Théatre de Leide LA FILLE DU RÉGIMENT, Maftre Pathelfn, Advertentiën. INHOUD der Geïllustreerde Almanak bestaat. - De stand van zaken wordt nog ingewikkelder, daar de Keizer al meer en meer concessien doet aan Rusland. Men verhaalt, dat in de keizerlijke omgeving de meening heerscht, dat de Keizerin laboreert aan een hersenziekte, die wel eens vlagen van krankzinnigheid kan ten gevolge hebben. Men verneemtdat zij 11. Zondag het beroemde kasteel van Holy- rooil willende bezoekenwegens den Zondag geen rijtuig kon krijgen en zich daarheen te voet heeft begevenniettegen staande zij daartoe een uur door de sneeuw moest gaan. Aan het kasteel gekomen, kon zij ook uithoofde van den Zondag geen toegang krijgenal was zij ook Keizerin van Frankrijk. Zij heeft zich toen moeten tevreden stellen met het uitwendige en de omstreken te bezigtigen. - Het klimaat zoowel als de afleiding scheen op haar gestel een gunstigen invloed uitteoefenen. Er is te Parijs een gerucht in omloop, dat de Keizerin haar reis zal verkorten, en reeds den 10cn Dec. zal terugkee- ren. Zij zal op de terugreis uit Schotland York bezoekenen Engeland niet verlaten, zonder aan Koningin Victoria een be zoek te brengen. De smart der Keizerin wegens het overlijden harer zuster is zoo groot, dat zij het gebouw niet wenscht terug te zien, hetwelk de herinnering aan de hertogin van Alba bij haar levendig zou houden. Men verzekert dan ook, dat het hotel van Alba in de Champs Elysées zal worden gesloopt. De Keizerlijke Prins van Frankrijk krijgt een lijfwacht, bestaande uit 14-jarige soldatenkinderen van de regementen Grenadiersdie aangevoerd zal worden door de jongste offi cieren bij het leger. Zij zullen worden genaamd Pupilles de la Garde. In de vorige week werden te Londen twee bijeenkom sten over de zaak der herziening van de liturgie der gevestigde kerk gehouden en in een daarvan eenparig besloten in Fehrua- rij des volgenden jaars een algemeene vergadering in Exeterhall te houden, ten einde het algemeen gevoelen over dat onder werp te leeren kennen. Sedert de vorige week is er bij de Engelsche bank na genoeg geen vraag naar goud meer geweest. De geldmarkt verkeert dien ten gevolge in veel gunstiger toestand en in eenige gevallen is papier gedisconteerd 5| pCt., dat is pCt. minder dan het bank-disconto. In Pensylvanië zijn verscheidene nieuwe oliebronnen ont dekt; eenige bronnen hebben binnen drie maanden tijds, na aftrek van alle mogelijke onkosteneen zuivere winst van 10000 tot 14000 dollars opgeleverd. Uit Luxemburg wordt berigt, dat de Groothertogelijke regering aan de volksvertegenwoordigers een wetsontwerp heeft ingediend, waarin het beginsel van rechtstreeksche verkiezing wordt gehuldigd. In berigten uit Californie wordt melding gemaaktdat on langs 200 lijken van Chinezen in kisten gepakt van San- Francisco naar Iiong-kong werden gezonden. Het schijnt, dat de maatschappijen voor landverhuizing aldaar zich hebben verbonden om de lijken der in Californie overleden landver huizers naar hun vaderland te laten vervoeren. Het bevestigt zich, dat de Porte de ontworpen leening te Parijs op alles behalve voordeelige voorwaarden heeft ge sloten. De als geleerde en paedagoog algemeen bekende Dr. J. M. Jost is dezer dagen te Frankfort overleden. De Pruissische regering heeft het plan opgevat om de loterij aanmerkelijk te vereenvoudigen. Vroeger ging de betrek king van gekwalificeerd collecteur van vader op zoon over; ook dit zal worden afgeschaft. Volgens het officieel verslag over de Belgische Staats spoorwegen van 1859 bedroeg de opbrengst fr. 28.942.008, terwijl de uitgaven beliepen fr. 24.567.048. Het voordeelig slot van fr. 4.374.960 is fr. 536.161 meer dan over 1858. Het tekort over 1835 tot 1851 is daardoor verminderd tot op fr. 8.733.841. Dat tekort over die jaren onstond door de verpligte rentebetaling van de tot den aanleg geslotene geld- leeningen, meest tegen 5 pCt. De jaarlijksche zuivere opbrengst was gemiddeld 3{ pCt. Te Luik heeft het Zondag 11. veel gesneeuwd, de om streken zijn met een dikke sneeuwlaag overdekt. IJit Alexandrie wordt gemelddat de Egyptische rege ring voornemens is, den spoorweg, die naar Suez voert, tot kaap Guardafui te verlengen. De overlandreis zou daardoor 5 dagen verkort en het telegrafisch verkeer zeer bevorderd worden. Vendredi 30 Novembre 1860. Seconde représentation donnée par les Artistes du Théatre Royal Francais de la Haye, sous la direction de Mr. F. DEFRENNE. Première représentation de Opéra-Comique en 2 actes, musique de DONIZETTI. Première représentation de Opéra-Comique nouveau en un acte. La grand Pas de Montes dansé par Mile. MARIE MAURY et Mr. HOLTZER. Ordre: 1°. La Fille du Régiment; 2°. La Danse; 3°. Maïtre Pathelin. Après la Fille du Régiment il y aura uue demi heure d'entre-acte. Prix des Places: Premières 2.50. Parterre 1.50. Ga leries 0.75. On commencera a 7 heures. In Duitschland, Frankrijk, Engeland en Belgie zag men sedert vele jaren Geïllustreerde Volks-AImanakken verschijnen, waarvan de inhoud, dank zij de gravures, spoediger toegang erlangde tot het publiek dan de onafgebroken tekst van andere populaire Werken of de dure Pracht-Jaarboekjes. De Uitgever heeft die leemte in onze Litteratuur willen herstellen en de GEÏLLUSTREERDE ALMANAK beantwoordt geheel aan dat oogmerk. Hij houdt het midden tusschen Pracht-Jaarboekjes en Volksboeken; zijn inhoud, deels romantisch en dichterlijk, deels practisch, geeft te genieten en te leeren. Ofschoon vele bijdragen ongeteekend zijn, dragen zoowel het Proza als de Poëzy het ken merk, dat Vaderlandsche Schrijvers van naam dit Jaarboekje ondersteunen. De moeijelijke taak van Redacteur rustte evenwel op den Heer VAN DE POLL, die getoond heeft allezins die taak te begrijpen en den Almanak tot een waardigen Concurrent van de Buitenlandsche Ge- illustreerde Kalenders heeft gemaakt. De keuze der stukken is uiterst gelukkig en hij verdient den lof, die hem en den Uitgever van alle Tijdschriften, Dagbladen en wat meer zegt van het publiek in ruime mate ten deel viel. voor het jaar 1861. Mr. w. van de poll, Aan 1861.- Johan nes Graaf van den Bosch. - f. keijser, fz., Spinnend Klaartje. - h. m. c. van ooster- zee, Iets over de Stormen. - d. f. van heijst, Troost in ziekte. Uit de Oostersche legenden van friedrich rückert. - g. keller, 's Gravenhage. - f. keijser fz., Oog en hart. - Emma's eerste debut. (Frag ment uit j. j. cremer's Arme Samuël). - e. s. witkamp, Drinkgebruiken. - d. f. van hbust, Gelijkheid. - Het Mikros- koop. - A. van der Hoop Jr. - De mijnen van Fahlun. Uittreksel uit een zomer in liet Noorden door gerard keller. - d. f. van heijst, De vader en zijn kind. - De gevol gen eener geestoproeping. - De Kruidna gelboom. - h. m. c. van oosterzee, Val lende sterren en luchtsteenen. - Christelijke Feestdagen. - l. van den broek Bij de onthulling van Tollens' standbeeld. - De Apen. - j. van harderwijk, rz., De Hollandsche meisjes. (Toast). - Het Bier. - Mr. w. van de poll, Hamburg. - De hydraulische pers of waterpers. - Dr. r. c. h. römer, In den nawinter. Heden verschenen: t DE GEÏLLUSTREERDE ALMANAK voor 1861 onder Redactie van Mr. W. VAN DE POLL. 200 pag. druks. Prijs 60 Cents.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3