Buitenlandsch Nieuws. Zondag nacht is te '3 Hage overleden de heer J. D. Krusemanoud-directeur-generaal van financiën in Neêrlands Indië. Van Banjermassing zijn berigten ontvangen die, op zich zelve niet ongunstig zijnmaar toch op nieuw de overtuiging gevendat de hoofden des opstands niet voornemens zijn zich te onderwerpen. Antassari, Soerapati en Hidaijat schijnen zich wederom toe te rusten om aanvallender wijze te werk te gaan. Op Ceram duurt de opstand voort, doch wordt met kracht bestredenHet schijnt dat het zoogenaamde Kakian- verbond dien opstand reeds lang had voorbereid. Met de stoomboot Makassar is van Borneo's Westkust te Batavia teruggekomen de heer Dr. W. H. de Vriese, die, op last der Regering een gedeelte van dat belangrijk Land heeft bezocht, met het doel om inlichtingen te bekomen ten aanzien van eenige zaken, welke voor den Indischen en Ne- derlandschen handel gewigtig zijn of dit kunnen worden. Men verzekert dat zijne reize in dit opzigt geslaagd is. De genoemde natuurkundige heeft van Pontianak uit een gedeelte van den Kapoeas stroom gezien en zich voorts begeven naar de Chi- nesche districten, vooral de streken van Dorie, Montrado, Benkayang, Singkawang enz. De beperkte tijd schijnt den reiziger te hebben verhinderd om den geheelen Kapoeas tot aan Sintang, 250 mijlen ver, op te varen, gelijk aanvankelijk zijn plan was. Hij staatnaar men verneemtop het punt om naar Sumatra's Westkust te vertrekken. In de bestuursvergadering van het Bataviaasch genoot schap van kunsten en wetenschappen gehouden op den 3 Nov., is tot lid des genootschaps benoemd Dr. S. A. Naber, reetor aan gymnasium Willem III. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië zijn benoemd tot hoofdcommies bij de algemeene secretarie Mr. H. D. LeVyssohn Norman- overgeplaatst op verzoek naar Rembang den pred. bij de prot. gem. te Soerakarta J. C. Fraissinet. Nadat de thermometef van Fahrenheit van Vrijdag 11. 's avonds te 5 ure tot Zondag op denzelfden tijd, hier het hoogst 29° en het laagst 21° had aangewezenteekende hij Zondag avond te 8 ure weder 20°, te 10 ure. 19°, te midder nacht 19°. Heden (Maandag) 's morgens te 3 uur 16°, te 5 uur 15°, te 8 uur 16°, te 12 uur 21°, te 2 uur 22° en te 4 uur 29°. Uit Turin wordt geschreven, dat Oostenrijk in formeele bewoordingen heeft verklaard, dat een aanval van Garibaldi op Venetie of op eenig ander deel van Oostenrijks bezittin gen als een oorlogsfeit zou worden aangemerkt en dat dus Oostenrijk dien overeenkomstig zou handelen. Naar men berigtzal de Sardinische regering de officiële opeisching van den heer Valerio, als Gouverneur van de Mar ken uit naam van Sardinië Triest als Italiaansche stad desavoueren. In de officiële kringen van Parijs zoowel als in het al gemeen heerscht een ongeruste stemming en die tot de meest Vertrouwelijke kringen ten hove behoort, maakt de opmer king dat de Keizer zeer afgetrokken, zelfs blijkbaar somber gestemd is. Te Turin schijnt dit hetzelfde geval te zijner heerscht inzonderheid bij de raadslieden der kroon zekere moe deloosheid wegens den loop van zaken in Italië. Volgens een naauwkeurige berekening heeft Oostenrijk sedert het jaar 1600, dus in 260 jaren ongeveer, slechts 100 jaren van vrede genotenterwijl het 160 jaren in 29 verschil lende oorlogen was gewikkeld. Van deze oorlogen werden er 10 met Frankrijk, 6 met Turkije, 4 met Pruissen, 4 met Spanje1 met Holland en 4 om de troonsopvolging gevoerd. Een oorlog duurde 30 jaren (van 1618 tot 1648), een 16 een 14, «en 13, een 9 en drie 8 jaren, de overigen tusschen de 6 jaren en eenige maanden. Men meldt uit Parijs, dat 18 nieuwe regementen zullen wordeu gevormd, zoodat het geheele aantal linieregementen op 120 zal gebragt worden. ■sr-,. 2ekere Eugène P., nam als plaatsvervanger dienst bij het 27 reg. van linie; te Romainville in garnizoen en had het geheele bedrag van zijn engagement ontvangen en in zoo ver verteerd, dat er nog maar juist zooveel overschoot, om met zijn beminde er eens een roijaal souper van te nemen. Zij begaven zich daartoe naar een restaurateur en bij de ge dachten dat het laatste geld nu zou worden uitgegevenover viel den jeugdigen soldaatna den afloop van het souper; een zoo opgewonden stemming, dat hij zijn beminde voorstelde, omnu alle vooruitzigt voor hen verdwenen waszamen te sterven. Het meisje insgelijks in een opgewonden toestand ge raakt stemde dadelijk daarin toe. Eenige oogenblikken later komt de bediende weer het vertrek binnen en vond het min nend paar geheel bebloed op den grond liggen. Dadelijk liet de restaurateur de policie roepen en deze vond twee briefjes op tafel. Op het eene las men: //ik sterf met mijn vrije toe stemming door de hand mijns minnaars getroffen," en op het ander: //ik sterf, omdat ik het leven moede ben." De twee gelieven werden daarop naar het hospitaal St. Louis overgebragt alwaar het bleek dat de wond van den soldaat doodelijk was, maar dat er voor het meisje nog hoop op behoud bestond. Haar minnaar had haar, volgens hare verklaring, een dolk stoot toegebragt, en daarna zich zelf. Sedert den moord van den heer Poinsot op den Fran- schen spoorweg, krijgt de policie te Parijs dagelijks berigten over het gevaar, om met spoortreinen te reizen. Een dame reisde van Marseille naar Parijs, en bij het vertrek van den treinwas de wagenwaarin zij plaats genomen hadgeheel bezeten viel zij spoedig in slaap. Bij het aanbreken van den dag werd zij gewekt door een vrij stevige kus op het linker oog. Zij bevond zich geheel alleen tegenover een heer, die zeer bedaard haar aldus toesprak//Madameik heb het grootste gedeelte van den nacht met U doorgebragt en had U kunnen vermoorden of uitplunderenmaar ik heb mij met een kus te vreden gesteld. Indien ge een klagt daarover inlevert, men zal niet geloovendat ik zoo bescheiden mij heb gedragen en dat kon voor U niet aangenaam worden. Ik verzeker U dat mijne intentiën zuiver zijn, maar gij zult wel willen erkennen dat één kus toch zeer weinig is. 't Is toch zeer ligt mogelijk dat ik U later hier of daar aantrof en welligt maaktet ge U dan vrolijk over mijdat ik met zoo Weinig te vreden was. Eerst over één uur komen wij aan een halt, dan verlaat gij bepaald dit rijtuig en neemt in een apder plaats; ik heb dus een uur voor mij om U op mijn gemak te omhelzen. Ver moei U niet, om hulp te roepen, - uw geschreeuw zou niet gehoord worden, en, ik herhaal het, uwe eer loopt niet het minst gevaar, en- als gij U de moeite wilt geven mij goed aan te zien- gij zult moeten bekennendat gij in erger handen had kunnen vallen." - Die toespraak werd door de dame ge duldig aangehoord en haar gezond verstand zeide, dat het in de gegeven omstandigheden raadzaam wasom gedurende dat uur zich het eerbare kussen te laten welgevallen. - Maar zij heeft het te huis verteld als een proeve van het gevaar, waaraan alleen reizende dames zijn blootgesteld. De dochter van den generaal Power werd tè Parijs eenige dagen geleden het slagtoffer van de reeds zooveel ram pen veroorzaakt hebbende crinoline. De ongelukkige bevond zich alleen in een harer vertrekken en wilde een der kande laars verplaatsendie zich nabij den schoorsteen bevond. Hare kleederen raakten in brand, en alvorens haar broeder, die op haar hulpgeroep ijlings toesnelde, de vlammen kon uitdooven, bekwam zij zulke ernstige wonden dat zij eenige uièn later bezweek. De ongelukkige was 31 jaren oud. Lord Brougham heeft van de Vereeniging tot afschaf fing der slavernij in de Noordelijke Staten van Noord-Amerika een uitnoodiging ontvangen om den 5 December hare verga dering te Boston bij te wonen. Op dien dag, de verjaardag der terechtstelling van Brown, zou de vraag besproken wor den door welke middelen de slavernij daar te Lande het best kan worden afgeschaft. De 81jarige Staatsman is te oud om aan een zoodanige uitnoodiging gevolg te gevenmaar hij schreef aan de Vereeniging, hoe haar groot doel nooit door het onwettig en gewelddadig ingrijpen in bestaande rechten zoo als Brown door zijn inval in Virginië gedaan heeft, be vorderd worden kan.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2