N°. 267. Donderdag 10 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht,. voor elke plaatsing. Afzonderlek* hommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 8 u. 8 m.; 9 u. 18 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 n. 3 m.; 4 u. 47 ra.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstrabt: 's morgens te7 u. 55 ra., 'sraiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 46 ut., "savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Londpost. Over Southampton, l en 17; over Triëst, 6 eu 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 2—7 uur. Zondag vaO 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad o\> onbepaalde tijdeu. •Burgemeester e* WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uiu.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 unr. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deë Onden Singel'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; - der In- en Uitgaande Rechten en Aocijnsen, dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingedag, Woensdag en Donderdag van 9X uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. WATERIAOOD, Aan het Bureau van dit blad is een bus geplaatst tot ont vangst van giften voor de noodlijdenden door den Waters nood, opdat de liefdadigheid onzer stadgenooten, wier vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genotenal is het niet in dien overvloedzich toch schit terend openbare. Reeds is ontvangen van L. D. eeu bankbillet van 26. Z. M. heeft benoemd bij het dep. van Einantiën tot commies H. W. J. C. Swaan thans adj.-comm. en tot adj.- comm. G. J. Zwierzina thans le klerk en A. E. Inckeltot Ned. consul op het eiland Cyprus Antoine Falma en bij de landmagt tot officier van gezondheid 2« klasse die van de 3® klasse J. W. Kipp en W. A. van Duren; - voorts tot pres. van den Raad van tucht op de koopvaardijschepen te Amster dam, den kap. luit. ter Zee J. E. de Man en tot lid H. A. Tikelenburg, gewezen koopvaardijschipper. Volgens berigten uit Zalt-Bommel van Dingsdag was de toestand in die streek weder hoogst zorgelijk. Het water stond op de dijken boven A. P. en het water bleef wassende. De overtogt was gestremd en de rivier vol drijfijs. De dijk onder Heumen verkeert in gevaar. Te Vreeswijk waa het wa ter in 24 uur 3 duim gewasseu. Door de inbraak van den Waaldijk boven Brakel even benedeu den Meidijk is ook de gemeente Pouderoijen over stroomd. Hartverscheurend was het geroep en het gekerm der menschendie in nood zatenen in die vreesselijke koude zelfs op de dakeu der huizen vele uren doorbragten. Gelukkig heeft men geen menschenlevens te betreurendaar allen ge lukkig zijn gered kuunen wordeu. Vreesselijke ijsmassa's zitten tusschen Woudrichem en Sleeuwijk opeengestapeld, en een ieder is bevreesd voor het losgaan van die ijsbergen. De sterke vorst belet dit voorals nog maar de was in het water is zoo grootdat op sommi ge plaatsen hooger op als Vuren, Herwijnenvolgens berigten, het water aan de kruinen der dijken komt. Daar men te Wou drichem noch te Loevenstein de rivier kan passerenworden te Sleeuwijk veel menschen en goederen over gebragtdat gere geld met schiet9chouwen plaats heeft. - Te Zalt-Bommel staat het water ruim een half el boven Noodpeil. De dijken kunneu het niet langer volhouden. Ais de Tielerwaard niet spoedig inbreekt is Bommel zelfs in groot gevaar, ieder doei zijn best om de 9iad te behouden en vlugt met zijn bezittingen naar boven. Uit Gorinchem zijn de berigten ook van alle zijden treurig. Te Woudrichem, Vuren en Dalen wacht men ieder oogenblik doorbraken. Het grootste deel der arbeidende klasse te Vuren huist ojr het fort Bij den korenmolen te Zuilichenz is de dijk doorgebroken, waardoor 19 dorpen in den Bom- melerwaard zijn onder water gezet. Da. J. J. van Oosterzee te Rotterdam ontving Dingsdag 11. een brief van den Predikant te Brakelvan den volgenden inhoudwaarbij bij het terecht onnoodig acht nog een woord van aandrang te voegen terwijl de mededeeling ook ons voor komt van algemeen belang te zijn »Nadat men zicb aldaar reeds sinds eenige dagen over den hoogen waterstand der rivier de Maas had bekommerd gemaakt welke tot beneden anderhalf voet van de oppervlakte des dijks gerezen waswerd men niet minder verontrust door de tijding, dat ook de rivier de Waai, op een uur afstands van de Maas bij Pouderoijen, eene aanmerkelijke was bad bekomen: zoodat men een doorbraak bij het dorp Brakel duchtte. Deze vond werkelijk des vrijdags avonds ten half negen ure plaats, als wanueer men te Pouderoijen het luiden der noodklok vernam. #Die doorbraak was verschrikkelijk in hare gevolgen. Want niet alleen dat te Brakel verscheidene huizen werden omge spoeld; maar het water vulde zoo snel de polders van Brakel en Pouderoijen, dat den volgenden dag des voormiddags teu 11 ure die polders zoodanig gevuld warendat het water te Pouderoijen over ^en Maasdijk in de Maas stroomde met een verval van een voet. Benard was de toestand dier gemeente. Alle huizen, welke op of aan den dijk waren gebouwdliepen in. Graao- eu hooibergen, stallen en schuren stonden onder water, zoodat er aan bergen niet te denken viel. «Naarmate het water wiesbegaven mannenvrouwen eu kinderen zich naar de hoogste plaatsen van den dijk tot ook deze onderstondenen de menschen in het heerenhuis of op enkele zolders eeu goed heeukomen moesten zoeken vee en paarden op den dijk in het water latende. «Zoo als de zaken nu staanheeft men zoo goed als alles verlorenen mag men verheugd zijnhel leven er te hebhen afgebragt, want Maas en Waal is thans één en van Pomii- roijen blijft niets over dan eenige huizen, welker dak^nzict^ uit het water verheffen. Ware er wind geweest, daw''hadden de ijsscholleu geheel Pouderoijen vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1