n°. m. A0. I860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. G m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 in.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. den Koning is heden morgen ten vijf uur met een extra-spoortrein uit de residentie naar het Loo vertrokken en wordt in het begin van de volgende week alhier terug verwacht. Op Dingsdag 27 zal de Minister van Oorlog en op Don derdag 29 Nov. de Minister van Staat en van Finantiën geen audiëntie geven. De Regering heeft aan de Tweede Kamer bij hare me morie van beantwoording van het voorloopig verslag over het wetsontwerp op 's Rijks middelen te kennen gegevendat het in hare bedoeling ligtom bij de eerstkomende gelegenheid het voorstel te doen tot afschaffing der belasting op de brand stoffen. Bij de heden Maandag plaats gehad hebbende aanbe steding van het bouwen eener school voor de Gymnastiek op de Pieterskerkgracht is aannemer geworden Simon van der Kamp, Timmerman alhier, voor de som van 9889, aan tvien dat werk voor die som is gegund; de daaropvolgende inschrijver was J. Rietbergen voor de som van lü,0t)0. Vrijdag avond is een hevige brand uitgebarsten in een boerenwoning onder Leydschendam, waardoor veel schade is ver oorzaakt. Volgens eene berekening van Dr. Fabius wordt jaarlijks aan sterken drank besteed voor anderhalf miliioen te Rotter dam, voor acht ton te 's Gravenhagevoor ongeveer vijf ton te Utrecht, voor een halve ton te Meppel. De berekening- voor Leiden is reeds vroeger gesteld op drie ton. De uitvoer van visch naar Duitschland uit Nederland is sedert de aansluiting van de Nederlandsche en Duitsche spoorwegen verdubbeld. Het getal visschersvaartuigen te Sche- veningen is van 1850 tot 1858 toegenomen van 100 tot 135. Bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Amster dam is tot tweede predikant beroepen Ds. E. F. Smit te Go- rinchem. Men leest in de Indiër het volgende: De heer J. C. Baud heeft zich eens de moeite getroost om een verhaal te schrijven van een door hem uitgegeven suikerkontrakt. Het is te vinden in de brochure onlangs door de Indiër geciteerdHet ontslag van den heer J. D. Kruseman als directeur van financiën in Nederlandsch-Indiënader toege licht, Veroorloof mij daaruit het navolgende over te schrijven. //Toen de heer Krusemanbij koninklijk besluit van den 12 April 1844, werd teruggebragt tot de klasse der gepen sioneerden werdop mijn voorstellast gegeven aan den gouverneur-generaal over Nederlandsch-Indië, om hem be hulpzaam te zijn in het verkrijgen eener suikerfabriekals de eenige bekende weg, om de betaling zijner schuld aan de koloniale kas mogelijk te makenzonder zijne middelen van bestaan in te krimpen. Bij zijn vertrek naar Batavia, in Au gustus 1844, was die last buiten gevolg gebleven. Hier te lande werd aan den heer Kruseman te kennen gegeven, dat dit bevel niet was ingetrokken, en dat hij zich derhalve kon vervoegen tot den gouverneur-generaalom daarvan het effect te erlangen. De heer Kruseman verzocht, dat die overwijzing mogt vergezeld gaan van de aanduiding van eenige voor hem voordeelige hoofdpunten. In den geest van welwillendheid steeds jegens hem betracht, werd op 3 October 1845 aan den gouverneur-generaal geschrevendat het te geven kontrakt in het algemeen kon overeenstemmen met dat, een paar jaren te voren aan den heer Praetorius verleend, dat wil zeggen, dat het kontrakt verder kon gaan dan het bloote doel om den heer Kruseman tot de betaling zijner schuld van 46,400 in slaat te stellen. "Nu kwam ter mijner kennis het hoofdartikel van het Han delsblad van 10 October 1845, waarbij ik beschuldigd werd van den heer Krusemandoor een uitermate voordeelig kon trakt, den mond te hebben gestopt. Dit gaf aanleiding tot mijne brieven aan den heer Kruseman en aan deu gouver neur-generaal van den 23 en 27 October 1845 waarbij werd teruggenomen de gunstige toezegging op den 3 te voren ge geven en als beginsel aangenomendat bij het te geven kontrakt 's lands belangen bepaaldelijk zou op den voorgrond staan. Ik had, met andere woorden, op den 3 October 1845 toegestemd, dat het kontrakt, behalve tot delging der schuld, ook zou kunnen strekken om de geldelijke omstandigheden van den heer Kruseman aanmerkelijk te verbeteren. Op den 27 October 1845 werd daarentegen bepaald, dat het laatste oogmerk slechts als onvermijdelijk gevolg van het eerste maar niet verder moest worden bevorderd. Volgens den brief van 3 October had de heer Kruseman een suiker-kontrakt van deu eersten stempel kunnen bekomen; volgens dien van 23 October kou hem slechts een zeer middelmatig kontrakt wor- den gegeven.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1