Buitenlandsch Nieuws. groepen uit de ontwikkelingsgeschiedenis der Europesche vol ken en wel uit de volgende: "Een eerste groep zal de volksverhuizing voor den geest- roepen, in de personen van Attila en zijne Hunnen. De tweede groep herinnert het heldentijdvak der Germanen en stelt de hoofdpersonen van het Nibelungenlied voor oogen. De derde teekent den invloed der Romeinsche beschaving op de Ger manen en stelt het hof van Karei den Groote voor. De vierde den invloed der Oostersche beschaving en denkbeelden: de derde kruistogt. De vijfde, den invloed der klassieke bescha ving: het hof van Lorenzo Médicis. De zesde, de opkomen den rijkdommagt en invloed van den derden standeen za- menkomst van de afgevaardigden der Vlaamsche steden met Philips van Artevelde te Gent, Julij 1382. De zevende, het bekend worden der Europeërs met andere werelddeelenCo lumbus, Vasco de Gama, Amerikaansche wilden enz. Einde lijk zal de achtste groep een allegorische voorstelling »van het ontstaan der vrijheid van denken zijn." De Leidsche Afdeeling der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Nederland heeft in hare vergadering van Donderdag 11. vastgesteld een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalwaarbij ontwikkeld wor den de lasten bezwaren en belemmeringen, die de Natiouale Nijverheid van de Regering ondervindt, en de voorrechten die haar worden onthouden, ten betooge van de noodzakelijkheid, dat die grieven eerst worden weggenomen voor en aleer door de Regering aan de Nederlandsche industriëlen die bescherming kan worden ontnomendie bij het bestaande tarief op de rechten van in-, uit- en doorvoer haar nog worden toegekend zoodat de billijkheid en rechtvaardigheid vereischendat de aanhangige herziening worde voorafgegaan door opheffing van lasten en formaliteiten, die de Nijverheid drukken, alsmede door de zorg voor voldoend onderwijs, die tot ontwikkeling van de industrie onmisbaar is en in andere landen door den Staat wordt verleend. Men leest in de Indiër: Wij vernemen uit een goede bron dat dezer dagen door een voornaam Indisch industriëel een verzoek aan den Minis ter van Koloniën is gêrigt ter bekoming van twee a drie suiker- kontrakten van 300 a 350 bouws ieder, en dat bij dat ver zoek aanbiedingen worden gedaan die aanmerkelijkin het voordeel van 's lands belang en dat der bevolkingverschillen met de grondslagen onlangs door den Minister voor de gou- vernements-suikercultuur vastgesteld. De Koning van Saksen heeft zich aan het hoofd der legitimistische beweging geplaatst, door aan zijn consul te Napels bevel te geven, om zijn wapen intetrekken en alle ge meenschap met het tegenwoordig bestuur aldaar aftebreken en door aan Koning Frans de hoogste Huisorde van Saksen te zenden. Men heeft in een te Napels gehouden krijgsraad beslo ten eerst Gaëta intenemen en dan de citadel van Messina aan- tetasten. De Italiaansche bladen deelen mede, dat Gaëta is ingesloten door een geduchte artillerie, waartegen die vesting niet bestand zal zijn. Uit Perseveranza wordt medegedeelddat tc Palermo onlusten hebben plaats gehad, terwijl Koning Victor Emanuel zijn reis derwaarts heeft uitgesteld. Men meende, dat Garibaldi zich thans te Caprea ophield, doch een berigt uit Milaan deelt mededat hij zich met een Fransch officier der genie aldaar bevindt, waar ook de Gene raal Turr met 4 officieren zijner brigade en een Fransch officier der Zouaven aanwezig was. Sedert eenige dagen wordt te Weenen veel gesproken van een brief, die door den Paus aan den kardinaal-aartsbis schop van Weenen Raucher geschreven zou zijn, en waarin hij zijn voornemen aan den dag legt om "Rome niet te verla ten, zoolang aan de uitoefening van zijn geestelijk gezag geen hinderpalen zullen worden in den weg gelegd. Men weet, hoe de Koning van Beijeren Pius IX bad aangeraden zijn gezag aan een alter ego op te dragenen hem tevens het Konink lijk slot te Wurzburg ter bewoning aangeboden heeft. Maar, na rijp beraad, heeft men te Rome de overtuiging verkregen, dat de kerkelijke wetten in overeenstemming met de uitspra ken der Conciliënzich tegen de vervanging van het hoofd der Katholieke Kerk op den Pauselijken troon door wien an ders ook verzettenmet welke hooge waardigheid een zooda nig persoon ook moge bekleed zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat het in de jongste zittin gen van het collegie van kardinalen vrij levendig is toegegaan. De Staats-secretaris moet hevig zijn aangevallenwaarop hij zijn ontslag heeft ingedienddat evenwel niet is aangenomen. Men spreekt van geldelijke verlegenheidwaarin eenige handelshuizen te Londen en Manchester zich bevindendoch vermits pogingen worden te werk gesteld, om de firma's uit hun moeijelijkheden te reddenwil men geen namen noemen. In laatstgenoemde plaats is het Grieksche huis S. C. Angelasto gefailleerd met een passief van 60,000 waarvan nog veel schijnt terecht te zullen komen. De Anglo-Saxon heeft berigten uit New-York aangebragt van den 18 dezer. Fondsen lager, Illinois 57. Wissel niet te plaatsen. Katoen dalende, middling 11{ a 11|meel en gra nen aanmerkelijk gedaald. Te New-Orleans was den 16en Nov. katoen middling la ger. Te Montreal waren meel en asch gedrukt; tarwe zonder handel. Men verzekert dat de nieuwe Fransche Gezant te Lon den de Graaf van Flahaut, den leeftijd van 75 jaar heeft be reikt. Hij is gehuwd met een Engelsche barones en heeft ge- ruimen tijd te Londen gewoond. De Keizerin van Frankrijk heeft Zaturdag en Zondag doorgebragt op het kasteel van den Markies van Breadalband. Maandag vertrok zij naar Stirling, alwaar zij de merkwaar digheden bezigtigde en vervolgens dien dag zich naar Glas gow begaf. De Overheid dier stad had het plan H. M. een adres aantebieden. Men verzekertdat voor haar vertrek naar Frankrijk H. M. een bezoek bij Koningin Victoria zal af leggen. Er wordt bij de Fransche Regering een ontwerp gereed ge maakt om de geheele geestelijkheid afhankelijk te maken van het Gouvernement en alzoo tot ambtenaren. De onzekere inkomsten der Priesters zoude worden vervangen door een vaste bezoldiging, terwijl allen den eed van gehoorzaamheid aan de Regering zouden afleggen. Als directeur-generaal der douanen in Frankrijk wordt genoemd de bekende schrijver Emile de Gerardinals Minis ter zonder portefeuille de beroemde advocaat Chaix d'Est Ange, thans procureur-generaaal, - wiens zoon het ridderkruis van het legioen van eer zou ontvangen. De Moniteur deelt rapporten mede van den generaal de Montauban, waarin gemeld wordt, dat de Franschen en Engel- schen, die door de Chinezen zijn gevangen genomen en naar Peking gebragt, goed worden behandeld. Van de zijde der Franschen zijn behalve eenige manschappen van het escorte de kolonel Grandchamps, de abt Dalice en de heer Escayrac- Delauture gevangen genomen. Dezer dagen werd bij de verkooping van een mobilair in een stadje in het zuiden van Frankrijk, een oude ver molmde leuningstoel door den eigenaar ten geschenke gege ven aan de beide bewoners van de door hem te verlaten wo ning. Deze haastten zich het oude meubelstuk te ontleden om er voor ieder een brandje van te hebbendoch wie schetst hunne verbazing bij het vinden in de rugbeklceding van den stoel, van een beurs, inhoudende goudstukken van 24 francs met het borstbeeld van Hendrik IV, Lodewijk XIII en Lode- wijk XIV, ter gezamenlijk waarde van 1372 francs. In plaats van die som voor zich te houdenbragten zij ze aan den eigenaar van den stoeldie hunbehalve een copieus diner ieder een zóódanige fooi gaf, dat van het geheele montant voor hem zeiven niet veel overbleef. Een Koopman te Grosswardin in Hongarije had aan eeu voerman opgedragen om eenige kisten met droogerijen en kruiden van Weenen ontvangen te brengen naar Klausenburg. Hij had hem vooral aanbevolen een kistwaarin eenige fles- schen waren gepakt. De voerman begreep, dat daarin zonder twijfel beste likeuren waren en op een rustplaats aangekomen,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2