N°. 244. Woensdag 12 December. A°. 1860. Een Muziekaal geschil. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiëu is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89). uur. fittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen, dagelijks van 91 uur en v^Sn 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uurvan ZegelRegistratie dagelijks van 84van de Hypotheken en bet Kadastervan 94 uur. I. Onwillekeurig heeft een welgemeende aanbeveling tot on dersteuning der pogingen van Commissarissen van het muziek gezelschap Musis Sacrum een geschil doen losbarstendat trouwens reeds gedurende eenigen tijd bestond en in hevig heid scheen toe te nemen, maar waarmede het groote publiek weinig of niet bekend was. Niets evenwel wordt door ons van die aanbeveling (zie N°. 192) teruggenomen, want ofschoon de welwillende pogingen van die Commissarissen zijn mislukt, toch blijft waar, wat we vroeger zeiden- dat men niet ach- terblijve, om kunstzin op te wekken en liefde voor de kunst aan te kweeken- vooral om aan te moedigen en krachtig te ondersteunen hen, die'zich aan de beoefening van de kunst wijden." Er is veel geschreven en nog meer gesproken over dat geschil- ook werd een en ander ons ter opneming of openbaarmaking toevertrouwd en medegedeeld. Aan dat geschil moet een einde komen- want de hartstogten zijn in bewe ging en de onzalige invloed en werking blijven niet achter, - de noodlottige sporen van dat geschil kunnen dieper worden en langer dan noodig en wenschelijk is zigtbaar blijven vooralwanneer een poging wordt gewaagdom een tweede instelling nevens de bestaande te vestigenwat waarlijk niet wenschelijk is. Men duidt ons ten kwade, dat alles, wat tot dat geschil betrekkelijk ons ter plaatsing wordt toegezonden zoo gereede- lijk een plaats vindt. Zou het dan beter zijnindien het al mogelijk ware, die stemmen te smoren? Alsof het niet nutti ger is. dat men de vrije uiting van ieders gevoelen, in wel ken vorm ook, haar loop late, dau aan achterklap en ver deeldheid voedsel te gevendoor de duisternis te verkiezen boven het licht der openbaarheidOf moet een dagblad het verwijt van blaauwboekje verdienen, als men voor het oog van allen openbaar maakt, hoe de hartstogten bij de behandeling van belangrijke aangelegenheden in het spel komen en bij het too- nén van belangstelling in muziek en harmonie, zulke knersende en onaangename wanklanken worden vernomen? Die het nog niet weet, zal er nu van overtuigd worden dat op muziekaal gebied naijver en ligtgeraaktbeid meer dan elders heerschen; - maar evenzeer wordt het duidelijk, dat menig geschil ernstige ge volgen heeft, als men elkander niet wel verstaat en aan elk misverstand voedsel geeft. Wij zijn naar onze overtuiging in dit geschil hoogst onpar tijdig en zonder hartstogt. Wel hebben we reden tot ernstig beklag over partijdigheid van enkelendie in het geschil be trokken zijn- maar ook dat noopt ons juist, om zonder harts- togtelijkheid met strikte onpartijdigheid het geschil in zijn oorsprong en aard te beschouwen, 't Is ons te doen om den vrede, en om de handhaving van recht en billijkheid, en vroegere geschillen zouden nimmer zulke diepe wortelen hebben kunnen schieten als met voorzichtigheid tegen hartstogtelijk- heid, waardoor de rede stilstaat, was gewaakt. - De open bare zaak moet in 't opeubaar behandeld worden en, - nu HH. Commissarissen der Muziekschool hunne verantwoording in de Leydsche Courant hebben publiek gemaakt en niet slechts voor de leden bewaardnu ook door Commissarissen van Musis Sacrum een kalme en waardige verdediging is openbaar ge maakt; nu door een der voornaamste kampvechters de bazuin is geslagen en de trom geroerd- waardoor Wanklanken zijn gehoord, - nu zijn wij ook bevoegd daarover een oordeel te vellen, met bezadigdheid, met ernst en in de overtuiging, dat ook in dit geschil gewigtige beginselen in het spel komen die niet mogen worden geschonden. 't Is te betreurendat bij het overlijden van den heer le Lièvre de betrekking van directeur der muziekschool niet is aangeboden aan den heer Wetrens. Zijne langdurige dienst als on derwijzer de onmiskenbare goede vruchten die zijn onderwijs had gedragenzijn gedrag en zijne bekwaamheden gaven hem aan spraak om het eerst in aanmerking te komen voor die betrekking. Was er al het een of ander dat aan zijne geschiktheid ontbrak, men behoorde nimmer te vergeten, dat le mieux est souvent Tennemi du bien. Geschiktheid als dirigent kon hem niet wor den betwist en het dagelijksch verkeer in de gen der aanzienlijken gaf grond voor de vero men in hem een beschaafd en welvoegeiijk OW*"-., enk tafel ling, dat •éètedr. vinden A

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1