Vrijdag 7 December. i\°. 240. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. Vrijdag middag van 12 tot 2 uur heeft ten Raadhuize de inlevering plaats van Stembrief jes, ter verkiezing van één lid der Hamer van Koophandel en Fa/brieken te Lelden. Herstem ming tusschen de Heeren: J. A. HE FREMERV en d. SCHELTE2HA. DAfiBLA» Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek cn op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., ^avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen de Admiraal van Wassenaeronder bevel van den Kapitein ter Zee R. van Vo9s, bestemd om te Vlissingen binnen te vallenheeft in den mor gen van den 5en dezer de reede van Plymouth verlaten. Aan boord was alles wel. De heer J. van den Griendt is aannemer geworden van het maken van verdedigingswerken achter den Hoogen Maasdijk t>ij Hedikhuizen en ook tegen over de Bernsche hoeven res- pectivelijk voor 26.400 en f 28.800, terwijl de heer C. de Laat is aannemer geworden vau het maken van een verdedi gingswerk achter den Elshoutschen dijk voor de som van f 14.000. In de Zitting der Tweede Kamer van 11. Dingsdag wer den door onderscheiden leden bezwaren ontwikkeld tegen de aangevraagde som van 18 millioen zonder een gedetailleerde begrooting. De Minister van Heemstra heeft de voorloopige plannen medegedeeld en nu alleen gevraagd een meer zede lijke ondersteuning, totdat hij een behoorlijke begrooting kan overleggen, die met volkomen kennis van zaken is ontworpen. Hij wenscht den aanleg van spoorwegen zoo publiek mogelijk te behandelenzoodat hij aan de halfjarige verslagen dc meest- mogelijke publiciteit zal geven. De heer Thorbecke meent, dat men nu dient te weten, wat er in 1861 zal gedaan worden, en stelt voor, in afwachting der spoedige aanbieding eener begrooting naar een vast plan, om den post van 18 millioen met 10 millioen te verminderen. - De heer Storm van 's Gravesande ondersteunt dat araendement en acht bet. in het belang der zaak en van den Minister, dat het wordt aangenomen. - De heer Mackay raadt den Minister aanom eenvoudig 10 millioen te vragen onder belofte van de begroo ting. - De Minister geeft daaraan gehoor en stelt zulks voor. Nadat onderscheiden leden op een welwillende wijze dit punt met den Minister hadden besproken, stond de Minister van Hall op, om optekomen tegen de stilzwijgende afbreking der spoorwegwet, waarop verschillende leden met ernst en nadruk soms zeer scherp tegen die uitdrukking hun stem verheffen en daartegen protesteren. De Minister van Hall licht zijn gevoelen nader toe en beroept zich ten aanzien van hetgeen hij gezegd heeft op het Bijblad. - De heer van der Linden keurt zeer af den aanval van den Minister, die op zijn ouden dag Minister van Staat en van financiën werd en bij de vorige spoorwegwet goedvondsteentjes in den tuin van zijn buurman te werpen. - De heer van Heukelom zegt, dat de verwijzing naar het Bijblad juist noodig maakt, om te herhalen wat gezegd is't geen als een hatelijkheid en onge paste insinuatie moet worden opgevat. - Gelijk reeds werd medegedeeldis het amendement van den heer Thorbecke ver worpen en het gewijzigd voorstel der Regering aangenomen. In de Zitting van Woensdag hebben de HH. van Nispen Meylink, van Wintershoven en de Bieberstein bezwaar inge- bragt tegen het stelsel, om alle betaling van schoolgeld afte- schaffenzoodat ook de kinderen van vermogenden kosteloos onderwijs genoten. - De Minister van Heemstra verdedigt dat stelsel en beroept zich op art. 33 der onderwijswet, die aan de gemeentebesturen de bevoegdheid toekent, maar niet de verpligting oplegt, om een belasting voor het schoolonder wijs te heftenzoodat de Regering geen dwangmiddelen be zit, om de gemeentebesturen daartoe te noodzaken. De heer Thorbecke vestigt de aandacht op de industrie school in Twenthe en vraagt of daaraan ook subsidie zal worden verleend. De Minister belooft die, wanneer de zaak ver genoeg gevorderd zal zijn. - De heer van Iloëvell be spreekt de Delftsche Academie, die verdedigt wordt door de HH. Wintgens, Delprat, en den Minister. Allen dringen echter op hervorming aan. Bij art. 107 (jaarwedden enz. der onderwijzers bij de lagere scholen f 157.900) stelt de heer Olivier voor dien post met 90.000 te verminderen. Op voorstel van den Minister ver andert hij die som in f 87.900 en wordt dit amendement met 51' tegen 17 stemmen aangenomen. In verband daarmede wordt art. 108 (bijdragen aan gemeenten voor het lager on derwijs) verhoogd met 30.000. Jl. Maandag avond is aan Dr. A. G. van Stipriaan Luis^ius te Rotterdam een ontzettend ongeluk overkQFrö$n?5,l,ïh IJsselmonde een patient bezocht hebbende, keerde- hij té ruim 7 uur in zijn rijtuig naar de stad terug. Vermits de raaéa

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1