Binneniandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De Minister van Binnenlandsehe zal morgen Zaturdag en die van Oorlog op Dingsdag a. s. geen audiëntie geven. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Woensdag werd een aanmerking gemaakt op de voorgedragen som van 9000, tot onderhoud van de St. Jans kerk te 's Hertogen bosch welke post men begreep, dat te huis behoorde op de begrooting van de R. C. eeredienst. - Bij de behandeling van art. 136 gaf de Minister van Heemstra te kennen, dat men waarschijnlijk de Leidsche Academie zou begiftigen met de belangrijke verzameling voor de geologie, die tijdelijk op het Pavilloen te Haarlem was bewaard. - De 4000 subsidie voor de zamenstelling van het Nederlandsch Woordenboek werd afgekeurdomdat voor de uitgave geen termijn was be paald - terwijl de Minister verklaardedat te oordeelen naar het verslag der redactie en naar haar werkzaamheden dit werk vermoedelijk zeer lang zou duren, omdat men tot nu toe slechts bouwstoffen had verzameld, maar dat juist het gemis van het subsidie tot staking en voor het minst tot belemme ring van den arbeid zou strekken. - De heer van Heukelom stelde voor die som te laten vervallen. De heer van Hoëvell verzette zich tegen de zoogenaamde officiële wetenschap en wees op het gemis van kracht en werkzaamheid bij de Koninklijke academie van wetenschappen. De heer Thorbecke betoogde den doodenden invloed van het maecenaatschap van den Staat op de vrije ontwikkeling der kunsten en wetenschappen. - Het amendement werd met 39 tegen 27 stemmen aangenomen. In de Zitting van Donderdag had een uitvoerige ge dachtewisseling plaats over de slechte werking der nieuwe armenwet, ten aanzien van het domicilie van onderstand en der opheffing van subsidiën uit de gemeentekas. De heeren Dommer van PoldersveldtMeylink, de Bieberstein, de Lom de Berg en van Nispen ontwikkelden die bezwaren en werden beantwoord door de heeren Cool, Mackay en Poortmanmaar vooral door den Minister van Heemstra, die in een belang rijke rede wijst op het beginsel en den aard eener wettelijke regeling van de armenzorg en men regelen moet wat niet behoorde geregeld te wordenliefdadigheid. Aan zulk een re geling zijn altijd bezwaren verbonden en in de uitvoering openbaren zich dezelfde gebreken. Hij zal niet overgaan tot een wijziging der armenwet, tenzij de ervaring later daarvan de dringende noodzakelijkheid zal hebben aangetoond. - Bij art. 150 wordt door den heer Thorbecke opgemerkt, dat bij de vertaling in de Staats-Courant van de bekende nota van Lord Russell juist was weggelaten de periode, waarin die Minister zich beriep op het voorbeeld van den Prins van Oranje en diens komst in Engelandom te betoogen het recht van volks opstand tegen een dwingeland. - Een amendement van den heer Idserda, om de post van 10950 voor tegemoetkoming aan visscherijen met 2000 voor de oesterteelt te verminde ren, wordt met 44 tegen 27 stemmen verworpen. - Na een korte discussie over de telegrafie, is tot de stemming over Hoofdstuk V overgegaandat met een aanzienlijke meerder heid is aangenomen. Het weekblad l'Ecko Universel zal met 1 Januarij a. s. ophouden te bestaan, zullende van dien datum af bij den zelfden uitgever een ander Fransch dagh\&A. verschijnenge titeld: Journal des Pays-Bas Aanstaanden Zaturdag zal in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Gravenhage ten tooneele worden gevoerd de Opéra les Amours du Diable. Iemand, die dagelijks in de ruime natuur verkeert, meldtdat hij gedurende dezen zomer en herfst de opmerking heeft gemaakt uit onderscheiden natuurverschijnselenzoowel uit het luchtgestel als uit het dieren- en plantenrijk, dat men zeer waarschijnlijk een vroeg invallende en langdurige vorst zal hebben te verwachten. Dit vermoeden zegt hijrust op een veeljarige ondervindingzoodatvolgens zijn stellig ge voelen, een fiksche winter ons voor dè deur staat. Uit het vroeger medegedeelde drietal predikanten heeft de kerkeraad der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Rotterdam een tweetal gevormd, bestaande nit de heeren M. Cohen Stuart, te Utrecht, en H. W. Kalff, te Boskoop, en daaruit vervolgens tot predikant beroepen Ds. M. Cohen Stuart. Van een geachte zijde werd ons gisteren ter plaatsing gezonden de volgende gunstige aanbeveling: De Fransche Natuurkundige Maccaud heeft een middel uitgevonden tot onderzoek van het leggen der gaspijpen in woningen, winkels, fabrieken, - ja overal waar gastoestellen zijn geplaatst. Te Brussel heeft zich daarvoor een Maatschappij gevormd, onder den naam van de Cherche-fuiteswaar men al dadelijk voor vele openbare en bijzondere gebouwen deelnam. Aan die uitvinding zijn de volgende voorwaarden verbonden 1°. wint de gasverbruiker door den lekzoeker van 15 tot 25 pCt., naar gelang van het aantal lekken; 2°. voorkomt zij alle ontploffing en brand door gas veroor zaakt 3°. zorgt zij voor de gezondheid, daar de inademing reeds plaats grijpt vóór de lekken door den reuk zijn ontdekt; 4°. wordt alle aanslag aan goederen en meubelen vermeden of voorgekomen 5°. bevordert zij het gasverbruik door wegtenemen de na- deelendie velen daarvan terughouden. Bij Koninklijk besluit van 10 Julij 1859 N°. 87 is op die uitvinding octrooi verleend en de binnen Leiden bekende en geachte heer den Beer Poortugael, te 's Hage woonachtig, heeft de directie voor de provincie Zuid-Holland op zich ge nomen en zal binnen Leiden een Agent met de taak belasten, om met de noodige toestellen de lekken te onderzoeken en te herstellen. Men kan zich abonneren voor een bepaalden tijd en voor het getal gaslekken- de abonnementsgelden worden bij half- jaarlijksche kwitantie opgehaald. Alleen geabonneerden hebben recht op het onderzoek hunner gaspijpendoor de Cherche-fuites. Meermalen hoort men van ongelukken door gasontploffing veroorzaaktten gevolge van onopgemerkte lekken- terwijl het vervliegen van gas daaruit geboren geldelijk nadeel ver oorzaakt, omdat het als verbruikt gas wordt berekend. Zulke verliezen en rampen en de daartegenoverstaande opge noemde voordeelen kunnen wel opwegen tegen de geldelijke opofferingen die aan een abonnement verbonden zijn- zoodat de deelneming aan de ook hier te lande aangebodene gele genheid tot gebruik van het veiligheidsmiddel alle aanbeveling voor gasverbruikers verdient. Bij de herstemmingdie heden heeft plaats gehad ter benoeming van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leidenzijn 109 stemmen uitgebragt. Daarvan verkreeg de heer J. A. de Fremery 66 en de heer J. Schel- tema 43 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot lid is benoemd. Uit Soerabaija wordt aan de Indiër gemeld, dat de heer van Limburg Brouwer, die vroeger controleur bij de landelijke inkomsten en cultures was, maar 's lands dienst verliet, om bij de industrie zijn fortuin te beproevenmet een der voor naamste en soliedste handelshuizen van Soerabaija in onder handeling was over den verkoop van' zijn particuliere tabaks onderneming in de residentie Probolingo voor een som van 200.000. 't Schijnt dus toch op Java bij iedereen nog zulk een uitgemaakte zaak niet te wezendat vrijwillige arbeid een hersenschim, een droombeeld, een mystificatie is, daar vol gens bovenstaand berigt, een der voornaamste en soliedste handelshuizen van Soerabaija in onderhandeling treedtom een particuliere kuituuronderneminggeheel berustende op vrijwilligen arbeidsvoor een aanzienlijke som overtenemen. De Espero meent uit een goede bron te kunnen mel den, dat Engeland en Frankrijk het eens zijn geworden, om een gezant bij de regering van Koning Victor Emanuel te zendenzoodra het nieuwe Italiaansche parlement zal hebben geproclameerd. De Espero zegt tevens, dat beide mogendhe den den nieuwen Italiaanschen staat zullen erkennen en waar borgen op dezelfde wijze, als dit plaats had ten aanzien van Belgie, enr voorts dat de Fransche interventie te Gaëta op het punt is van te eindigenzoodat de Sardiniërs eerstdaags die vesting ook van de zeezijde zullen kunnen aantasten.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2