N°. 275. Zaturdag 19 Januarij. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. WATERSNOOD. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Xommera Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 ru.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat;'s morgens te 7 u. 55 m.,'smiddags te 12 u.,'s namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 26 van elke maand Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretane is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 's morgens vau 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 nur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uui'; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Aan het Bureau van dit blad is een bus geplaatst tot ont vangst van giften voor de noodlijdenden door den Waters nood, opdat de liefdadigheid onzer stadgenooten, wier vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genoten, al is het niet in dien overvloed, zich toch schit terend openbare. Reeds is ontvangen van L. D. een bankbillet van 25.;- uit een kinderspaarpot f 4.48£ - van B. 2.50. - van B. T. 5. - van een speelgezelschap 5. Z. M. heeft benoemd tot hoofd-comm. bij het kabinet des Koningsden heer J. W. C. Amiabel, thans commies. Op last der prinsen van het huis Orleans is ter beschik king van de Commissie voor het te 's Hage op te rigten standbeeld voor Arij Scheffer, gesteld de som van 100 1200), Hoe innig Scheffer in zijn leven aan deze familie in voor- en tegenspoed gehecht was, is genoegzaam bekend. Dat dit door de familie erkend wordt, daarvan is deze vor stelijke bijdrage een nieuw bewijs. Sedert eenigen tijd heeft de vernuftige uitvinding van den Parijsschen photographist Disderiden vervaardiger der portret-visite-kaartenzich een weg ten onzent gebaand Een kunstkooper te 's Hage, die als specialiteit in dezen nienwen handelstad schijnt te zijn opgetredentrekt dage lijks eeu aantal nieuwsgierigen naar zijn kunstverzameling om de portretten te bezitten van Vorsten en Vorstinnen, staatslieden, kunstenaars en andere beroemde personen. De heer van Loenendien wij hier bedoelenheeft reeds met kwistige hand de portretten van die vele beroemde en én vogue zijnde personen geleverdmaar nog heeft hij ons niets aangeboden van wat op vaderlandschen bodem der vergetelheid moet worden ontrukt.. Slechts weinige dagen echter en aan dit billijk vaderlandslievend gevoelen zal worden gevolg ge geven. - Wat de heer Disderi te Parijs heeft aangevangen, wil de heer M. Verveer navolging doen vinden. Verveer, de uitmuntende Nederlandsche photographist, wiens portretten een reeds zoo wezenlijk te regt. gevierden opgang maken heeft het plan opgevat en reeds gedeeltelijk ten uitvoer ge- bragt, de notabiliteiten op bet gebied van staatkunde, weten schap en kunst, zijn Camera obscura te doen passeeren en hunne portrettenzoo doendehunnen vereerders en hoog schatters te kunnen aanbieden. Verveer is photograaphmaar tevens kunstenaar; hij geeft aan de standen zijner portretten eeu houdingeen ware type van natuur, waarin niemand hem zal navolgen. De portretten toch, die de eerste serie zui len uitmaken van een reeks, die hij zich ten doei stelt het licht te doen zienzijn die van onze verdienstelijke letterkun digen en dichters: Mw, Bo3boom-Toussaintten Kate, Wit huis, .van Zeggelen, van deu Bergh, Cremer; van onze ge liefkoosde cantatrice Mw, Offermans- van Hove; van de schilders Bisschop, David Bles, Bosboom Louis Meyer, Schelf hout, S. Verveer; van de muzikale celebriteiten Verhulst, Lubeck, van der Does, Martin Lazare enz. Verveer heeft het iniatief genomen van een zeer verdiens telijk werk, welk werk gerust met den vreemde kan wedijve ren. Verveer heeft tot dusverre met eere getoond, dat men bij den vreemde niet behoeft te gaan zoeken, wat hier in zoo meest gunstige mate kan worden verkregen. - Zoo voort gaande zal Verveer zich een meer dan gevestigden naam verwerven onder allen, die kunst en nationaliteit beminnen. De opbrengst van 1s Rijks middelen over 1860 bedraagt 1.284.554.54 meer dan over 1859 en 1.110.251.50 dau de raming over 1860. Te Zalt-Bommel schijnt men voor het oogenblik buiten gevaar. Er wordt aan de dijken gearbeid, ten einde zooveel mogelijk bestand te zijn tegen den hoogen waterstand, dat te wachten is als het ijs weder losraakt. Meer dan 1000 vlugte lingen zijn in de stad, waaronder vele kleine boeren die al bun aardappelen en vee verloren hebben. Men schrijft dat het te bejammeren is, dat vele giften naar sommige dorpen gezonden wordenbuiten weten der Algemeene Commissie waardoor dubbele bedeeling geschiedt. Uit Vreeswjjk meldt men, dat men bezig is den Lek dijk aldaar te bekistenten einde voor alle eventualiteiten bij het losgaan der rivier gereed te zijn. De Rijn te Arnhem was donderdag weder 7 duim ge vallen en stond 4.90 el boven A. P. De Algemeene Commissie voor de noodlijdenden, te Am sterdam gevestigd, heeft reeds een som van f 47764.10 ont vangen en verzendt dagelijks, behalve dekens, grutterswaren, brood, spek, kleedingstukkeuklompen, bezems, groenten, koloniale waren en wat niet alomdat er tot het doen van inkoopen niet overal zulk een goede gelegenheid gevonden wordt. Ter verbetering van ons berigt van gisteren aan^a^nde de algemeene Weldadigheidsloterij, dat het plan in eferesi-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1