Buitenlandsch Nieuws. verheid in concurrentie moet treden en 2#. de .Regering zelve op den voorgrond stelt, dat wij zuinig moeten zijn. Gelijk reeds door ons werd berigt, is dit amendement aangenomen.- Art. 60 jaarwedde van den Secretaris en den bediende dei- Rijkscommissie voor de Statistiek 2850 is met 35 tegen 26 stemmen aangenomen. Op art. 73 is door den heer van Eek een amendement voorgesteldstrekkende om die post met f 75000 te verminderen, uit hoofde de herstelling van de groote loterijzaalzonder dat men daaraan een bepaalde besteraming gaf, niet noodzakelijk wasmaar met de verbouwing van het Binnenhof in verband stond. Onderscheidene leden bespreken de zaakterwijl de Minister van Heemstra zijn voordragt ver dedigde. Het amendement werd met 33 tegeu 32 stemmen verworpen. Op art. 74 werd met 64 tegen 3 stemmen een amendement van den heer Betz aangenomen, - om de som voor aanbouw van nieuwe localen met 18938.25 te vermin deren omdat die som strekke tot voorbereiding van een werk, waarvan men het plan niet kende. In de Zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de begrooting (Binnenlandsche Zaken). Op art. 76 (ver betering der rivieren enz.) stelt de heer Thorbecke als amen dement voor, dien port met 100,000 te verminderen dit wordt verworpen met 36 tegen 32 stemmen. De Zitting duurt voort. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tegen Dingsdag den llen Dec. a. s. bijeengeroepen. In de Rotterdamsche Courant leest menNa de be raadslagingen over de begrooting van het hoofdstuk Binnen landsche Zakenwelke in de Tweede Kamer der Staten-Gene raal zullen geopend wordenis het niet ongepast de aandacht van het Nederlandsche staatkundige publiek te vestigen op een verdediging, die door de studenten in de rechten aan de Leidsche Hoogeschool aan het oordeel van den oppersten rechter in een constitutionelen Staat, aan het oordeel van de openbare meening zal onderworpen en door de drukpers bin nen weinige dagen ter algemeene kennis zal gebragt worden. Kort geleden werden er woorden gehoord in de vergadering van een tak onzer Volksvertegenwoordigingdie op de gemoe deren van de studenten in de rechten aan de eerste academie des Vaderlands een pijnlijken indruk maakten, en in hooge mate de verontwaardiging opwektente meer daar zij geuit waren door een man als mr. J. Heemskerk Az. Men begreep zeer goeddat hij die zwijgt schuld belijdt. Daarom besloot men hiertegen een krachtig protest aan te teekenenen benoemde een commissie van vijf ledenbe staande uit de heeren candidaten in de rechten A. E. J. Modderman, P. C. A. M. van Weel, D. van Weel, T. van Hettinga Tromp en J. van Heukelom, belast met het schrij ven van een »open brief" aan dier. volksvertegenwoordiger en te betoogendat in stede van achteruitgang hier vooruit gang, in stede van gebrek aan feu sacre' - zooals de beschul diger zich uitdrukte - hier een heilige ijver voor de rechts wetenschappen, in stede van een doodslaap hier een jeugdig krachtig leven aangetroffen wordt, bij die jongelieden, die bestemd zijn eenmaal eene eerste plaats in te nemen onder de steunpilaren van het vrije Nederland. Die open brief zal eertsdaags het licht zien en algemeen verkrijgbaar gesteld worden. Uit Ostende verneemt men dat de bekende, eerst te 's Gravenhage en later te Antwerpen ontsnapte misdadiger Hengstmergel aan boord is weten te komen van een Engelsche stoomboot en daar niet uit zijn schuilplaats is te voorschijn gekomen dan toen men in volle zee was en er geen andere keus overbleef dan hem in zee te werpen of naar Londen mede, te nemen. Daar er geen tractaat van uitlevering tusschen Nederland en Engeland bestaat, is Hengstmergel dus voor eerst buiten het bereik der justitie. De Kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente te Amsterdam heeft aan Ds. de Liefde toegestaanom in de Zuiderkerk een feestelijke bijeenkomst met de kinderen dei- bewaarscholen van de Vereeniging tot heil des Volks te houden. Door de Synodale commisie der Ned. Hervormde Kerk zijn benoemd tot medewerkende leden van de commissie voor de vertaling van het N. T. de heeren Dr. B. ter Haar en Dr. N. Beets, te Utrecht, welke die benoeming hebben aan genomen. Tot provinciaal correspondent voor de belangen van noodlijdende gemeeuten is benoemd voor Zuid-Holland Dr. J. Tichler te Leiden. Beroepen bij de Ned. Hervormde gemeente te Cortgene Ds. B. C. Ledeboer te Eibergen; te Bedijkte Schermer Ds. W. G. F. van Voorthuizen Cz. te Anthony-polderte Klun- dert Ds. E. F. H. Wolf te Beekbergen; te Lollum Ds. G. Landweer te Giersen en Rijswijk. Te Noordwijk-Binnen is een Christelijke Afgescheideue Gemeente gesticht. Er schijnt te Rome aan geen vertrek van den Paus meer gedacht te worden. Niet alleen toch hebben alle daartot reeds aangevangen toebereidselen een einde genomen, maar zelfs worden er op het Quirinaal en in het paleis Farnese, welk laatste een eigendom van Koning Frans II is, maatre gelen genomen om aldaar voor hem appartementen gereed te hebben, ingeval hij, bij vertrek uit Gaëtazijn toevlugt tot Rome zou willen nemen. Bij Koning Victor Emanuel zijn officiëele pogingen ge- gedaan om te trachten hem tot een schikking met Rome en Oostenrijk te bewegen. Sommige kardinalen moeten tot zoodanige verzoening zich niet ongeneigd hebben betoond. Een half officieel orgaan van het Fransche Ministerie van oorlog behelst een berigtdat de soldaten van Koning Frans te Gaëta 48 uren zonder voedsel gebleven zijnzoodat zij zonder hulp van levensmiddelen door de tusschenkomst der Franscben genoodzaakt zouden zijn geworden zich aan de Sardinische troepen overtegeven. In Napels schijnt niet de geheele geestelijkheid tot de tegenstanders der nieuwe regering te behooren. Althans wordt in een brief uit Napels gezegd, dat den vorigen dag eeu schare van wel honderd priesters met de Italiaansche vlag en onder den kreet: Leve Victor Emanuel! door de voornaam ste straten der hoofdstad getrokken was. De bisschop van Ischia heeft zich dezer dagen openlijk voor Koning Victor Emanuel verklaard. Naar men uit Turin meldtmoet Keizer Napoleon op een spoedige oplossing der Italiaansche kwestie ten gunste van Piémont gesteld zjjjn. Binnen kort zal de Frqnsche Regering een bepaalde wending ten gunste van Italië nemen. Uit Syrië wordt berigt, dat de Fransche troepen aldaar hunne winterkwartieren hebben betrokken. Zij zijn daartoe ge- kantonneerd in de omstreken van Kab-Elias tot ten westen van Haouran en wel in een zeer gezonde landstreek, die bo vendien ook uit een strategisch oogpunt beschouwdnog een aanmerkelijk voordeel oplevert, daar de troepen nu de geheele bergstreek en den weg naar Damascus beheerschen. Men denkt, dat zij daar tot in bet laatst van Maart gelegerd zullen blijveu. Het gerucht wint veld, dat het wetgevend Ligchaam van Frankrijk omstreeks de helft der maand December zal worden bijeen, geroepen. Tevens is er sprake van een nieuwe Fransche Leening en van de invoering van een recht van successie van 15 tot 30 pCt., naar den graad van verwantschap. Uit Londen berigt men, dat graaf de Persigny aldaar onderhandelt over een scheepvaartsverdragterwijl men blijft verzekerendat Keizer Napoleon aldaar verwacht wordt. - Bij haar vertrek naar Perth ontwaardde de Keizerin der Franschen aan het spoorwegstation een zeer ziekelijk soldaat, die verscheiden decoratiëu droeg. Door meewarigheid wegens zijn gebrekkigheid gedrevenstopte zij hem een gift in de handwaarop een harer geleiders de onvoegzaamheid had H. M. te doen opmerkendat zij haar geschenk had besteed aan iemand, die tegen hare landgenooten bij Waterloo bad gestreden. In dat geval, hernam de Keizerin, is hij te meer bewondering waardig, want hij had met een dapperen vijand te doen. De ridder Bunsen is Woensdag morgen te Bonn na eeu lange en smartelijke ziekte overleden. De tijding van zijn dood zal ook buiten de grenzen van zijn vaderland door velen met leedwezen worden vernomen. Hij was geboren den 25 Augus tus 1791 te Kosbach, in het vorstendom Waldeck. Afgescheiden van politiek en theologie verliest de wereld in Bunsen een der beste humanisten in den ed'elsten zin des woords.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2