gROBDBEZIT IB HOBCABIJE. Bijbellezing komst heeft gehad met eeu aantal bisschoppen in die confe rentie heeft de Keizer, naar men beweert, een ontwerp-schik- king tusschen den Paus en het nieuwe koningrijk Italië voor gesteld. Dit ontwerp is door 20 van de 25 prelaten aangenomen. De Moezel beeftvolgens berigten uit Trier, reeds groote verwoestingen door overstrooming en ijsgang aangerigt. In eenige woningen van dorpen langs hare oevers stond het wa ter 8 voet binnen de huizen. Te St. Barbara lag het ijs 3 a 4 voet op de straat. De vloed steeg zoo buitengewoon snel, dat een jongeling zijn bejaarde ouders met groote moeite kon reddenhij moest daartoe door de straten wadenwelke reeds 4 voet hoog onder water stonden. De ellende en de nood der overstroomden moeten ook in die streken zeer groot zijn. Een rijk burger van Berlijn heeft van tijd tot tijd de zonderlinge manie van hoeden afteslaanwaarop een geld boete van drie thalers voor iedere hoed is gesteld. Naar de berekening zijner huisgenooten heeft hij in het afgeloopen jaar voor niet minder dan 267 hoeden betaald. Bij een mu ziekfeest, dat aldaar onlangs plaats had, sloeg hij 53 hoeden af, voor welk avondvermaak hij dan ook voor de politie moest verschenendie hem daarvoor 159 thalers liet betalen. Hyde-Park leverde Dingsdag avond een onbeschrijfelijk schoon schouwspel op. Door het bijzonder schoon en helder weder aangemoedigdzag men uit alle wijken in Londen dui- zende liefhebbers naar het Park spoedenten einde aan het wintervermaak deeltenemen. Tegen acht ure waren er ruim 200,000 menschen op en langs den vijver verzameld. Ër wa ren niet minder dan 50,000 liefhebbers met toortsen en flam bouwen gewapendop het ysdie zich met schaatsenrijden en glijden verlustigden en door hunne zwaaijende beweging zeer zonderlinge figuren vormden. De vijver was in alle rigiingen met tenten en kraampjes bezaaid, die ruimschoot? van alle ververstfhingen voorzien waren als bier, brood vleesch*Fran- sche Gladstone's wijnen", gebraden kastanjesheete aardap pelen enz. Chinesche lantarensBengaalsch vuur en onophou delijk vuurwerk verhoogden dit schouwspel niet weinig, en muziek en dans afgewisseld door bokspartijen op schaatsen zetten daaraan nog veel meer levendigheid bij. Een aantal dames maakten voor een aanzienlijke som gelds een wedstrijd op schaatsendoor een Hollandscbe werd de prijs behaald, onder de daverende en dolzinnige toejuiching der uitgelaten menigte. Er hadden vele ernstige doch geen doodelijke onge lukken plaats. OFFICIEEL HIEUWI. De Burgemeester der Gemeente Leyden - in aanmerking nemende, dat door de aanhoudende strenge koude meer dan gewoon wordt gestookt; Noodigt bij deze de ingezetenen uit, voor de behoorlijke reiniging van Schoorsteenen en Stookplaatsen in dit Winter- saizoen de noodige zorg te dragenten einde daardoor mo gelijk gevaar van brand te voorkomen. Advertentiën. De Ondergeteekende betuigen bij deze hunnen dank voor de vele bewijzen van deelneming betoond bij het overlijden van hunne Moeder en Behuwd-moeder, Wed. A. PARMENTIER. Uit aller Naam, A. PARMENTIER. Leiden, 12 Januarij 1861. MAANDELIJKSCHE Ds. D. Ghanlepie de la Saussaye, Op Dingsdag 15 Januarij 1861des avonds ten half acht ure, in de ZAAL, Noordeinde, Wijk I. N°. 29. Toegang vrij. Aan het Bureau van het Leidsck Dagbladis van N. N. ontvangen f 1. ten behoeve van het Huisgezin in den Ambachtsstand. A. W. SYTHOFF. Verkoopiug iu de Stads-Bank van Leening te Leyden. Op Dingsdag den 15den Januarij 1861 des Voormiddags ten 10 ure, van Ver stane Panden, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wollen, Lin nen en andere, zoo gemaakte als onge maakte" Goederenbeleend in de maand September 1859. Zijnde daags vóór den Verkoopdag, des Voormiddags van 10 tot des Namiddags ten 2 ure, voor een ieder te zien. De ONDERGETEEKENDEHollander, sedert eenige jaren in administratieve betrekking op de bezitting Szered, eigendom der Prinses d'HENNIN, Geb. Baronesse van Brienen, vestigt de aandacht van Kapitalisten, Oeconomen en Landbouwers op den buiten alle verhouding lagen prijs van GROND eu BODEM in Hongarije zoowel in vergelijking met de aldaar in de laatste bedongene gemiddelde VRUCHT- PRIJZEN als ook in vergelijking met de waarde van den grond en de gemiddelde Vruchtprijzen over bijna geheel het beschaafd Europa. Zoowel in het Pressburger als in het Neutraer-Komitaat (d. i. Provincie) koopt men den bunder voortreffelijken grond met de zich daarop bevindenden voor den landbouw benoodigde Gebouwen voor 120 tot f 250 Oostenrijkschof tegen den tegenwoordigen Wisselcours voor 100 tot 208 Hollaudsch, terwijl de gemiddelde prijs van Tarwe, Rogge en Garst over de jaren 1855/1859 7| Oostenr. het mud bedroeg en in 1860 zelfs 9. In Komitaten dje minder gunstig voor den handel gelegen zijn, koopt men den bunder, zonder gebouwen of in ontoereikend getal, voor 80 tot f 100 Oostenr. of Hollandsch van f 66 tot 83. In de voor den handel best gelegen komitaten wordt de arbeidskracht betaald ah volgt Een goed werkpaard met 150 Oostenrijksch f 125 Hollandsch. trekos100 f S3 n u bouwmau8knecht be komt vrije woning en 100 s =r 83 r Het dagloon bedraagt naar het gelang van het jaargetijde van 40 tot 70 kreutzer =:cts. 33 a 58 Eeu land als Hongarije, waar men overal den wijustok viudt, en waar aigemeeu d« TarweKoolzaad en Lucerne met gunstig gevolg wordt verbouwd, behoeft, wat het kli maat en de hoedanigheid van den grond betreftgeene verdere aanbeveling. Het eigendomsregt is aldaar volkomen zeker. De sedert 1841 vastgestelde Ko- mitaats-Grondboeken- eeue instelling van dezelfde beteekenis als het Kadaster in Holland - biedt de meest gewenschte waarborgen. De verleende Constitutie, die vrije ontwikkelingen volkomene vrijheid van godsdienst waarborgtzal in Hongarije de materiele en geestelijke belangen rasch ontwikkelen, en door verbetering der communicatie ook dat gedeelte van den Oostenrijkschen Staat spoedig in den Europeschen handel doen deelen. Met de ontwikkeling van handel en nijverheid zal ook de waarde van den grond en der producten binnen weinige jaren meer gelijk worden aan die in de overige Europesche Staten. Het goedkoopst kan men in den regel groote Bezittingen van 1000 tot 4000 Buuders koopen omdat men voor zulke Bezittingen minder Concurrerende Koopers bestaan, hetgeen natuurlijk van grooten invloed op den Koopprijs is, maar boven dien zijn zoodanige Bezittingen voor den Buitenlander verkieselijker, omdat dezelve afgedeeld in onderdeden eene goede gelegenheid aanbieden voor Landbouwers van eene en dezelfde Natie om zich te vereenigenen op die wijze eene kleine gemeente uit te makenwaar zij hunDe eigene zeden en gebruiken kunnen behoudenterwijl een enkele zich bier nederzetten den vreemde zich meestal moet voegen naar de ge bruiken der Inlanders, die voornamelijk met betrekking tot den Landbouw voor den zoodanige tot heden een hindernis geweest zijn, om de voordeden te oogsten, die de Grond eD de waarde der Producten beloven. De ONDERGETEEKENDE, bekend met. de hoedanigheid van den Grond en zijne waarde, in verband tot de meer of minder gunstige ligging, kan prijswaardige Bezittingen in allerlei grootte tot den aankoop aanbevelen, en biedt die zich aan om zijne landgenooten en iedèr die van zijne bemiddeling wenscht te bedienen, op alle mogelijke wijze behulpzaam te zijn, en ie bereid alle franco aan hem gerigte aanvragen om informatie ten spoedigste en met de meeste naauwgezetheid te beantwoorden. h L. TEN HAVE. DOOR over Hebreën X. i 1 enz. Tevens Gebed en Collecte voor de nood lijdenden door den Watersnood. Leiden, 12 Januarij 1861. Szered aan de Waag, Station Diozeg bij Pressburg, 20 December I860,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3