Buitenlandsch Nieuws. ongetwijfeld met het voornemenom de wijk naar Engeland te nemen. Lande voorgenomen groote werken daaronder kunnen lijden moet de Minister opmerkendat hij bij zijn optreding aan het hoofd van het Departement van Koloniën meende er op te mogen vertrouwendat het beginsel zou worden aangeno men en gehandhaafddat voortaan niet meer over te verwach ten, maar alleen over verkregen baten ten behoeve van het Moederland zou worden beschiktnadat aan de Koloniën zou zijn toegewezen zooveel als niet alleen tot instandhouding, maar ook tot voortgaande ontwikkeling noodig en billijk was. Sinds lang toch was er over geklaagddat in dit opzigt de Overzeesche bezittingen te karig werden bedeeld uit de baten, die zij afwierpen: een klagt welke herhaaldelijk weerklank vond in den boezem der Vertegenwoordiging. Hij blijft van gevoelendat de billijke behoeften der Koloniën onder de steeds klimmende eischen van het Moederland niet mogen lijdenenals geroepen om in de eerste plaats de koloniale belangen te behartigenmeent hij nog steeds 1s Konings be williging te mogen vragen tot het doen van uitgaven ter be vordering zoowel van materiële als van morele belangen overtuigd dat de voordeelige terugwerking daarvanook op het Moederland, zich ontwijfelbaar zal doen gevoelen. De bescherming van de inlandsche bevolking tegen wille keur van wien ook, den Gouverneur-Generaal bij art. 55 van het Regeringsreglement uitdrukkelijk ten pligt gesteld, is een aangelegenheidwelke der Regering bij voortduring niet min der ter harte gaat dan de positie der inlandsche hoofden. Aan het Indisch Bestuur zijn dezerzijds bij herhaling aan bevelingen gezonden, om de verbeterde regeling van de po sitie dier hoofden te helpen tot stand komen. Uit de berig- ten, die ter zake uit Indië zijn ontvangen, is gebleken, dat de Qouverneur-Generaal voor eenige maandenna den Raad van Nederlandsch-Indië te hebben gehoordden directeur der cultures heeft opgedragenom deswege in overleg met den directeur van finantiën en na, des noodig oordeelende, nog de hoofden van gewestelijke^ besturen te hebben geraad pleegd, een voordragt te doen. Van het gevolg van deze op- dragt is nog niets bij de Regering alhier bekend. Zaturdag 24 November zal in den Koninklijken Fran- schen Schouwburg te 's Hage worden opgevoerd de opera le Prophete. Het Dagblad van 's Gravenhage verklaart, dat het be- rigtdoor sommige dagbladen verspreidomtrent de wet op het middelbaar onderwijs en de bewaarscholen van allen grond ontbloot is. In de te Amsterdam gehouden vergadering van den Gemeenteraad was o. a. aan de orde het rapport van regen ten der beide gasthuizen. Door Dr. C. E. Heynsius is een adres aan den Raad ingediendwaarin hij genoemd rapport breed voerig bestrijdt en in overweging geeft de conclusie niet aan te nemenmaar te besluiten dat, in plaats van één gasthuis voor 1000 lijdersachtereenvolgens zullen worden gebouwd drie gasthuizenieder voor 350 lijders. Met 18 tegen 12 stemmen is besloten de stukken in handen te stellen van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, met ver zoek om consideratie en advies. Afschrift van het adres van den heer Heynsius zal aan regenten worden medegedeeld. Woensdag 11. heeft de Arrondissemenls-rechtbank te Amsterdam tot een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld Gauke Bakker, oud-notaris te Leeuwardenbijgenaamd Gauke de Schurk, wegens ontvreemding van twee zilveren lepels in twee restauratiënwaar hij het middagmaal gebruikte. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten het gerechtsgebouw aan het Haagsche veer aan het Rijk te ver huren voor den tijd van 10 jaren tegen den huurprijs van 3000 'sjaars. Men verneemt thans nader, dat Hengst mergel om te Antwerpen te kunnen ontsnappen een gat in den muur heeft gebroken. Ongeveer te 11 ure des avonds vlugtte hij, en moestom uit het gesticht op straat te komen, twee binnen plaatsen van belendende woningen over. Ofschoon in de kleeding van het gesticht, heeft hij, eenmaal op straat zijnde, onopgemerkt een gedeelte der stad doorkruist. In de straat Falcon heeft hij in een estaminet eenige ververschingen ge nomen en moet zich vervolgens of naar het Bassin of naar de kaai Joffroy begeven en van kleederen verwisseld hebben. Meu zegtdat hij in de rigting van Vlaanderen ontsnapt is De Gemeenteraad van Deventer heeft besloten tot den aankoop van een nieuw uu,rwerk in den toren der Groote kerk, waarvoor een som van 4500 is uitgetrokken op de begroo ting voor 1861. Beroepen bij de Nederd. Herv. Gem. te Groningen Ds. W. Hoevers te Leeuwarden en bij de Doopsgezinde Gem, te AmsterdamDs. K. Schuiling te Oldenboorn. De Kerkeraad der Remonstrantsche Gem. te Rotterdam heeft een nieuw drietal gemaakt, bestaande uit DD. Cohen Stuart te Utrecht, H. W. Kalft' te Boskoop en H. C. Rogge te Delft. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te den Ham Ds. R. Brunemeijer te Enter. De Generaal Fanti zal bij zijn komst voor Gaëta ge heel nieuwe voorstellen doenworden deze afgeslagendan zal het beleg met kracht worden voortgezet. Aan het verzet van Messina zal ook een eind gemaakt worden. Een brief uit Gaëta deelt omtrent den staat der zaken het volgende mede: Men wist er toen niet, wat het laatste besluit van Koning Frans zou zijn want hij scheen zich steeds te willen verdedigen. Zijn troepen hielden buiten de vesting nog den Monte Secco bezeten zouden die positie verdedigen alvorens naar de stad aftetrekken. De vesting zelve is beter in staat van tegenweer dan zij ooit nog geweest was terwijl de buitenlandsche vlootvoogden steeds voornemens schenen te be letten, dat de Sardinische vloot de haven van Gaëta binnen drong. Wanneer de zee vrij blijft, kan Gaëta met een garni zoen van 6 a, 7 duizend man en met zijn ruimen voorraad van alle benoodigdhedenden strijd schier zonder einde volhouden. Van weerskanten zal vooral de artillerie gebezigd worden. Er waren in Gaëta verscheiden generaals die geen troepen onder hun bevel hadden sedert een groot deel van het leger naai den Kerkdijken Staat gezonden wasdeze waren door den Koning uitgenoodigd om zich naar hunne gezinnen te begeven en zouden zulks denkelijk doen. Gaëta en de citadel van Messina zijn niet de eenige sterktenwelke nog aan het wettige gouvernement van Napels behooren. De citadel van Civitella del Tronto in het Noord- Oostelijk gedeelte van de Abruzzen wordt nog door getrouwe troepen van Koning Frans verdedigd. De bevelhebber, de ge neraal Luigi Asciouij, heeft op de opeisching van den majoor Carrozziden aanvoerder van het zoogenaamde Samnitische legioengeantwoorddat hij de sterkte zou verdedigen, zoo lang Koning Frans II zich in het land zou bevinden en hem geen bevel tot overgave zond. Uit Milaan wordt berigtdat aldaar transporten van 1000 a 2000 Napolitaansche krijgsgevangenen aankomen die aldaar in de kazernes worden gehuisvest. Zij dragen versleten zomerkleedingwaarom hun is verboden de kazernen te ver laten, zoolang zij geen winterkleeding hebben. Garibaldi heeft aan de comité's, die zijn expeditie on dersteund hebbenziju dank betuigd en hun verzocht niet uiteentegaandaar zij ook voor Rome en Venetie moeten doen wat zij voor Sicilië en Napels hebben gedaan. Volgens een te Turin algemeen verspreid gerucht, zou de Sardinische regering met de Zwitsersche onderhandelingen hebben aangeknoopt over een ruiling van grondgebied op de grenzen van Graauwbunderland. Piemont zou de valleijen van Levigno en Lei afstaan en daartegen die van Poschiavo tot Bernino tot vergoeding ontvangen. Op deze voorwaarde, zou de regering hare toestemming gevenom dg bisdommen van het kanton Tessino te scheiden van het gebied van Milaan en Como. Men verzekert, dat Keizerin Eugénie, alvorens naar Schotland te vertrekkenzonder voorkennis van Keizer Na poleon een brief aan den Paus geschreven en verzonden heeft. iBijzondere berigten uit Parijs behelzendat de Keizer ten opzigte zijner buitenlandsche politiek niet alleen de Kei zerin tegen zich heeft, maar ook de meeste leden zijner fa milie, terwijl met Prins Napoleon de beste verstandhouding

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2