Buitenlandsch Nieuws. Ds. J. J. L. ten Kate heeft Donderdag avond te Am sterdam in de kunstzaal der Maatschappij Arti et Amieitiae een voordragt gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van den heer N. Pieneman, - waarvan het eerste deel betrof een be schouwing van kunstenaarswerkenterwijl het tweede deel bevatte een levens- en karakterschets des betreurden kun stenaars. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Staphorst (cl. Zwolle) door Ds. H. W. A. Yerhoeff, pred. te Oud-Beijerland. Mr. Is. C. besluit zijn overzigt betreffende de gebeur tenissen van het jaar 1860 in het weekblad de Heraut aldus: *A1 bleven wij niet verschoond van revolutionnaire woelingen en van toenemende politieke zedeloosheid, toch was hier-als woonden wij op een andere planeet, - zoodanige rust, dat wij meer dan honderd millioenen schats konden bestemmen voor een spoorwegnet, waardoor de bronnen van volkswelvaart, naar men hoopt, rijker zullen vloeijen. - Vergeten wij echter niet, dat de gelden voor dit kolossale werk ons geworden door den arbeid der Javanen, dat zijn volgelingen van den valschen profeet; - vergeten wij niet, ook in verband tot de boven aangestipte Mahomedaansche beweging, dat ons eigenbelang ons, gebiedt, deze gezworen vijanden van al wie Christen heet door de kracht der liefde voor ons te winnen; - vergeten wij bovenal niet, dat zelfs al streed het tegen ons eigenbelang, onze Christenpligt ons dringtaan die Javanenja aan al de bewoners van onze heerlijke bezittingenja aan al de Hei denen, het Evangelie te predikenenz." De schroefstoomboot Alertkapitein Th. Dawson van Hullis Donderdag voor de tweede maal te Scheveningen voor den wal gekomen en heeft een lading gist van een pink van den reeder A. Pronk overgenomen. Aan boord van de Sche- veningsche pink bevonden zich eenige passagiers. Deze zijn echter op de stoomboot niet kunnen worden opgenomen en hebben alzoona koude en ongemak te hebben doorgestaan ondervondendat van daar door de booten geen passagiers wor den vervoerd. Ter voorkoming van teleurstellingen als de on derhavige hebben wij gemeend het reizend publiek op deze om standigheid opmerkzaam te moeten maken. Voor een 12-tal timmerlieden2 grofsmeden en 2 steen houwers, bestaat de gelegenheid om voor 's Gouvernements rekening, als passagiers der tweede klasse, naar Nederlandsch Ind\ë te vertrekkenmet het vooruitzigt van daar te lande ai aanstonds te worden werkzaam gesteld bij 's lands burger lijke openbare werken, tegen genot van een daggeld van 2 tot 4naar gelang van bekwaamheid en de plaats van ves tiging, en later te- worden geplaatst bij het vaste kader der op- zigters van den waterstaatmits voldoende aan de deswege bestaande of nader vast te stellen verordeningen. Van belang hebbenden wordt gevorderd, bekendheid met aanverwante am bachten (zoo als van de timmerlieden met het metselaarsam- ktacht) en voorts eenige bedrevenheid in het schrijven, rekenen en bouwkundig teekenen. De Redactie van de Indiër ontwikkelt hare beginselen in het in nieuwen vorm uitgegeven eerste nommer van dat blad voor dezen jaargang, die hoofdzakelijk neerkomen op de volgende gewigtige punten: Maatschappelijke vrijheid voor de inlandsche bevolking. Bescherming van die bevolking tegenover hare hoofden. Trapsgewijze vermindering der heerendiensten. Geleidelijke oplossing van het stelsel der dwangkultures. Opheffing van de Staatsvoogdij over de Europeesche inge zetenen. Afschaffing van de bepalingen die den partikulieren land bouw, nijverheid en handel belemmeren. Zuivering van den gouvernementelen toestel: algemeene re gels en de wet in plaats van willekeurrecht in plaats van gunstalgemeene mededinging in plaats van privilegie. Vrijheid en natuurlijke ontwikkeling van alle bronnen van welvaart en volksgeluk in plaats van monopolie en uitslui ting. En dat alles onder ijverige en krachtige tu9schenkomst der Staten-Generaal in het koloniaal regeringsbeleid. De Redactie hoopt in de verdediging van de vooropgezette beginselen den steun en de aanmoediging te ondervinden vau vele belangstellende ingezetenen In Indië en in het moedef- derland. Zij doet een beroep op de welgemeende medewerking van al diegenen die haar in de door haar gekozen opbou wende rigting behulpzaam willen zijn. Met het oog op die medewerking, zal zij alleen afwijzen wat met hare beginselen strijdt, maar overigens de meest mogelijk vrijheid laten in het opperen der middelen die, daarmede bestaanbaar, tot het gewenschte en heilrijke doel zullen leidenwaarnaar iedere onbaatzuchtige streven moet: het heil van het moederland en zijn koloniën. De thermometer van Fahrenheit teekende Vrijdag na middag te 5 uur 25°, te 8 uur 24°, te 10 uur 25° en te middernacht 25°. - Heden Zaturdag 's morgens te 3 en te 5 uur 25°, te 8 uur 24°, te 12 uur 26°, te 2 uur 28° en te 4 uur 24°. Van een liberale zijde wordt aangemerkt, dat de voor standers van Koning Frans II al te hoog opgeven van den heldenmoed, door dien vorst aan den dag gelegd, maar dat men niet met te hoogen lof kan gewagen van de Koninginzijne echtgenoot, die blijken geeft van een bewonderenswaardige kalmte en vastberadenheid en niet ophoudt haren gemaal tot het voortdurend bieden van tegenstand aantemoedigen. De Koningin wordtzoo als men van dien kant daarbij voegt krachtdadig ondersteund door de raadgevingen van den Spaan- schen gezantden heer Bermudez de Castro. Volgens een brief uit Turin behoort een toenadering tnsschen den heer Cavour en Garibaldi niet tot de onmoge lijkheden. De heer Ratazzi heeft tusschen beiden de rol van bemiddelaar op zich genomen en wel op den wensch van Vic tor Emanuel, die de noodzakelijkheid gevoelt, om in de te genwoordige moeijelijke omstandigheden alle bekwame perso nen om zich te vereenigen. Het is echter tot dusverre nog niets meer dan een planwaarvan de verwezenlijking met groote bezwaren gepaard zal gaan. De KoniDg van Napels heeft op I Januarij den admiraal le Barbier de Tinan en een zeer groot aantal officieren van het Fransch eskader bij zich aan het middagmaal vereenigd en bij het einde daarvan aan allen naar hun rang kruisen der orde van den H. Januarius uitgereikt. Uit Rome wordt gemelddat de Koning van Napels in de maand December 11. te Gaëta sommen geldsten bedrage van 400.000 francs, van den Graaf van Chambord heeft «nt vangen. Het comitaat te Arad heeft het volgende programma vastge steld: Volledige herstelling der wetten van 1848; geen belastingen en geen ligting van recruten dan die door den landdag zijn toegestemd; geen gezag hoe ook genaamd naast het comi taat de landdag spoedig bijeengeroepenvolkomen herstel ling der integriteit van Hongarije. De graaf Teleky is door den adel van Hongarije tot zijn vertegenwoordiger benoemd. Keizer Napoleon is door den Groot-Hertog van Weimar be noemd tot ridder grootkruis van de huisorde der Waakzaamheid. Men verneemt dat Keizer Napoleon er in geslaagd is na herhaalde pogingende Keizerin Eugenie van haar plan aftebrengen, om een reis naar Jeruzalem en Egypte te on dernemen. De Parijsche regering moet de ontdekking hebben ge daan, dat een over een groot gedeelte van Frankrijk bestaand genootschap Marianne, dat een zuiver socialistische rigting heeftmet de Mazzinistische genootschappen van Italië in verbinding staat. Al de Ministers en hunne echtgenooten waren 11. Dings- dag op de Tuileriën ter maaltijd, en men merkte daarbij de innemende minzaamheid op, waarmede de Keizerin zich met al die aanzienlijke gasten onderhield. Men verzekert, dat Charles Judde vermoedelijke moor denaar van den heer Poinsot, te Mannheim is gearresteerden datf er reeds politie-agenten van Parijs op weg zijn om hem derwaarts over te brengsn. Als gerucht deelt men mede, dat Keizer Napoleon een bijeen-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2