Buitenlandsch Nieuws. Binnen weinige dagen zal liet plan tot oprigting van een Hypotheekbank voor Nederland openbaar gemaakt en de in schrijving tot deelneming geopend worden. Tot de stichters bekooren de Heeren C. Becker, J. Fock van de firma Deter- meijer Weslingh en Z.E. Fuld, H. B. Goldschmidt van de firma Goll en C0., ledenen Dr. Sarphatipresident van het tot voormeld doel sedert geruimen tijd bestaand comité. Deze mededeeling geschiedt om te voorkomendat het plan van genoemd comité worde verward met de Nederlandsche Hypotheekbankwaarvoor de deelneming onzer landgenopten wordt gevraagd., en wier doel is, om ook in het buitenland hypotheken aantegaan. Vrijdag avond omstreeks 7 ure werd in de Ketelstraat te Delft weder een kind gevonden, zijnde van het mannelijke geslacht en naar gissing 2 a 3 maanden oud. Op een briefje, dat er bij lag, stond het volgende geschreven: //Johannes. - Gereformeerd. - Die het vindt doe er mede wat God hem in zijn hart stuurt." Men heeft het kind gebragt naar het bu reau van politie, om waarschijnlijk in het Gereformeerde wees huis te worden opgenomen en verpleegd. In een gemeente van No ord-Holland wil een persoon de ligtgeloovige menigte op zonderlinge wijze van bestaande kwalen genezen. Hij raakt even de wonden of hun ligchaam aanprevelt daarbij eenige woorden en beweert voorts tot het verleenen van hulp alleen kracht te hebben door een in het Opperwezen gesteld vertrouwen. ITet is bijna ongeloofelijk hoe nog in den tegenwoordigen tijd onderscheiden menschen dien persoon raadplegenmet voorbijgang van geneeskundige hulp, soms evenwel met het noodlottig gevolg dat kwalen, die, naar het oordeel van deskundigen, hadden kunnen ge nezen worden, door verzuim van goede hulp droevig zijn af- geloopen. Met het Nederl. koopvaardijschip Jasonkapt. Lammers van Buerente Botterdam zeilklaar liggende, vertrekt als pas sagier naar Batavia ook de heer Jhr. Mr. A. van der Does de Bye, gunstig bekend door zijn geschriften over de meerder jarigheid van den Prins van Oranje, die, na welvolbragte studiën aan de Leidsche Academie, zich in de Overzeesche be zittingen gaat vestigen en wien door hendie hem leerden hoogachten en vereerenGods beste zegeningen op reis daar heen en aldaar van harte worden toegewenscht. De kosten voor de stichting der Laurillards-school op de Garenmarkt zijn wel door de onbekrompen liefdadige gift gedekt, maar er zijn nog behoeften van verschillenden aarddie het wenschelijk makendat nog menigeen in de beurs tast en het voorbeeld volgt, al is het ook niet op zulk een groote schaal, van den edelen menschen vriend, die den St. Nicolaasdag door zijn weldadigheid heiligde. XJit het Indisch leven door Dr. W. B. van Hoëvell. - De begaafde schrijver van deze schetsen uit het Indische leven, verwacht te recht dat een boek, dat dien titel voertin onzen tijd en in ons land de aandacht tot zich trekken en de be langstelling verwerven moet. Zoo als wij in het voorberigt lezen, //in weerwil van een koloniaal regeringsstelsel, dat de strekking heeft, om de beide landen van elkander te vervreem denis er een toenadering, een naauwer verbinding, een ver- eeniging gekomen van het leven daar en hier, waarvan vroe ger zelfs geen sporen te vinden waren. Tallooze familiën zenden thans hare zonen derwaarts, niet om zich van een voorwerp, waarmee men geen raad meer weette ontlastenmaar uit stekende jongelieden en voortreffelijke mannen, die ook hier sieraden van hun geslacht zouden geweest zijn. Terwijl vroeger heeren bewindhebberen der Oost-Indische kompagnie een premie van uitvoer stelden op «-maagden en vrouwendie zich naar Indië verplaatsen, en toch dat artikel zeer schaarsch bleef, ondervindt thans de Europesche zamenleving aldaar den wel- dadigen invloed van beschaafde en bevallige vrouwendie niet schromen hare betrekkingen in Nederland te verlaten i om nieuwe in Indië aanteknoopen. Er zijn niet veel huisge zinnen meer onder de hoogere klassen onzer maatschappij, ja, zelfs onder den burgerstandvoor wie de brievendie de landmail aanbrengt, geheel onverschillig zijn. Dit gunstig verschijnsel is zeker in de eerste plaats te dan ken aan den natuurlijken loop der beschaving, die iedereen meesleeptzelfs de meest terughoudende regeringenen haar aantrekkingskracht doet gevoelen overal waar zij binnendringt. Maar buiten de algemeene oorzaken waardoor de band tusschen het moederland en de Oost-Indische koloniën is versterkt ge worden heeft welligt geen onzer tijdgenooten zooveel als Dr. van Hoëvell toegebragt om die koloniën in Nederland te po pulariseren. Jaren deed hij onophoudelijk zijn welsprekende stem in en buiten de hooge landsvergadering hooren jaren lang schetste zijn sierlijke pen beelden en toestanden uit de Indische wereld en gaf hij zijn veelvuldige en uitgebreide kennis en ondervinding aan het publiek ten beste. Het inge sluimerd intellectueel leven werd door hem op Java hernieuwd en in Nederland met een volharding voortgeplant, die reeds nu aan den talentvollen schrijver een eereplaats onder onze uitstekendste mannen doet innemen. Die hieraan nog zou twijfelenlette slechts op de schrome lijke verguizing die hem dagelijks ten deele valt. Geen alle- daagsch man wordt immer die eer waardig gebeurd. Men be strijdt niet met de wapens die het eerst voor de hand liggen; men bestrijdt niet onophoudelijk iemand die weinig gewigt in de schaal legt en niet geacht wordt een duurzamen invloed op zijn landgenooten uit te oefenen. Maar zoo ook al op staat kundig gebied zelden buitengewone mannen door hunne tegen standers naar verdienste geschat worden durven wij toch be weren dat menig antagonist der politieke denkbeelden van Dr. van Hoëvell zich gaarne met ons vereenigt om hulde aan zijn verdiensten als publicist en Nederlandscb letterkundige te doen, en waarschijnlijk zullen zij met niet minder genoegen dan wij de jongst verschenen schetsen uit het Indische leven ter hand nemen en met gespannen belangstelling doorbla deren. "Voor een_omslagtige ontleding ontbreekt ons thans de tijd, terwijl de naam van Dr. van Hoevell een betere aanbeveling is dan die onze autoriteit aan zijn schetsen zou kunnen ge ven. De uitgave is bezorgd door de heeren Joh. Noman en Zoon en munt uit door nette tijpographisehe uitvoering. {Overgenomen uit de Indiër) Men verneemt, dat de Prins de Carignan tot Stadhou der van Napels zal worden benoemd. Men verzekert dat door Koning Victor Emanuel de fondsen verstrekt zijn tot betaling der coupons van de Bo- meinsche Schuld. Een deel der Pauselijke Schuld behoorde ook door Sardinië te worden overgenomen. Volgens berigten uit Napels zou Messina toevoer van Gaëta ontvangen hebben en Koning Frans, door de Eransche vloot aan de zeezijde beschermd, gehoor geven aan de inbla zingen van den Spaanschen gezant en tot het laatste oogen- blik in Gaëta blijven, steeds vertrouwende op een reactie in Napels. Op het einde van December zal naar men zegt Garibaldi Engeland komen bezoeken. Hij zal zich alsdan naar New-Castle, Glasgow en andere voorname steden begevenen het eerebur gerrecht te Londenontvangen. De heeren Crawfurd, lid van het parlement, CowenAshurst en Adam zijn benoemd, om de uitnoodiging aan den Generaal te Caprea overtebrengen. Een deputatie heeft zich bij lord John Bussell aan het Ministerie van Buitenl. Zaken vervoegd, om zoo mogelijk stap pen te doen, opdat de vervolging ophoude, waaraan de Protestanten in Spanje zijn blootgesteld. De Minister ant woordde, dat hij twijfelde aan het verlangen der deputatie te kunnen voldoen, omdat het hier geen Engelsche onderdanen, maar geboren Spaarjaarden betrof en dat het dus ten deze beter ware de ontwikkeling van het Protestantisme over te la ten aan de uitbreiding van handelspoorwegenenz., die het meest geschikt zijn om dweepzucht door verdraagzaamheid te doen vervangen. Te Londen is een Vereeniging gesticht, tot uitbreiding van evangelische beginselen in de hoofdstad. Te dien einde zijn twee groote wagens vervaardigd, die, met bijbels bevracht, Londen zullen'rondrijden, ieder vergezeld door twee personen, één om het rijtuig te besturen en de ander om met heldere stem zulke treffende gedeelten der II. Schrift voortelezen als

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2