N°. 266. Woensdag 9 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. WATERSNOOD. LEIDSOH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nicuwstraat's morgens te 7 u. 55 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. In afwachting dat zich hier ter Stede eene commissie vormt, tot verzameling van giften voor de noodlijdenden door den Watersnood, is aan het Bureau van dit blad een bus geplaatst tot ontvangst der giftenopdat de liefdadigheid onzer stad- genooten, wier vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genoten, al is het niet in dien over vloed, zich toch schitterend openbare. Gisteren is door Z. M. den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen de Commissaris des Konings dezer provin cie, om HD. met den toestand der rivieren bekend temaken. Ook de Minister van Binnenl. Zaken heeft met den Com missaris des Konings conferentien gehouden. Heden nacht zijn namens Z. M. den Koning twee van HD. adjudanten naar Gelderland vertrokken, ten einde den toestand aldaar op te nemen. Z. M. heeft benoemd tot militaire leden in de Militieraden voor de ligting van 1861 o. a. te Leiden den majoor van der Schrieckvan hel reg. Grenadiers en Jagers. Naar men berigt is de nieuw benoemde refendaris bij het dep. van Binnenl. Zaken Mr. J. C. baron Lewe tot Mid- delstum, tot dusver commies bij de afdeeling Waterstaat, be stemd, om aan het hoofd te staan der nieuwe afdeeling spoor wegen. Dezer dagen werd op de vele gelegenheden in de resi dentie en in den omtrek een ruim gebruik gemaakt van het wintervermaak, zoowel door het arren en sleden, als doorliet schaatsenrijden. De vijvers in de stad en in het bosch waren van tenten voorzien. Talrijke rijders en rijderessen verlustig den zich in het wintergenot. Men merkte ook eene sledevaart op van acht prachtige arren met fraai getuigde en opgetooide paarden. H.H. K.K. H.H. prins en prinses Hendrik be vonden zich onder de talrijke wandelarendie getuigen waren van dat in de laatste jaren zoo zeldzame winterfeest. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. P. Blussé van Oud Alblas, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, zijn ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, zoodat er eerlang te Dordrecht eene ver kiezing zal worden gehouden, om in die opengevallen plaats te voorzien. Uit 'sHertogenbosch wordt van 11 Zaturdag berigt, dat het water ook aldaar op een onttrustende wijze begint te was sen ten gevolge van het loopen der Beersche Maas. Door het verlaat worden alle landerijen onder water gezet. Ook is het water van den polder van het Boschveld binnen geloopen ten ge volge waarvan de steenweg op Vlijwen is ondergeloopen. De gemeenschap met de Langestraat en het Land van Heusden is daardoor gestremd. De vrees, die men koesterde voor den Bommelerwaard, was, helaas! maar al te zeer gegrond. Het gedeelte beneden den Meidijk, die, zoo als men weet, het westelijk gedeelte van den Bommelerwaard doorsnijdt en van de Waal tot de Maas loopt, is door doorbraak bij Brakel overstroomd. Zoo lang de Meidijk hield en geene doorbraken daarboven in de Waal- en Maasdijken plaats hadden, bleef het grootste ge deelte van den Bommelerwaard behouden. Ook bij den grooten watervloed in 1855 had men dit geluk. Toen alleen werd ten gevolge der doorbraak bij Pouderoijenhet gedeelte beneden den Meidijk overstroomd en geheel onder water gezet. Thans is de ramp veel grooter. De telegraaf bragt het treurig berigt, dat de Bommelerwaardsche bandijk boven den Meidijk tusschen Nieuwaal en Zuilichem Zondag avond is bezwekenen het water den Bommelerwaard binnenstroomt. Dat geheele polder- distrikt wordt daardoor overstroomd en verkeert thans in grooten nood. De waterstand was niet minder dan 7.77 el boven A. P. De Hoofd-commissie tot stichting van een gedenktee- ken voor Vondel, te Amsterdam gevestigd, hield 11. Zatur dag een bijeenkomst op het stadhuis aldaar, waarbij werd verslag gegeven var de reeds ingekomen bijdragen en van de oprichting van sul-commissiën in de meeste steden van ons vaderland, en van provinciale commissiën in Belgie. De Hooge Baad heeft, bij arrest van 19 Dec. jl., een vonnis der arr. rechtbank te Appingadam vernietigdwaarbij een winkelier van rechtsvervolging was ontslagen, omdat hij des Zondags koopvaren binnen 's huis voor zijn ramen had uitgestald. De Hooge Baad heeft dat uitstallen beschouwd als overtreding der Zondagswet en den winkelier veroordeeld in een geldboete van j 40. Uit Groningen wordt gemeld, dat al de rijksveldwach ters in het rechterlijk kanton uit eigen beweging leden der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zijn ge-, worden. Ook onder de rijksveldwachters in het arr. tety/üe vereeniging vele leden. Te Waddiugsveen is 11. Zaturdag overleden de heer A. van der Breggen, Hoofdingeland van Kijnland.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1