Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. ter naauwernood één paard houdenen wat rijst met visch voor zijn maaltijd hebben zou - verpligt als hij door zijn maatschappelijke positie en de volkszeden is, om dien maal tijd met een troep bloedverwanten en volgelingen te deelen? Zoo verwacht een controleur en iournéedat de Wedhono hem behoorlijk onthalen en, in den vorm van kippen en inland- sche lekkernijenhet gemeste kalf voor hem slagten zalen ook de controleur wordt te zuinig betaald om voor het geno- tene een billijke vergoeding te geven maar wij zijn zeker dat hij liever drooge rijst aan de warong (het kraampje) zou eten, indien hij onderstelde dat de Wedhono zich al dit goede van zijn armoedig tractement aanschaffen moest. Neende Regering en Resident, de Controleur en de Wedhono, allen weten dat er veel door de vingers moet worden gezien en dat de positie van een districtshoofd anders niet houdbaar wezen zoude. Zoo is het - maar moest het zoo zijn? het beste antwoord op deze vraag ligt in het verbod om haar te beantwoorden door de Regering aan haar ambtenaren gedaan. (Bataviaasch Handelsblad). Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ne- derl. Leeuw, Mr. J. Loudon, fung. secr.-gen. bij het dep. van Koloniën en Jhr. F. E. M. van Alphenhoofdcommies bij genoemd departement; tot ref. bij het dep. van Justitie Mr. A. J. Clant, thans subst.-offic. bij de arrond.-rechtb. te Alkmaar en bevordert bij het dep. van koloniën tot commies de adj.-comm. J. G. P. Serrurier, J. F. Braun1). Pont, W. H. Hajenius, H. C. P. Laurillard dit-Fallot, Mr. I. Ca- padose en Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, en tot adj. com mies de eerste klerken H. G. van den Toorn, J. H. Elias en M. A. van der Kloot. Bij den invallenden dooi heeft men Maandag morgen te 's Hage van stadswege een aanvang gemaakt met het schoon vegen der straten. Dit heeft allerwege plaats. Onlangs ontdekte men in het weeshuis te Vlissingen begin van brand in een met turfvuil gevulden bak, staande onder een houten trap, bij olie als anderzinsveroorzaakt door een daarin geworpen stuk brandend papier. Een der weesjon gens, die zulks 's avonds vóór het naar bed gaan gedaan had en 's nachts zijn kleederen bij elkander geborgen had, om bij brand te kunnen ontvlugtenwerd door de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg 11. Donderdag schuldig verklaard aan poging tot brandstichting en veroordeeld tot 10 jaren gevan genisstraf in het verbeterhuis te Rotterdam. Binnen Utrecht zal door de zorg van het genootschap Kunstliefde, aldaar gevestigdeen tentoonstelling van kunst werken van levende meesters gehouden worden van den 17en Junij tot den 20en Julij 1861, waartoe de Commissie van be heer de schilderijenteekeningen en gravures vóór den laat- sten Mei inwacht. - De hooge Regering heeft ter beschikking der Commissie gesteld zes gouden medailles, ieder ter waarde van 30 dukaten, waarvan de toekenning aan een Jury zal worden opgedragen. In den Gemeenteraad van Amersfoort is het collegie van dagelijksch bestuur opmerkzaam gemaakt op den te Leiden ingevoerden thermometer tot bepaling van de sterkte der li keuren, waarop de Voorzitter heeft medegedeeld, dat dit werk tuig ook aldaar is afgeschaft; maar wordt tevens opgemerkt, dat het reglement op de heffing der belasting op de likeuren eerst moet gewijzigd worden, zal men die meter met goed gevolg kunnen bezigen. Te Leeuwarden is iu een vergadering van onderschei dene deelhebbers van het Waarborggenootschap voor weduwen, onder bestuur van de HH. te Winkel en Doyer te Amster dam beslotenom een nieuwe vereeniging opterigtentot grondslagen hebbende volkomen onderlinge waarborg, heffing van een vaste premie volgens een soliden maatstaf, benoe ming van directeuren en commissarissen met een raad van administratiedie over de al of niet toelating van leden beslist. Men leest in de Indiër: »Het is te verwachten dat de val van den heer Rochussen voor goed een einde zal maken aan de reactie tegen den vrijen arbeid en de partikuliere nijverheid op Java. Hoewel blijk baar de kwestie van vrijen en gedwongen arbeid niet door de Kamer in het bijzonder is behandeld geworden en haar vo tum meer bepaald de algemeene rigting van het koloniaal regeringsbeleid treftzoo valt het toch niet te ontkennen dat de reactie tegen de vrijwillige industrie te sterk door den ge vallen minister op den voorgrond was geplaatst, dan dat zijn rigting hieromtrent niet zou deelen in de afkeuring die zijn staatkunde getroffen heeft. Wij erkennen volmondig, dat welligt op dit oogenblik de Tweede Kamer nog geen gevestigde overtuiging bezit omtrent de al of niet opheffing van het kultuurstelsel in zijn geheel, maar er bestaat bij haar geen de minste twijfel over de vraag: of de partikuliere nijverheid, die zich naast het kuituurstel sel ontwikkeld heeft, al dan niet de bescherming der regering zal genieten. Die vraag duidelijk gesteldzou door de Kamer, waarschijnlijk met een zeer groote meerderheidin den zin zijn beslist geworden van de voorstanders der partikuliere nijverheid. Wij hopen, dat dit in Indië niet zal worden voorbij ge zien. Met het oog op de gewigtige gebeurtenissen die wij op koloniaal gebied te gemoet gaanzou het Indisch bestuur zeer wijs handelen door den veranderden toestand, welke ver wacht wordt, zoo veel mogelijk voortebereiden. Algemeen wordt de val van den heer Rochussen beschouwd als een doodslag voor het ministerie van Hallen zelfs de ministe riële bladen vinden alleen een uitkomst in het aftreden van het geheele kabinet of in een ontbinding van de Tweede Ka mer. Bij enkelen gaat het oordeel gepaard met het vooruit- zigt dat, bij een ontbinding, het ministerie het bij de natie zou winnenmaar slechts weinigen koesteren die .verwachting en gelooft men integendeel algemeen dat een beroep op de kiezers ons nog veel verder brengen zal dan tot een eenvou dige aftreding van het ministerie van Hall. Het is daarom dat wij het Indisch bestuur in overweging gevenom reeds dadelijk alle denkbeeld van reactie te laten varen." In particuliere berigten omtrent Gaëtavan 21 dezer, wordt o. a. medegedeelddat de belegeraars de vesting daar door veel naderbij gekomen waren. De positie op den Monto Christo is, wegens hare minder gunstige ligging, door de Sardiniërs verlaten. Deze hebben evenwel van die rigting uit gaande, een geduchte batterij op de hoogten van Costola aan gelegd, van waar zij zich links tot op den Capucini, den Monta Conca en Monta Portola uitstrekt. Behalve deze, wordt nu nog eene andere zeer versterkte lijn aangelegd, die men rekent dat spoedig gereed zal zijn. Dat' overigens het géschut der be legeraars op den duur een niet geringe uitwerking doet kan men daaruit afleidendat de Koning zich Vooral des nachts in zijn paleis niet meer veilig acht en daarom den nacht door brengt aan boord van het Spaansch fregat, hetwelk voor de stad ligt. Bijzondere berigten uit Weenen meldendat men aldaar het voorstel tot verkoop van Yenetie in ernstige overweging nemen zal, alvorens te besluiten, zonder uitzigt op bondge- nooten en op de voor het voeren van den oorlog vereischte geldmiddelen, alles voor het behoud van Venetie op het spel te zetten. - De in Januarij vervallende coupons der Nationale leening van 1854 zullen niet in zilver, maar even als tijdens den Italiaanschen oorlog in banknoten met agio betaald worden. Het agio zal berekend worden naar den gemiddelden koers der vorige maand en kon wel eens 40 pCt. bedragen. Men zeide gisteren, dat de markies de Moustieruit Wee nen was aangekomen en dat Keizer Frans Jozef meer en meer ontmoedigd was en van zijn abdicatie begon te sprekendit gerucht vond nog al geloof, omdat men tevens zeide, dat de kinderen des Keizers weldra naar Madeira zullen vertrekken. De generaal-veldmaarschalk baron van Wrangel, gou-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2