den stilstaan- dan voorwaar is de overwinning niet groot en dan bestaat voor ons nog altijd de overtuiging, dat wij staan tegenover een Minister van de minderheid, wiens poli tiek geen bijval vindt en die door den heer Thorbecke zoo juist is gekarakteriseerd. Het is een waarheiddat de spoorwegkwestie nog altijd domineert. Dat en dat alleen is de oorzaak, dat de meerder heid der Tweede Kamer de begrooting van den heer van Hall heeft kunnen aannemenondanks zoo vele grieven tegen den Staatsman. Of het vertrouwen van de natie op gehechtheid aan begin selen daardoor versterkt wordt, is een andere vraag. Er is geen ongelukkiger verschijnsel dan politieke demoralisatie, want van concessie tot concessie komt men tot wegcijfering van het geloof aan politieke eerlijkheidhetgeen eindigen moet met het bederf van den constitutionnelen regerings vorm." De zaak van het Nederlandsch Woordenboek wordt dezer dagen veel besproken. Velen zouden het betreurenindien dat werk niet tot stand kwamten gevolge der weigering van de Tweede Kamer om een subsidie toetestaan, weüigt ook ver oorzaakt door de flaauwe verdediging van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Toch koesterde men ten aanzien van dat werk groote verwachtingen, daar de erkende bekwaamheid van hen, die de leiding van het geheel op zich namen, zoo wel als van hen die daartoe de noodige bouwstoffen aanbrag- tende gegronde hoop gavendat Nederland in het bezit kwam van een arbeid, die de vaderlandsche letterkunde tot sieraad verstrekken zou. 't Is welligt te weinig bekendhoe ver de voorbereidende werkzaamheden gevorderd waren- daarom is het goed meer openbaar te makendat bij het in dit jaar te 's Hertogenbosch gehouden zesde Nederlandsch let terkundig congres werd medegedeelddat niet minder dan 6282 beschreven bladen voor de zeemanstaal en 5000 voor het vak der ingenieurs werden bijeenverzameld. - Zulk een omvangrijk en omslagtig werk kan niet aan de zorg van bij zondere personen of vereenigingen worden overgelaten- daar toe is de handreiking van den Staat als een zaak van alge meen belang onmisbaar. - Zij die zich aan zulk een gewig- tige taak willen wijdenkunnen alleen waarborgen vinden bij den Staat, dat het hun nimmer aan een billijke ondersteu ning, tot vergoeding der opofferingen, die zij doen, ontbreke. Te Namen heeft zich een commissie gevormd tot den aanleg van een spoorweg tot Landen, van daar langs den spoorweg van Hasselt in een rechte lijn doorloopende tot Eind hoven, aldaar zich aan den Siaatsspoorweg aansluitende. Wan neer die lijn tot stand gekomen en de spoorweg van Namen tot Mézières in Frankrijk voltooid is, zal de Noordzee met de Zuiderzee en Amsterdam aan Marseille en Toulon verbon den wezen. Een plotseling sterfgeval heeft te Generauiden algemeene ontsteltenis en diepe rouw verspreid. De beroepen predikant Ds. J. H. Seemerinkvan zijn laatste standplaats Woudsend Maandag avond aldaar aangekomen om Zondag aanstaande te worden bevestigd, werd Dingsdag morgen dood op zijn le gerstede gevonden: men zegt aan de gevolgen eener lever kwaal. Te Zwolle is Maandag 11. in een algemeene vergadering van deelhebbers in het Waarborggenootschap voor Weduwen, onder het bestuur van de heeren te Winkel en Doijer te Am sterdam, met eenparige stemmen besloten, om het nieuw ont worpen reglement goedtekeuren. Volgens waarnemingen op het Koninklijk Nederl. Me teorologisch Observatorium te Utrecht gedaanstond Woensdag morgen te acht ure de thermometer op 28 graden Fahrenheit. In de laatste zitting der Rijkscommissie voor de Statis tiek is een verslag uitgebragt, ten aanzien der invoering van een verbeterde statistiek over het schoolverzuim voor het lager onderwijs. Men was het oneens over de middelen die in het werk gesteld moesten wordenom den waren toestand te leeren kennenmaar hoopte veel van een getrouwe opgave der ver schillende onderwijzers en het houden van zeer naauwkeurige aanteekeningen over den tijd en den duur van het schoolgaan. - Was het niet raadzaamdat men een proef nam met slechts den toestand in een enkele gemeente zoo naauwkeurig mogelijk nategaan en kon men bijv. te Leiden niet beginnen met een onderzoek, hoeveel kinderen van beider geslacht en van een bepaalden leeftijd in de termen vielen om lager onderwijs te moeten ontvangen en zich daarna de moeite te getroosten van nategaan, welke daarvan huiselijk of schoolonderwijs ge noten om vervolgens middelen te beramenwaardoor men den aard en de oorzaken van het schoolverzuim kon ontdek ken. - Zoolang evenwel de uitkomsten der laatste tienjarige volkstelling, ten aanzien van den leeftijd, nog niet zijn be kend, moet men dien grondslag slechts bij benadering aanne men ,maar ook daartegen bestaat voorshands geen bezwaar. Volgens den Leidschen Studenten Almanak bedraagt het getal studenten', die aan de Leidsche Hoogeschool zijn inge schreven 608 of 32 minder dan het vorige jaar; overeenkom stig de volgende Statistiek: te Leiden 1859 1860 in de Rechten252 263 Godgeleerdheid155 122 n h Wis- en Natuurkunde. 10 16 Geneeskunde85 84 522 500 Aan de Athenaea, Seminaria en elders in de Rechten44 40 n Godgeleerdheid30 28 77 Wis- en Natuurkunde2 2 77 /7 Letteren7 9 Geneeskunde35 29 118 108 Totaal 640 608. Het getal promotiën verschilde weinig: 1859 1860 in de Rechten39 34 77 Godgeleerdheid3 2 77 77 Wis- en Natuurkunde 2 0 /7 Letteren1 1 7/ /7 Geneeskunde12 19 Totaal 57 56 Buitenlandsch Nieuws. Uit Syrië wordt berigtdat tusschen de Porte en de vertegenwoordigers der Europesche Mogendheden geen goede verstandhouding heerscht. Men wil, dat Frankrijk Abd-el- Kader aan het hoofd van een groot, commandement wil ge plaatst zien. De Koningin-moeder van Zwedenweduwe van Prins Bernadotte is 11. Maandag plotseling overleden even voor zij zich naar den Schouwburg wilde begeven, om de voorstelling bij te wonen van een tooneelstuk van Calderinhet leven een droom. Zij was 79 jaar oud. Te Turin heeft zich een comité gevormd, om bijdra gen in te zamelenten einde aan Koning Victor Emanuel bij zijn terugkeer uit Napels een gouden lauwer- of eiken- krans, rijk met edelgesteenten versierd, ten geschenke aantebieden. De Napolitaansche dames maken een verbroederings-adres gereed aan de dames van Noord-Italie even als de dames van Mantua aan de Engelsche dames hebben gezondenom haar dank te zeggen voor de sympathie, die zij in den laatsten oorlog voor de Italiaansche zaak hebben getoond. Men meldt, dat de Generaal, die te Messina het bevel voert, uit Gaëta den raad heeft ontvangen, om bij gebrek aan levensmiddelenzich daarvan te voorzien door de stad te plun deren, waartoe hij echter niet wil overgaan. Het Pauselijk leger wordt thans op nieuw georganiseerd; met die taak zijn belast de Generaal Kanzier uit Baden voor de infanterie en de Generaal Zappi, voor de kavallerie en artillerie. Vele vrijwilligers, waaronder Belgen en Franschen, laten zich te Rome weder inlijven. De Prins van Aremberg, broeder van de Prinses Aldobrandini, heeft als gemeen soldaat dienst genomen. Bij de Lqxemburgsche Kamer van afgevaardigden is een ontwerp ingekomentot ondersteuning van den aanleg van een spoorweg uaar Luik met een jaarlijksch subsidie van 250.000 fr. of een som van 5 millioen fr. voor eens. h Letteren20 15

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2