N°. 247 Zaturdag 15 December. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. D«ae Courant verschijnt elken dag, ba- kalve Zen- en Feestdagen, en kost roar Leiden 1.96, en franco per post 9.90 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58m.; 6 u. 2 ip.; 9 n. 18 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtiogen aan de LakenhalKatoénfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l pn 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89|. uur. Xittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethoudert, Maandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aecijnsen, dagelijks van 81 uur en van 96 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsep, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot Majoor-Kommandant der dienst doende Schutterij te Leiden P. W. F. de Timmerman en eer vol ontslag verleend op verzoek aan Mr, C. W, Hubreeht als plaatsv. kantonrechter te Leiden, aan Mr. 3, Ackersdijk als voorzitter der Eijka-commissie voor statistiek en aan A. van Haaften als burgemeester van St. Philipsland. Bij de beraadslagingen over het Xe hoofdstuk (Oorlog) op Woensdag en Donderdag hebben verschillende leden het woord gevoerd. De heer de Bieberstein wijst op den ontwaak ten krijgsmansgeest in Engeland en in Belgie en hoopt op de reorganisatie der Schutterij, maar klaagt over de procedure, die de Staat voert over den eigendom der kazerne te Maas tricht. - De heer Dommer van Poldersveldt prijst den ijver van den Minister, maar klaagt over het behoud van sommige vestingen. - De heeren Heemskerk Az. en Begram bespreken de .regeling der kazernering met verschillende gemeenten en de uiteenloopende beginselen die daarbij worden gevolgd. - De heer van Bosse bestrijdt het aangenomen beginsel, om het Kijk uitsluitend te belasten met het onderhoud van kazernen bij het voordeel, dat de gemeenten uit de huisvesting van troepen trekken. - De heer van Voorthuyzen bespreekt het hooge cijfer voor het leger uit een staathuishoudkundig oog punt. - De heer Delprat vestigt het oog op de diensten die het leger zou kunnen aanbrengen ter bevordering van den aanleg van spoorwegen. - De heer van der Linden wijst op het gemis van een goede organisatie van het leger, omdat die van 1818 niet meer bestaat, en zulks niettegenstaande mil- lioenen voor het leger zijn besteed. Wij hebben georganiseerd en weer georganiseerdde mauschappen aan- en uitgekleed wij hebben geëxerceerd en het geld is wegEn toen wij in het vorig jaar vrees voor gevaar hoorden uitenwat werd er toen gezegd? Wij zijn weerloos!" - De heeren Cool, van Lijnden en Elout van Soeterwoude treden op in het belang der zede lijkheid en godsdienstigheid van den soldaat. - De heer van Hoëvell wenscht de vrijwillige dienstneming voor bet Indische leger en het lot van den kolonialen krijgsman verbeterd te zien. - De Minister de Casembroot treedt in uitvoerige be schouwingen over de bestaande inrigting van de Schutterijen eu over den toestand van het leger, en beantwoordt de gedane vragen en opmerkingen. De Minister kan nog niet overgaan tot het sloopen van vestingenallerminst van Bredadie hij onmisbaar acht, en draagt steeds de meest mogelijke zorg, dat bij bevordering of pensionering van officieren de strikste recht vaardigheid wordt in acht genomen. Wat de schikking met de gemeenten over de kosten van kazernering betreft, ontkent de Minister, dat het in zijn bedoeling lag eenigen zedelijken dwang uitteoefenen. Over de noodzakelijkheid om de vrijwil lige dienstneming bij het Indische leger aantemoedigen is de Minister het geheel eens: »het Nederl. element moet zooveel en zoo spoedig mogelijk worden versterkt." Ook ziet hij het nut in en wil er toe medewerken, dat de officieren der genie bij den aanleg van spoorwegen werkzaam zijn. Het proces met de stad Maastricht kan de Minister niet stuiten, 't was vóór zijn optreding aangevangen en 't gaat nu alleeD het dep. van Financiën aan. - De heer van Wintershoven komt daarop terug en acht alle uitzigt op een billijke schikking verloren, maar wijst op de onrechtvaardigheid der zaak. - Bij art. 25 komt het amendement van den heer Dommer van Poldersveldt in behandeling, - strekkende om den post der verschanste legerplaats bij Nijmegen te doen wegvallen. De Provinciale Staten van Overijssel hebben tot Griffier verkozen Mr. J. C. Bijsterbos, lid der Gedeputeerde Staten. Nederland schijnt weder bestemd te wezen, een goed deel van de Turksche leening te moeten nemenalthans wordt het publiek reeds door belanghebbenden in de bladen bewerkt. Als slechts de helft waar was van al het fraais, dat de heer Mirès in de binnen- en buitenlandsche dagbladen laat ver spreiden dan zou Turkije eigenlijk de meest soliede natie dei- wereld zijn. Ons Vaderland heeft in N. Amerika, Spanje, GriekenlaodOostenrijk enz. enz. reeds zooveel leergeld be taald dat het te bopen isdat het ditmaal geen dupe zal zijndoor fondsen te nemenwelke een volgend jaar mogelijk niet de helft waard zijn van 't geen zij nu kosten. Juist de groote wiusten, welke toegezegd worden getuigen tegen de solidieteit. De beraadslagingen over de begrooting van het depart, van Koloniën zyn gisteren in de Tweede Kamer begonnen en heden voortgezet. - De heer Myer heeft het bestuur verde digd de heer Thorbecke enkele punten besproken- de Minister Rochussen sprak in een verzoenenden geest. - De heer Duyraaer van Twist behandelt twee punten 1°. het dische leger, 2°. het cultuurstelsel, die door den F' worden opgenomen. De Zitting duurt voort,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1