N°. 276. Maandag 21 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEID Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.89 in de drie maanden. DAGBLAD. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel - recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke JJommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te7 u. 55 m.,'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u. 46 m., 'savönds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur- Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89| unr. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethoudere. Maandag en Donderdag *e 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke {secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. —De Gemeente-Architect is tc spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 nur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9.2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot secr,-generaal bij het Depar tement van Oorlog den referendaris Mr. O. W. Stavenisse de Brauw; tot lid der commissie van adm. over de gevangenis sen te Utrecht Mr. P. Brantsmaofficier van Justitie aldaar en te Hoorn, J. van der Vecht, ingenieur van den Water staat; - tot rechter plaatsv. in de arr.-rechtbank te'sGraven hage Mr. A. A. de Pinto en Jhr. Mr. J. J. de la Bassecour Caan- en tot Directeur van het postkantoor te Vlissingen B. H. Esser, thans directeur te Sneek. De Minister van Einantiën heeft een wets-ontwerp in gediend aan de Tweede Kamer, waarbij, voor zooveel betreft het handels-papier, eeuige wijzigingen worden voorgesteld van de wet op het recht van zegel van 3 Oct. 1843 (Staatsblad n°. 47). Slechts een zesde gedeelte van het handels-papier voldoet hier te lande de belasting, door de wet daarop gelegd en de Kegeriug heeft thans middelen voorgedragen, om, zon der over te gaan tot velerlei strafbepalingenschier alle voor wendsel tot ontduiking dezer belasting weg te nemen. Deze middelen zijn1°. de bepaling van een gering vast zegelrecht, dat varieert van 5 cents tot 35 cents2°. het openendoor middel van op te plakken zegels, van de gelegenheid voor een ieder om zelf, en dus zonder tijdverlies en zonder zich te be hoeven te verplaatsenzijn buitenlandsch handelspapier van zegel te voorzienen 3°. vrijstelling van zegel voor het han- dels-pqpier beneden de 10. Het zamenstel der voorgedragen bepalingen komt nagenoeg overeen met de Engelsche voor schriften, behalve dat nog in Engeland elke quitantie voor geleverde goederen boven een pond sterling met eeunaar evenredigheid van het bedrag klimmendplak-zegel moet zyn voorzien. De thans voorgedragen wet onderscheidt zich zeer gunstig van meest alle andere fiscale "wetten op dat stuk, door dien een ongezegelde wissel niet nietig wordt verklaard of bij niet-zegeling geen inbreuk wordt gemaakt op het burgerlijk of wisselrechtmaar dat de straf voor de wets-ontduiking zich bepaalt tot een boete. - Naar men verneemt is door Z. M. de Koning de heer C. S. H. Boerscommies bij het kabinet des Koningsbe noemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is de kolonel G. H. G. Steurwalddirecteur van de artillerie, stapel en constructie magazijnen, benoemd tot Kommandeur der orde van de Eikenkroonterwijl de 1® luit. E. K. J. Verkouteren, van het reg. Grenadiers en Ja gers en S. J. von Hugueninvan het le reg. dragonders door Z. M. benoemd zijn tot ridders der orde van de Eikenkroon. De waterstand te Zalt-Bommel was Vrijdag weder in 24 uren 7 duim lager. Het vloedwater 9 duim. De opening iu den Meidijk werkt goed, met een verval van 52 duim Er is besloten de vlugteiiugeu tot het versterkeu der dijken om de stad in het werk te stellen. - Te Arnhem is de Rijn 12 duim gevallenterwijl de rivier steeds door bespannen wagens over het ijs wordt gepasseerd. Te Keulen is de waterstand in 24 uren 4 duim geval len. Dc ijsbezetting op den Rijn boven Wesel heeft met een belangrijke was van water plaats gehadde waterstand te Kammerich was 17 voet 8 duim. De Main zat vast, bij Co- blentz vertoonde zich in den Rijn en Moezel weder meer drijfijs. De waterstand was op 18 Januarij 38,26, te Nijmegen 11,97 en te Arnhem 11,73 boven A. P. De uitgestrektheiddoor de dijkbreuk in den Bomtne- lerwaard overstroomd, bedraagt 15800 bunders of 21 dorpen, terwijl 1900 ingezetenen grootendeels van alles zijn beroofd. Over het algemeen blijft het water op onze rivieren vallende. Men is begonnen met te beproeven om het ijs, 't welk zich op de afsluitingsdammen in de killen heeftop- gehoopt opleruiinenten einde bij invallenden dooi de af strooming van water en ijs te bevorderen. Aanvankelijk is men daarin geslaagd, zoodat bereids een lengte van 275 el ter breedte van 25 el aan de Bakkershil is opgeruimd welke op ruiming met kracht zou worden voortgezet. Uit Delft schryft men, dat de aldaar gevestigde Com missie voor den noodlijdenden door de Watervloed de liefda digheid op een practiscbe wijze beoefent, daar men voor het ontvangen geld grootendeels kleediug, liggingstukken en andere benoodigdheden door de armen van Delft deed vervaardigen. Op die wijze heeft men in één nacht 161 oningevulde ma trassen waaraan zoo groote behoefte wasdoen gereed ma ken. Daarmede bereikte men nog een ander doel, dat ook elders niet op den achtergrond moest geraken. De eigen ar men werden door het verschaffen van werk gebaat en terwijl men anderen belpt lenigt men tevens de ellende in eigen boezem. De Commissie zag juist en heeft woekerende met hét geen haar was toevertrouwd eea dubbel doel bereikt. - Ook Ds. Zaalberg te 's Hage berigtdat de hem toevertrouwde gelden zijn gebruikt tot aankoop van goederen, daar, heeft men in Gelderland geld, véél geld noodig, bij het zen den van goederen men het dubbele voordeel berpiètrT**'!}*^ 1°. de slagtoffer® der overstrooming terstond oii^ngq^watr^X^ anders nog eerst moest worden gemaakt of gej^ooht-,—en- NöfV

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1