f 329,70 is overgeschoten. De vraag ligt voor de hand, of, wanneer op het tegenwoordig oogenblik het voorhanden zijnde kapitaal, met het saldo een waarde bezittende van p. m. 12000, werd verdeeld of een in het belang' van het fabriek wezen bepaalde bestemming verkreeg, het bestaande* tarief moest worden gewijzigd en waarom? Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. Deze berekening en vraag stellen we tegenover hetgeen genoemd wordt afwijkingen door den een en nog iets hatelij ker door een ander. Wij komen er op terug. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Obbicht en Papenhoven J. H. Houben en van Deurne A. H. van de Morteltot ontv. der registratie te GroningenP. M. van der Haer, thans te Zuidbroek- tot auditeur bij de rustende Schutterij in Gelderland G. W. Haarsma. Men wil weten, dat ten gevolge van het eervol ontslag dezer dagen aan verschillende hoofd- en verdere ambtenaren bij het departement van oorlog verleend, eerstdaags bij dat departement eene reorganisatie en daardoor bevorderingen zul len plaats hebben. In 1860 zijn te 's Gravenhage geboren 1425 zonen en 1343 dochters, te zaraen 2768 kinderen; - overleden van het mannelijk geslacht 835, van het vrouwelijk geslacht 833, te zamen 1668; waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 530, van het vrouwelijk geslacht. 526, gehuwde mannen 218, gehuwde vrouwen 163, weduwenaars 87, weduwen 144. Nog zijn aldaar ingeschreven 46 personen van het mannelijk en 18 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 117 kinderen als levenloos aan gegeven. Zijn overleden 522 beneden het jaar, 274 van 1 tot 10 jaar, 57 van 10 tot 20 jaar, 87 van 20 tot 30 jaar, 100 van 30 tot 40 jaar, 108 van 40 tot 50 jaar, 803 van 50 tot 70 jaar, 217 van 70 jaar en'daarboven. Gehuwd 658 parenen ingeschreven 5 echtscheidingen. Betreffende het voorval op den Rijnspoorweg wordt uit Arnhem het volgende gemeld: De machinist van den goede rentrein, van deze zijde komende, had goedgevonden, zonder eenig signaal te hebben ontvangenmet achterlating van de conducteurs, den personenwagen en den aantehaken-beesten wagen, den weg naar Elten opterijden. Op de hoogte, van Babberich kwam de personentrein van Elten deze te gemoet, en de gevolgeu van een botsing waren niet te vermijden ge weest, wanneer niet door de ontstoken lichten aan de loco motieven het gevaar op aanmerkelijken afstand ware bespeurd geworden. Van het gebeurde is aangifte bij den officier van Justitie gedaan, door wien de zaak met ijver en ernst wordt onderzocht en tegen den schuldigen geinstrueerd. Omtrent het voorgevallene met den koninklijken trein in het laatst der maand November van het vorige jaar, wordt vermeld, dat de instructie bijna is geëindigd en de openbare behandeling binnen kort te gemoet gezien wordt. Dr. Th. van Doesburgh, civiel ingenieur te Rotterdam sprak onlangs in het locaal Diligentia te 's Gravenhage over het gas en over de middelen om de hoeveelheid te meten, waaruit bleek, dat de gasmeters, die men gewoonlijk gebruikt, allen het gebrek hebben dat zij het water niet op een be paalde hoogte houden. Ook wees hij de middelen aanom het lichtvermogen te meten, terwijl men evenveel reden tot klagen had over de kwaliteit als over de kwantiteitzoodat in dit opzigt controle noodig en mogelijk was. Zaturdag 11. bevond zich op de Waal voor Zalt-Bommel veel drijfijs. Op de hoogte van Vuren is een ijsverstopping ont- staau en heeft er eene doorbraak plaats gehad in den dijk te Brakel; niet minder dan 23 huizen zijn weggespoeld. De ramp is groot. De Waaldijk beneden de Meedijk is doorgebroken. De polders Brakel en Poederooijen zijn overstroomd. Het polder district Bommelerwaard boven den Meedijk verkeert mede in gevaar. In het jaar 1860 zijn binnen Rotterdam geboren 2025 kinderen van het mannelijk en 1890 van het vrouwelijk ge slacht, te zamen 3915. Overleden 603 mannen 702 vrouwen 1813 kinderen, te zamen 3193 gehuwd 936 paren. Een opperwachtmeester van het te Zutphen in garnizoen liggend regement dragonders is sedert acht dagen met de onder hem berustende kas van p. m. 300 spoorloos ver dwenen. Op Oudejaarsdag is in het krankzinnigengesticht te Dord recht een nieuw orgel ingewijd, dat door een der opgenomen met den besten uitslag was vervaardigd. In een naburige stad nam dezer dagen iemand een ham, die bij een spekslager buiten de deur was uitgestald, van den haak af, trad den winkel binnen en vroeg zeer lakoniek aan den slagter, of hij dien eens wegen wilde. Deze niets kwaads vermoedende, voldeed aan zijn verlangen, waarop de man vroeg, hoeveel hij hem daarvoor schuldig was. »Och niets," was -het. antwoord en de dief, na hem bedankt te hebben, ging met den ham den winkel uit en verdween. In de laatstelijk uit Japan ontvangen berigten leest men o. a. het volgende: Te Nagasaki werd gedurende de maand Augustus met ijver voortgewerkt aan het indijken van een terrein voor het vreemdenkwartier, welk kwartier vermoedelijk nog Id dit jaar door de thans in Japansche huizen en tem pels verspreid wonende vreemdelingen zal kunnen betrokken worden. De Russen hebben te Nagasaki twee bijeengelegene tempels als hospitalen ingerigt, waarin ruim honderd zieken kunnen verpleegd worden. Tusschen deze beide hospitalen zijn door Russische matrozen groentetuinen en wegen aangelegd. De aanbesteding van het bouwen van een hospitaal voor namelijk voor Japanezen bestemdonder de leiding van Dr. Pompe van Meerdervoortheeft reeds plaats gehad. De Ja pansche regering was dien geneesheer zooveel mogelijk behulp zaam bij het door hem gegeven wordende onderwijs. Herhaalde gevallen van brandstichting of poging daartoe kwamen zoowel in de stadals in het vreemdenkwartier en op Decima voor. Twee Japanezen zijn deswege onthoofd. De drukkerij van den heer von Siebold is in de maand Augustus in werking geko men en leverde, goede resultaten op. De heer von Siebold hield zich onledig met het uitgeven van open brieven over Japan. De meest rentegevende actiën ter wereld zijn wel waar schijnlijk die in de Londensche waterleiding-maatschappij. In de maand December werden voor het eerst openlijk ter ver koop aangeboden, gedeelten van die actiën, 't geen vanwege de zeldzaamheid veel opzien baarde. De Maatschappij werd gesticht onder de regering van Karei I, die tegen betaling van 500 pond sterling 'sjaars de zoogenaamde New-River met aangrenzende terreins tot het aanleggen eener waterleiding in het jaar 1636 afstond. Zestien jaren lang faalde de onder neming; - er werd geen dividend uitgekeerd, de actiën luid den geen waarde en werden letterlijk weggegeven. - Naar het tegenwoordig dividend berekend, heeft elke actie eene waarde van 240000, - die steeds in verhouding tot de uitbreiding der stad stijgt. De partij in Italië, die zich de partij van handelen noemt, maar die men ook de Mazzinistische partij kan noe men, heeft dezer dagen een nieuw programma openbaar ge maakt. Onbewimpeld wordt daarin de gedragslijn uiteengezet die deze mannen deuken te volgen. Zij belooven Koning Vic tor Emanuel alle mogelijke ondersteuning, doch alleen op voorwaarde, dat hij naar de eenheid van Italië streeft en die verdedigt, en dus zoowel Rome als Venetie aan Italië tracht o toetevoegen. In dit geval zullen zij vergeten dat zij aanvan kelijk voor de republiek sympathiseerden. Doch voldoet hij niet aan de door hem gestelde voorwaarde, dan zijn zij be reid het werk aantevattendat de monarchie behoorde op zich te nemen. Met dat doel voor oogen, wordt in het programma aan de volgelingen der partij de raad gegevenom zich van de stelselmatige opposite jegens de Sardinische regering te onthoudenmaar elk harer daden naauwkeurig nategaan en datgene, in haar goedtekeuren wat slechts strekken,, kan tot

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2