N°. 243. Dingsdag 11 December. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. i Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.SO in de drie maanden. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zat'urdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u.45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. D» prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Men brengt de reis van de Groothertogin-Weduwe van Mecklenburg-Schwerin in verband met een heuchelijke gebeur tenis voor het Koninklijk Huis. Op a. s. Donderdag den 13 en Dingsdag den 11 dezer, zullen de audientiën van de Minister van Staat en van Finan- tiën en Oorlog geen plaats hebben. In de Zitting der Tweede Kamer van II. Vrijdag werd door den Minister van Justitie de aanvraag van gelden tot het stichten van gevangenissen verdedigd en, wat de militaire strafgevangenis te Leiden betreft, de noodzakelijkheid betoogd om aldaar een gebouw te stichtenbestemd tot nachtelijke afzondering ter voorkoming van het afschuwelijk kwaad, dat ten gevolge der gemeenschappelijke opsluiting aldaar heerscht. - Wat de localen voor de rechterlijke collegiën betreft, meent de Minister dat recht gesproken wordt in het algemeen be lang, waaraan geen locaal belang yerbondeu is. 't Is van alge meen belangdat daartoe localen bestaanwaarin de alge- meene kas moet voorzien. - De heer Dullert bestrijdt de post van 4900 voor aankoop van een terrein onder Ede, tot op- rigting eener nieuwe strafgevangenis voor jeugdige veroordeel den een amendement om dien post wegtelaten wordt met 62 tegen 5 stemmen aangenomen. - De heer van Eek draagt op art. 47 een amendement voor, strekkende om de toelage van 2000 voor den voormaligen secretaris-generaal te doen ver vallen. Zoo de feiten, die tot zijn ontslag aanleiding gaven, ongegrond zijn, kan er nooit sprake van een toelage wezen; maar zoo er op den ambtenaar geen schuld kleeft, moet hij worden gerehabiliteerd en daar hij ijverig en kundig is, een behoorlijke betrekking erlangen. - De Minister van Justitie heeft de overtuiging verkregendat de bedoelde ambtenaar niet goed eu niet billijk was behandeld. De feiten tegen hem aangevoerd schijnen den Minister geen reden tot niet weder plaatsing toe en zou hij geen zwarigheid maken, als de gele genheid zich daartoe mogt aanbieden, den voormaligen ambte- noar een voor hem geschikte betrekking te geven. Het amen dement van den heer van Eek is daarop met 42 tegen 23 stemmenverworpen. In de Zitting van 11. Zaturdag is door de Tweede Kamer met algemeene stemmen beslist, dat de door de Regering ontwikkelde gronden voor het behoud van het collatieregt niet regtvaardigendat het voortdurend door den Staat wordt uitgeoefend. De heer Wintgens noemt dat recht een misken ning der tegenwoordige verhouding van Kerk en Staat en een onbehoorlijke inmenging van den Staat. Met onze gods dienstige vrijheid.- komt overeendat de gemeente hare leer aars kiest, die hare gevoelens en zienswijze uitdrukken. - De heer van Eek verlangt de afschaffing der collatierechten in het algemeendoor den Staat of door particulieren uitgeoe fend. - De heer Thorbecke beschouwt het collatierecht in zijn oorsprong als een instelling van de Roomsche Kerk, die met de kerkhervorming moest vervallen, omdat bij de Roomsche kerk geen recht bestaat der gemeente tot het kiezen vau haren priester, maar bij de Protestantsche kerk dit een eerste recht is. Spreker staaft dit met een beroep op de geloofsbe lijdenis der Hervormde Kerk om met een uitgewerkte kerk historische beschouwing, alsmede door een merkwaardige uit spraak van 1536. Het collatierecht is na de Hervorming behouden als heerlijk recht en dus als overheidsrecht. Als zoo danig is het geregeld bij de publicatie van 1806 en de ko ninklijke besluiten van 1814 en 1815. Ook dat moet worden afgeschaft, 1°. de Staat moet ten aanzien van alle kerkelijke gemeenten dezelfde zijn. 2®. het stelt daar de inmenging in het innerlijke zedelijke leven en heeft betrekking tot de leer en het geloof. 3°. de Staat, is bovenal verpligt, om ieder zijn recht en iedere kerkelijke gemeente in het volle bezit te laten van een der meest gewigtige rechten der Nederl. Herv. Kerk. Gisteren nacht heeft een vijftal zoo criminele als cor rectionele gevangenendie zich in het Huis van Burgerlijke eu Militaire verzekering te 's Hage bevondenpogingen tot ontvlugting gedaan. Hun voornemen is echter door de waak zaamheid der voor het gebouw geplaatste schildwacht verijdeld. Reeds bevonden zij zich in de spijskamer. Zij warennaar men zegt, van verschillende scherpsnijdende voorwerpen voor zien. Zaturdag is een Jager van het reg. Grenadiers en Jagers, levenloos uit een sloot langs den Leidschen straatweg bij 's Hage gelegen opgehaald, en heden morgen is het lijk van een tot nog toe onbekende vrouw uit de Uilenboomen aldaar opgehaald. - Op het plein van het groote Weeshuis aan de Hofstraat te Groningen staat een hardsteenen voetstuk gereed, om daarop het borstbeeld van wijlen Mr. Th. van Swinderen te plaatsen, die aan dat gesticht zulk een aanzienjijf scliëiiking heeft vermaakt. /f

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1