Buitenlandsch Nieuws'. De zaak heeft te New-York groote sensatie verwekt. Ditmaal was het een vrouw, die van bigamie beschuldigd werden van den anderen kantdaar de beschuldigde, mevrouw Marie Beardsley, een dochter was van een methodistischen predikant te Williamsbury, stelde deze secte in het proces een ongewoon belang. Yan het midden van 1855 af, heeft mevrouw Beardsley met hare beide echtgenooten geleefd. Tegenover doctor Mahan gal gave der poëzij wordt er door opgeluisterdwanneer zij tot liefde stemt en uitlokt, terwijl de dichter met dat doel voor oogeu op toenemende helderheid van geest en liefelijkheid van zang rekenen kan. Die gaarne weldoet en over veel te beschikken heeft, eer hij zelf zich behoeftig gevoelt, mag wel door een talrijke bestelling op dat nieuwjaarslied het goede doel ondersteunen en door eeu milde verspreiding van exem plaren rondom zich velen overtuigendat de dichter te recht opwekt, om op 't nieuwe jaar te hopen, voor 't nieuwe jaar te vreezen en in 't nieuwe jaar zich te beteren te werkente danken en te bidden. Behalve de aangekondigde concerten tot hetzelfde lief dadig doelheeft ook de Typographische Vereeniging Laurens Jansi Costernaar wij vernemenhet plauom een paar too- neelstukjes, die door hare leden op Koppermaandag van dit en een vorig jaar in de Stads Gehoorzaal met zoo veel blij ken van goedkeuring zijn opgevoerdtot hetzelfde doel te doen voorstellen tegen betaling van een entreegeld, waarvan de opbrengst na aftrek der onvermijdelijke kosten zal worden gestort bij de Leidsche Commissie voor de noodlijdenden dooi den Watersnood. Die Vereeniging, ook tot een liefdadig doel opgerigtkan niet over gelden beschikken maar wil door de ontluikende talenten van enkele leden een aangenamen avond verschaffen aan hare meervermogende 9tadgenooteu tot bevor dering van een nuttig doel. Dingsdag avond te hall negen ure ontstond op bet alleronverwachts een hevige brand in den korenmolen de Vriendschap te Scheveningen. Aan blusschen viel niet te den ken want de vlammen sloegen uit bet rieten dak voor dat de molenaar, die met zijn kindereu te bed lager iets van ge waar werd. Het dak met de molenroede stortte spoedig ter neer. De brandspuiten werden aangevoerdde Burgemeester was zeer spoedig tegeuwoordigen ook Z. M. de Koning verscheen met twee adjudanten ter plaatse van het ongeluk, wedijverende met burgers eu militairenom alle mogelijke hulp te verleenen. De vermoedelijke oorzaak van den brand wordt toegeschre ven aan eenige vonken, die uit den schoorsteeu aan het rieten dak zich hebben gehecht, - de hevige wind werkte daartoe mede. Z. M. heeft den molenaar, een oppassend huisvader, liefderijk en deelnemend toegesproken. Dingsdag ochtend omstreeks half vijf uur ontstond brand aan de Zwetkade, onder de gemeente Overschie, bij den heer Tinbolt, waardoor een boerenwoning, 2 hooibergen en stallen zijn in de asch gelegd. De beide brandspuiten van Overschie hebben goede diensten bewezen. De thermometer van Fahrenheit teekende Dingsdag 's namiddags te 5 uur 12°, te 8 ure 10°. te 10 uur 8° en te middernacht THeden (Woensdag) 's morgens te 3 le 5 en te 8 uur 7°, te 12 uur 18% te 2 en te 4 uur 22% Men heeft in een logement in Zwitserland een reisdeken gevondenwaarschijnlijk aldaar door Jud achtergelatenmen vermoedt dat het die is, welken de heer Poinsot in den nacht, van den misdaad bij zich had. Uit Weenen wordt, berigtdat naar de Servische grenzen haastig troepen gezonden zijn daar de gisting zoowel in de Vorstendommen als in de Woiwodina onder de Oosteurijksche Serviers een zeer ernstig aanzien bekomen heeft, zoo zelfs dat men vreest, dat de bevolking van het Vorstendom de Oosten- rijksche grenzen zal overschrijden. De Pruissische Generaal van Brauchitsch is belast om naar het Nederl. hof de tijding overtebrengen der troonsbe stijging van Z. M. Koning Wilhelm I. Zondag 11. is te Graefrath overleden de bekende oogarts Dr. de Leeuw. Een kunstenaar in de Rue St. Bon te Parijs beeft een luchter uit ijs vervaardigd, die de bewondering der gansche wijk opwekt. Hij is zeer groot en men heeft een zwaren balk van het eene einde der straat tot het andere moeten plaat senom hem er aan te hangen. Keizei Napoleon verhmigt zich iu het schaatsenrijden in het bosch van Boulogne, terwijl de Keizerlijke prins in een ijsslede volgde, ook als de Keizer achteruit reed. Generaal Partonneauxbevelhebber der kavalerie te Lyon, is door Keizer Napoleon naar Parijs ontboden en aldaar aan gekomen. Naar men zegtstaat zijn komst in verband met het beveldat het leger van Lyon zich gereed moet houden ieder oogenblik, om op het eerste bevel op marsch te gaan. Aanvragen om verlof worden van de hand gewezen. Te Manchester is Donderdag de groote fabriek van den heer Joseph Lamb tot den grond toe afgebrandwaardoor een schade ten bedrage van meer dan 25.000 is te weeg gebragt. In de finantiële en handelswereld heerscht nog steeds veel onrust wegens de Amerikaansche crisis, die op een bur geroorlog dreigt uit te loopen. Men verzekert, dat de Engel - sche Bank nog haar disconto zal verhoogen en dat binnen veertien dagen of een maand het disconto te LondenParijs en Turin van 7 tot 10 pCt. zal stijgen. Verwondert men zich somtijds in Europesche landen over de vindingrijkheid in het uitdenken van belastingen in Zuid-Afrika is men te dien opzigte niet minder vindingrijk. Uit officiële mededeelingen van de kolonie Natal blijkt toch dat aldaar, eerst op last des Gouverneurs-Generaal in zijn hoe danigheid als hoofd of vader der inboorlingen later als dooi de wetgevende magt genomen maatregelde man voor iedere vrouw welke hij bezit 7 schellingen belasting betalen moet, zoodat een Kaffer, die zes vrouwen heeft42 schellingen heeft te betalen. De bigamie is een van de meest gewone misdaden in dc Vereenigde Staten van Noord-Amei'ika. Het gebrek aan een geregelden burgerlijken stand veroorlooft aan iederen man of vrouw, bij het veranderen van woonplaatsook van echtgenoot te veranderen. De wet iswel is waar, zeer streng tegen de bigamie, maar er is een zeer eenvoudig middel om het schan daal of de straf der wet te ontkomennamelijk de echtschei ding, iu Amerika zeer gemakkelijk te volbrengen. Merken wij in het voorbijgaan opdatterwijl de misdaad van bigamie het meest, door de mannen wordt begaan daar entegen echtbreuk van de zijde der vrouwen negen van de tien keeren de oorzaak is, door de echtgenooten ingeroepen om een echtscheiding te verkrijgen. Somtijds toont zich de wet uiterst gestreng. Zoo is eenige weken geleden, te Sittsburg in Pensylvanië, iemand veroor deeld tot een schadevergoeding van 3000 dollarsomdat hij zijn engagement verbroken had, op het oogenblik dat het hu welijk zou voltrokken worden, bewijzende dat hij reeds ge huwd was, terwijl hij geen lust-had zich aan bigamie schuldig tomaken. Maar in andere gevallen, men moet het erkennen, vindt de bigamie bij de wet eeu zekere bescherming. Een overtuigend bewijs levert het volgende arrestonlangs gewezen. In de maand Mei 1849 huwde Marie Law, 16 jaren oud, met Alfred Beardsley, koopman te New-York, en tot Junij 1855 schijnen de echtgenooten in volkomen goede verstand houding geleefd te hebben. Op dat tijdstip bevond mevrouw Reardsley zich eens met een harer vriendinnen in een restauratie en maakte daar kennis met doctor Francis Mahan aan wien zij werd voorgesteld ouder den naam van Mary Seymour, eu als een dochter van den admiraal van dien uaamtoen gouverneur der Britsche bezittingen in Nieuw Brunswijk. Toen de betrekkingen tusschen den doctor en mevrouw Beardsley een meer intiem karakter kregen werd wederzijds trouwbelofte gegeven. Even wel vorderde Mary Seymour, dat is mevrouw Beardsley, dat het huwelijk geheim zou worden gehouden tot hare meerder jarigheid, voorgevende dat haar vader, de admiraal Seymour, tegen het huwelijk was. Doctor Mahan vond de zaak gansch natuurlijk en in de maand Augustus daaraanvolgende werd het huwelijk voltrokken door den Wel Eerw. heer Malowe, pas toor aan de Roomsche kerk van den H. Paulus te Williamsbury.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2