Advertentiën. HOOGHEEMRAADSCHAP van den Geillustreerden Almanak Generaal Cialdini heeft van een wapenstilstand van eenige uren gebruik gemaakt, om Koning Frans te doen ver zoeken op het paleis te Gaëta, waar de Koningin haar ver blijf houdteen witte vlag te doen plaatsenten einde het te eerbiedigen. Onderscheiden berigten uit Turin meldendat eenige priesters van de Katholieke kerk zich aldaar hebben ver- eenigd, om een nationale en van den Roomschen stoel onafhankelijke kerk opterigten, dat zij op gezette tijden met gelijkgezinden in een bepaald locaal bijeenkomsten hou den, een in het Italiaansch opgestelde lithurgie gebruiken en een weekblad tot bevordering hunner zaak hebben op- gerigt. Te Gaëta heeft de generaal Bosco het opperbevel over de verdediging aanvaard. Zondag avond overleed te Tubingen het hoofd der zoo genaamde Tubingerschool Prof. F. C. von Baur, en te Bonn Prof. Dahlmann. De schrijftafel, waaraan Alexander von Humboldt da gelijks arbeidde en zijn Kosmos schreef, werd voor 150 thlr. aangekocht door den heer D. Henriquez de Castro Jz. te Amsterdam. De Oostenrijksche regering heeft beslotende wapen rokken der soldaten van één rij knoopen te voorzienwaar door een besparing van f 100.000 wordt verkregen. In Croatië heerscht een hoogstbedenkelijke stemming. Te Agram vond men eenige dagen geleden alle Hoogduit- sche naambordjes met zwarte verw bestreken, en aldaar heerscht een zoo groote vrees onder de Duitschers, dat zij de Croatische kleederdragt aangenomen hebben en zich zooveel mogelijk in de landtaal trachten uittedrukken. Die Duitsch- land vijandige stemming heeft zich ook door onstuimige too- neelen in den Hoogduitschen schouwburg te Agram geopen baard. Koning Leopold van Belgie heeft aan de studenten van Gent en van Luik een gouden medaille doen uitreikenter herinnering aan de ontvangst, die hem van hunne zijde bij zijn bezoek in die steden werd betoond. Het Journal de Bruxelles maakt de aanmerking, dat de ongehoorde handelwijze, welke het huis Rotschild zich veroor looft ten aanzien van den Paus, op nieuw toont, hoezeer er behoefte bestaat aan bankiershuizen, welke onafhankelijk zijn van de Joden, die de groote steden in Europa exploiteren, en onder welke thans vooral Oostenrijk gebukt gaat, hetwelk zulke uitstekende hulpmiddelen bezit om zijn crediet op een vasten grondslag te vestigen. Dat blad spoort de bankiers huizen aan om zich te vereenigenten einde door aanwen ding van gemeenschappelijke krachten de maatschappelijke orde, door de //groot-beurzenjagers" zoozeer gestoord, te her stellen. Van de 200 personen, die zich in de mijnen van Risca bevonden, tijdens de gazontploffing aldaar plaats had, zijn slechts 30 gered. LI. Zaturdagavond is te Norwich bij een geweermaker een vaatje buskruid gesprongen en daardoor nagenoeg de gansche woning vernield, waarbij een knaap het leven ver loor en drie vrouwen in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Heden overleed tot diepe smart van mij en de mijnen, mijn veelgeliefden Echt genoot BARTHOLOMEUS ANTONIUS MOLKENBOER, in den ouderdom van ongeveer 51 jaren. M. E. J. JOLLIE, Wed. B. A. Molkenboer. Letden, 7 December 1860. Bij Ds. FANGMAN is ten behoeve va n den door zware zorgen gedrukten emeritus Predikantwiens belangen in de Haar- lemsche Courant door Ds. AKERSLOOT dringend zijn aanbevolen ontvangen, van Noordwijk eene coupon a 2.47y en van N. N. 2.-. van KENNISGEVING. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van belanghebbendendat de vereenigde Vergadering van het Hoogheem raadschap besloten heeft aan de daarop regthebbenden terug te geven de waarborg kapitalen gevestigd op gronden gelegen in de Yeender, AkkerslootsHertog en Blijver en Palensteinsche Polders dat zij, teD einde dit besluit te kunnen uitvoeren hebben opgemaakt een staat houdende aanwijzing van de namen en woonplaatsen der bedoelde regthebbenden zooals die bij bet Hoogheemraadschap be kend zijn dat zij intusschen alvorens tot de uit betaling over te gaan, de belanghebben den in de gelegenheid wenschen te stellen de bedenkingen welke bij hen tegen den bedoelden staat mogten oprijzenkenbaar te maken en te dien einde een ieder uit- noodigén van dien staat, waarvan uittrek sels ter inzage liggen van 6 tot 20 De cember e. k. op de Regthuizen van Wou- bruggeAlkemade en Zegwaartelk voor zoo verre genoemde polders onder deze ge meenten zijn gelegenkennis te nemen en de aanmerkingen die zij mogten hebben voor 22 December aan Dijkgraaf en Hoog heemraden voornoemd schriftelijk mede te deelen, opdat die zouden kunnen worden overwogen en daarna de teruggave van ieders aandeel plaats hebbe. Leiden, 1 December 1860. INHOUD voor het jaar 1861. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland H. C. J. HOOG, Dijkgraaf J. T. BUYS, Secretaris. Mr. w. van de poll, Aan 1861. - Johan nes Graaf van den Bosch. - f. keijser, fz., Spinnend Klaartje. - h. m. c. van ooster- zeb, lets over de Stormen. - d. f. van heust, Troost in ziekte. Uit de Oostersche legenden van friedrich rückert. - g. kbller, 'sGravenhage. - f. keijser fz., Oog en hart. - Emma's eerste debut. (Frag ment uit j. j. cremer's Arme Samuël). - e. s. witkamp, Drinkgebruiken. - d. f. van heust, Gelijkheid. - Het Mikros- koop. - A. van der Hoop, Jr. - De mijnen van Fahlun. Uittreksel uit een zomer in bet Noorden door gerard keller. - d. f. van heijst, De vader en zijn kind. - De gevol gen eener geestoproeping. - De Kruidna gelboom. - h. m. c. van oosterzee, Val lende sterren en luchtsteenen. - Christelijke Feestdagen. - l. van den brqek Bij de onthulling van Tollens' standbeeld. - De Apen. - j. van harderwijk, rz., De Hollandsche meisjes. (Toast). - Het Bier. - Mr. w. van de poll, Hamburg. - De hydraulische pers of waterpers. - Dr. r. c. h. romer, In den nawinter. In Duitschland, Frankrijk, Engeland en Belgie zag men sedert vele jaren Geïllustreerde Volks-Almanakken verschijnenwaarvan de inhouddank zij de gravuresspoediger toegang erlangde tot het publiek dan de onafgebroken tekst van andere populaire Werken of de dure Pracht-Jaarboekjes. De Uitgever heeft die leemte in onze Litteratuur willen herstellen en de GEÏLLUSTREERDE ALMANAK beantwoordt geheel aan dat oogmerk. Hij houdt het midden tusschen Pracht-Jaarboekjes en Volksboeken; zijn inhoud, deels romantisch en dichterlijk, deels practisch, geeft te genieten en te leeren. Ofschoon vele bijdragen ongeteekend zijn, dragen zoowel het Proza als de Poëzy het ken merk, dat Vaderlandsche Schrijvers van naam dit Jaarboekje ondersteunen. De moeijelijke taak van Redacteur rustte evenwel op den Heer VAN DE POLL, die getoond heeft allezins die taak te begrijpen en den Almanak tot een waardigen Concurrent van de Buitenlandsche Ge- illustreerde Kalenders heeft gemaakt. De keuze der stukken is uiterst gelukkig en hij verdient den lof, die hem en den Uitgever van alle TijdschriftenDagbladen en wat meer zegt van het publiek in ruime mate ten deel viel.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3