N°. 265. Dingsdag 8 Januarij. A0. 1861. P De Leidsche Man ufac tuur hal. LEIDSCB DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 eD franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 n. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 55 m.,'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. Er was een tijd, nog niet zoo lang geleden, dat de plaat selijke belangen niet naar eisch schenen te kunnen worden behandeld en behartigd, of de deur der plaats, waar men tot dat einde bijeenkwam, moest zorgvuldig gesloten ziju en hun, die er niet buiten konden gehouden worden iets er van te wetenwerd de eed van geheimhouding opgelegd. Men is later zoo verstandig gewordendat men zulke voorzorgen niet meer noodig keurde, omdat het algemeen belang niet door een geheimzinnige behandeling werd gebaat en toch niet kon worden voorkomendat het openbaar gerucht door de praatzucht of onnadenkendheid van sommigen een bekendheid deed blijkendie hare eigenaardige gebreken van onvolledig heid en onnaauwkeurigheid met zich voerde. Men is er ein delijk toe gekomen, in vele gevallen de deuren wijd open te zetten, opdat het licht allen omscheen en iedereen den toe gang en de kennisneming verleende, 't Is niet meer noodig, dat een vrouwenbeeld met een slot op den mond ieder, die de plaatselijke secretarie binnentreedt, herinnert aan den pligt der stilzwijgendheidals meestal daarbuiten luide wordt be sproken wat binnen de enge grenzen van vertrouwelijkheid nog scheen besloten te moeten blijven, 't Is goed, dat de openbare zaak in het openbaar wordt behandeld en bespro ken - al wat openbaar maakt is licht en weert den achterklap en den logen. Leiden is een fabriekstad en 't is lofwaardig:, als ieder in- gezeten in den bloei van het fabriekwezen toont belang te stellen. Leiden is als zoodanig beroemd en 't is prijselijk, dat men dien roem trachtte te handhavenook door veror deningen en maatregelen, die den vereischten waarborg geven dat de ontwijfelbare oorsprong van het Leidsche fabrikaat voor een ieder blijkt en dat het fabrikaat daarvan een onmiskenbaar teeken draagt. Uit dien hoofde heeft Koning Willem I bij besluit van 1 Junij 1820 inzonderheid voor Leiden het voort durend bestaan verzekerd van een openbare instelling, die als manufactuurhal bestemd was, om te zorgen, dat door een nationaal teeken of etiquette de echtheid van den oorsprong werd gewaarborgd. Tegen de wijze, waarop dat besluit binnen Leiden wordt toegepast, wordt een tal van grieven opgesomd: eerst in be paalde kringen, misschien op vertrouwelijke, alles behalve kwaaddenkende wijze, maar later meer en meer uitgebreid, aangevuld, geillustreerdtotdat men nu gedrukte open brie ven ziet rondgaan, waarin uitgecijferd wordt, alsof een ver borgen schat was ontdekt, dat op een met een goed en ge trouw beheer strijdige wijze een aardig kapitaaltje zich be vond in handen van Directeuren der Halle van inlandsche manufacturen, dat aan de rechtmatige eigenaren moet worden teruggegeven. Uit gemeenzame gesprekken en ingezonden stuk ken is ons gebleken, dat men de handelingen van dat be stuur scherp, streng en ongunstig beoordeelt, alsof op een onrechtmatige wijze de Leidsche fabrikanten waren belast met hefhngen, die hen belemmerden in de vrije mededinging met elders gevestigde fabrieken. - Zelfs zij, die in vele opzichten zich openbaarden als te behooren tot een vasthoudende partij beroepen zich thans op de heerschende vrijzinnige begrippen en vruchten van het liberalisme, dat hun genoegdoening ge geven wordedat hun recht wedervare Zoover we ook onder de vaan der vrijzinnigheid behooren en strijdenwillen we gaarne aan dien eisch toegevenmaar met verstand en onpartijdig oordeelende. Reeds dadelijk moeten we daarvan doen blijken, ten einde den verkeerden indruk wegtenemen van een onjuiste becijfering die noodwendig op een dwaalspoor leiden moet een iegelijk die niet duidelijk onderscheid maakt ten aanzien van de oor zaken waardoor een kapitaal tot een buiten alle gewone rente berekening zoo aanzienlijke hoogte gestegen is. De saldo's der re kening van hetgeen door Directeuren der Halle jaarlijks is inge vorderd en daarvan voor verschillende onvermijdelijke kosten is betaald, waren gedurende 29 jaren voordeelig en gedurende de overige 9 jaren nadeeligmaar het bedrag der laatste van die over de eerste jaren afgetrokken zijnde, verkrijgt men, zoo als erkend wordt, een som van 4418.63. Die som is in rente- gevende schuldbrieven belegdmaar hoogstwaarschijnlijk tol lagere beursprijzen dan tegenwoordig kan worden berekend. In 38 jaren is gemiddeld overgeschoten een som van/116.28 ieder jaar. - Uit de rekening over de twee laatste japMfevën" wel blijkt, dat over L858 de renten der beleg buiten rekening latende, slechts 65,13^ eo over l8^9 weder

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1