal herinneren oudejaarsavond aan de gevolgen eener beroerte onmiddellijk overleden is. In den voormiddag van den 31 December namelijk, begaf de heer de Moraë9 zich naar zijn bankier, om van hem eene som van 30,000 fr. in ont vang te nemen. De bankier, die niets minder dan een agent van het huis van Rothschild wasspoedde zich om aan het verlangen van zijn cliënt te voldoen, maar, zijn rekeningen afgesloten zijnde of op het punt zijnde voor de dienst van 1860 afgesloten te worden, verzocht hij den diplomaat zijne quitantie later te dagteekenendeze bewilligde en teekende een quitantie van 1 Jan. 1861. Inmiddels bezweek de heer Moraës, gelijk hier boven gemeld is, in den avond van den 31 Dec., zoodat het scheendat hij den dag na zijn dood 30,000 fr. bij zijn ban kier had geligt. Het is intusschen zeer gelukkig, als der gelijke gebeurtenissen onder eerlijke lieden plaats vinden. In de nabijheid van Rijssel heeft in de vorige week een vreemdsoortig geval plaats gehad. De arbeiders eener likeur stokerij zouden op een morgen aan het werk gaantoen zij eensklaps allerlei onbegrijpelijke geluiden hoorden op de opene ruimte bij het gebouw. Nieuwsgierig wat dat zijn kon, bemerkten zij tot hunne verbazing een 15tal hazendie allerlei wonderlijke sprongen maakten en in allerlei rigtingen door elkander rolden en buitelden. In plaats van het op een loo» pen te zetten bij de komst van het werkvolk, schenen zij zich te vereenigen onder een onophoudelijk piepen, grommen en schreeuwenal krabbelende en buitelende om gezamenlijk op het werkvolk lostegaan. De arbeiders konden hun lagchen niet weerhouden bij de gekke vertooningenzoodat er bij menschen en dieren een algemeene vrolijkheid heerschte. Een der chefs kwam toen opdagendie terstond bevel gaf, om die viervoetige grappenmakers aantevallen ten gevolge waarvan men dat hazencomplot vijf minuten later meester was en zij bij de ooren gepakt in een schuur werden opgesloten, of lie ver geborgen, daar zij het met den dood moesten bekoopen. Het bleek, dat die dieren bij de nijpende koude door den honger gedrevenal de schorsen van een aldaar aanwezige partij hoepels hadden afgeknabbeld, welke hoepels met alcohol waren doortrokken en doorweekt, waardoor zij letterlijk dron ken waren geworden. De luitenant-gouverneur van Bengalen heeft onlangs beslist, dat de van staatswege aangestelde en bezoldigde schoolonderwijzers onderrigt in den Bijbel mogen geven doch alleenlijk buiten het schoollocaal eit buiten de schooluren.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2