Buitenlandsch Nieuws. school ingeschreven 459 studenten, die aldaar en 42 die el ders gtuderen; - te Groningen is het getal 241. De vergelij king tusschen de drie hoogescholen levert de volgende uit komsten op: Leiden. Utrecht. Groningen. in de Rechten263 180 101 n Godgeleerdheid ...122 186 67 u h Wis- en Natuurkunde 16 10 5 Letteren15 17 6 Geneeskunde 84 v 66 62 Te zamen 500 459 241. De heer H. van Dort, hoofdonderwijzer te Woubrugge en de heer M. van de Toorn hoofdonderwijzer te Berkel vierden 11. Zaturdag, in tegenwoordigheid van de Schoolop zieners van hun district, het feest hunner 50-jarige ambtsver vulling; - de eerste in zijn woning te midden van een talrijke schaar van voormalige leerlingenvan vele vrienden en belang stellenden de tweede in een vergadering der algemeene on- derwijzersvereeniging te Rotterdam; - beiden ontvingen tot aandenken aanzienlijke geschenken in zilver. -Wij vestigen de aandacht van allen, die in de zorg voor het algemeen welzijn belang stellen, op een vertoog van Prof. Opzoomer, betreffende de invoering-eener algemeene school- pligtigheid, geplaatst in den Volksalmanak voor het. jaar 1861, uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Te Zierikzee hebben de eigenaars en assuradeurs van een lading kokosolie, geborgen uit een op den Banjaard in de maand November gestrand Russisch schip, waarvan de waarde beliep derdehalf ton gouds en niets is vermist of terugge houden, een som van 70.000 als belooning doen uitreiken. Er loopt te Amsterdam een gerucht, dat tegen den uit gever van den Almanak Asmodée eene rechterlijke vervolging is ingesteld ter zake van laster tegen den Minister van Hall. Uit Oldenzaal wordt berigt, dat een vader zijn volwas sene dochter, die wit haar en roode oogappels heeft, aan een troep rondreizende kunstenaars voor 90 heeft verhuurdom als merkwaardigheid te worden vertoond. Men verneemt, dat ten gevolge der inwendige verbete ring van de Pieterskerk het getal eigen zitplaatsen zeer aan zienlijk in die kerk is toegenomen en aan de nieuwe bepalin gen door de Gemeente-Commissie van het Nederd. Hervormd Kerkgenootschap gemaakt, mede mag worden toegekend de vermeerdering van het getal eigene zitplaatsen in de andere Hervormde kerken. In de maand Januarij aanstaande zal door het Corps Muziekanten der Leidsche Schutterij een militair concert wor den gegeven ten voordeele der talhier jgevestigde Kweekschool voor Zeevaart. Men leest in de Indiër: In de discussiën over hoofdstuk XI der staatsbegroo- ting, verhaalde de heer Rochussen de aardigheid, dat het hoogst gevaarlijk is wanneer de Minister veel praat, daar hem uit een partikulier berigt gebleken wasj, dat een officier die deel nam aan een expeditie tegen Banjermassing, in de woning van een inlandsch hoofd een maleische vertaling van de discussiën der Tweede Kamer over de zaken in Banjer massing had gevonden. Of die geestige inval veel geloof vond, betwijfelen wij; maar zij belette althans den minister niet om zijn met de el gemeten ontboezemingen gedurende drie uren aan de Kamer optedringendiezoo als wij het voorzien hebbenla mort sans phrase op den spreekzieken minister wilde toepassen." Wegens het bezoek door Keizerin Eugenie onlangs te Manchester afgelegdwordt verhaald dat de heer David Chad- wick aldaar, bemerkende dat geen kleed den vochtigen grond bedekte, dien de Keizerin bij het aftreden uit den waggon be treden moest, zich oogenblikkelijk van zijn overjas ontdeed en dien op den grond uitspreidde. H. M. beloonde hem met een genadig lachje. Men berigt uit Londendat aldaar in het voorjaar twee nieuwe merkwaardigheden zullen te zien zijnden be roemden koordendanser van de Niagara, den heer Blondin en de gebalsemde lijken van Julia Pastrana en van haar kind. Dezer dagen liep de Amalia, een fraai schroeffregat van 1330 tonnen hetwelk de Grieksche Regering op de particu liere werf van den heer Pitther aan den Teems te Londen heeft doen bouwen en dat het eerste oorlogsvaartuig is hetwelk Griekenland na zijn onafhankelijkverklaring bouwen liet van stapelwaarbij de plegtige naamgeving door de dochter des Griekschen consuls-generaal, den heer Janidesgeschiedde. Men heeft plan ter eere van Lord Macauly te Cam bridge, alwaar hij gestudeerd heeft, een marmeren standbeeld opterigten. Woensdag had men in en nabij Londen niet minder dan acht branden,Jsommige van welke groote schade veroor zaakten. In WormwoodstreetBishopsgate, werd een geheele rij werkplaatsen van den schrijnwerker Sheppard door de vlam men vernield. De geheele linkervleugel van het huis van den heer Minton MottEastcombeCherletondie twintig ver trekken bevatte, is afgebrand en ook de regtervleugel zwaar beschadigd. In Newstreet, Bromptonroad, brandde het door den broodbakker Cant bewoond huis tot den grond toe af. De overige branden waren niet van zoo ernstigen aard. De te Londen gevestigde vereeniging van meester klee dermakers bood Woensdag 11. lord Clyde, die zij reeds den 8 Januarij 1858 tot haar eerelid benoemd had, een luisterrijken maaltijd aandie onder anderen door den hertog van Cam bridge werd bijgewoond. De luitenant-generaal sir J. Outram wien het eere-lidmaatschap der vereeniging in Januarij 1859 insgelijks geschonken was, werd door ongestelheid belet aan dit feest deel te nemen. Volgens berigten uit Rome is het gerucht aldaar in om loop, dat de Paus in zijn jongste allocutie aan de kardinalen heeft verklaard, waarom hij de voorstellen heeft moeten ver werpen welke de abt de la Tour d'Auvergne hem namens de Fransche regering heeft overgebragt. Uit Turin meldt mendat een commissie is benoemd ten einde in de Napelsche provinciën te onderzoeken of de nationale garde in de verschillende steden dienst kan doen ingeval tegen het voorjaar het staande leger tot den oorlog werd opgeroepen. Garibaldi heeft aan Generaal Miroslawski verklaard, dat hij den len Maart op zijn post zou zijn, om voor de onaf hankelijkheid van Italië strijd te voeren. Garibaldi zal geen gevolg geven aan de uitnoodiging om naar Engeland te komen daar hij voor het tegenwoor dige Caprera kan noch wil verlaten. Garibaldi heeft van een der voornaamste Parijsche uit gevers een schitterend aanbod gekregen voor de uitgave zijner gedenkschriften en voor zijne geschiedenis van den Italiaan- schen veldtogt. Men zegt, dat den generaal 600,000 francs s geboden voor het manuscript, dat hij echter dadelijk van de hand heeft gewezen. Hij zeide dat Hij zijn boek in Italië wilde uitgeven en het eventuele honorarium onder de dapper sten zijner soldaten wilde verdeelen. De stedelijke raad van Keulen heeft in zijn jongste zitting het besluit genomen, dat de nieuwe schouwburg, welke de plaats van het afgebrande locaal moet vervangen op de hooimarkt zal worden gebouwd. Tevens is in diezelfde zit ting bepaald, dat gedurende het gansche jaar elke nacht de gaslampen der straatverlichting moeten ontstoken worden, on verschillig of de maan schijnt of niet. Dezer dagen had te Parijs een ongelukkig voorval plaats. Een meisje van 10 jaar was bezig met schrijven; er viel op haar schrift een inktvlakdie zij wilde wegmaken en daartoe de stalen pen aflikte; maar deze schoot uit den penhouder en geraakte in de keel. Het kind leed verschrikkelijkwant de pen bleef onbewegelijktotdat eindelijk na aauhoudeud drinken zij door de keel gleed. Men vreest nu voor een be- leediging der inwendige ligchaamsdeelen. De Belgische Minister deelt mededat de Nederlandsche regering aan de Belgische een kostbare collectie voorwerpen uit Japan heeft ten geschenke gegevenbestaande in stukken zijde, waaijers, kamerschutten, wapenen enz. Die voorwerpen zijn geplaatst in het koninklijk museum van antiquiteiten, wapenen enz.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2