Buitenlandsch Nieuws. xninistratie verloren en het werktuig' in kwestie aan den be keurden ter terugname aangeboden. Dit een en ander was in betrekkelijk korten tijd afgeloopendoch de eigenaar liet zich hiermede niet te vreden stellenmaar vorderde schadeloos stelling voor het verliesdat hemhoe gering dan ookdoor het wederrechtelijk ontnemen van het middel, waarmede hij, althans voor een deel, zijn brood verdiende berokkend was. Na lang vorderen van de eene en lang ontzeggen van de andere zijde werd hem nu onlangs door de administratie een som van niet minder dan 516 als schadeloosstelling uit betaald. Wanneer men in onze dagbladen nu en dan het een en ander leest over den uitslag van gehouden examina, is men nog al gereed de schuld te werpen op de strengheid waarmede men aan overdrevene eischen van bekwaamheid vasthoudt en het vonnis der veroordeeling treft hendie uit naauwgezetheid het algemeen belang steeds op den voorgrond plaatsenwaarvoor bijzondere affectaties en consideratiën moe ten zwichten, 't Is daarom goed, dat zich ook eens krach tige stemmen laten hoorendie niet schromen de zaken te noemen bij haar rechten naam, en daaronder tellen we de vol gende: //De diepe onwetendheid, waarin onze laagste volksklas sen gedompeld zijnis een beschamend en medelijden op wekkend feit. Doch dit kan beschouwd worden alleen als een gevolg van gemis aan onderwijs. Maar de onwetende school geleerdheid onzer onderwezen klassen getuigt tegen den geest van ons onderwijs. Wanneer een aanzienlijk maneen gepro moveerde, niet weet in welk deel der wereld Silezië ligt, wanneer een doctor in de rechten u vraagt, wat toch eigen lijk dat //publiek ministerie" is, waar men zoo dikwijls van hoort spreken, wanneer een derde meent, dat Wellingthon met een leger uit Engeland is overgestoken om de Spanjaar den te verslaan, die Naarden uitgemoord hebben, en dat Na poleon Bonaparte een der beroemste veldheeren uit het tijd vak van Lodewijk XIV was, wanneer de knapste boerenjon gen uit de dorpsschool u de ringen van Saturnus weet aan te wijzenmaar nooit van de provincie Drenthe gehoord heeft- wanneer men zulke feitennog met honderden te vermeerderen, verneemt, zou men dan niet gaan gelooven, dat er toch aan onze manier van onderwijzendat er zelfs aan ons hooggeprezen lager onderwijs //iets rots" is. In deze oorzaak ligt de grond van het kwaad. Nooit zul len er goede leerlingen komenzoo lang er geen meesters zijn die weten te onderwijzendie weten dat de beste leer ling niet hij is, die in den kortsten tijd de grootste portie voorgezette geleerdheid binnenslokt, maar hij die, door een bekwamen gids vergezeldzich zeiven den weg der wetenschap baant." De particuliere brief van Amoy behelst nog het vol gende: Eenige berigten omtrent China en de Chinezen zullen u zeker niet onwelkom zijn. De krijg met China is met kracht voortgezethet grootste werk is voor de geallieerden gedaan na- mentlijk de overwinning der Takoeforten aan de rivier Peiho, door de Chinezen voor het sterkste gehouden. Toen de geall. in het gezigt dier forten kwamenwerd hun door de Chinezen een gezantschap gezonden met verzoek nog twee dagen te wachten, ten einde de afgezanten des keizers aftewachten, maar Lord Elgin heeft hun 2 uren toegestaanom de forten over te geven en zoo ze na verloop van dien niet overgegeven warenze zouden bombarderen waartoe men dan ook is over gegaan. De Engelschen en Franschen hadden ze geheel omsingeld te water de kanonneerbooten en te land artillerie, inf. enz.; na 5 uren vechtens zijn de forten overgegevenniet onwaar schijnlijk is er een aardig troepje Chinezen bij omgekomen. De Chinesche Generaal, Mijnheer Sankolingsin, heeft nog met eigen hand een Chineschen overste den kop afgehaktdewijl hij een mijn te vroeg had laten springen verdere bijzonder heden van deze zaak zijn nog niet bekend. Thans zijn er 5000 man troepen van het noorden te Shang hai aangekomen, die zeker overtollig waren, ten einde de reis naar Peking vcort te zetten en gisteren bragt een Engelsch schip hier de tijding van Shanghaidat de geallieerde troepen in Peking waren en de Keizer gevlugt; ziedaar nu China zon der Keizer, wat moet er nu gedaan worden? De vreemdelingen zijn gekomen om met den Keizer te onderhandelen en nu het er op aan komt, nu ze getoond hebben dat ze zonder hulp der Chinezen te. Peking kunnen komen, zonder dat de HII. ge- volmagtigden in een doos er heen gebragt wordennu is de man op hol. Voorwaar een zeer moeijelijke zaak voor de HH. Baron Gros en Lord Elgin. Natuurlijk dit berigt is voor waar aangenomen, want juist toen het schip van Shanghai zou ver trekken, kwam er een stoomboot van het noorden binnen, die dit berigt bragten nu maakt men alreeds gissingen wat er zal gedaan worden. Geene zeggen: het eenigste wat gedaan kan worden, is, dat de vreemdelingen aan den Keizer een brief schrijven, hem vragen terug te komen; zoo niet, dan de bedreigingde rebellen uittenoodigen te komen en den troon in bezit te nemen. Trekken de Engelschen zonder dit terug, danzoodra ze de hielen geligt hebben zijn de rebellen er spoedig genoeg bij, den troon in bezit te nemen. Gij ziet dus dat er spoedig een geheele ommekeer van zaken komt, zoo het den zoon des hemels niet behaagt terugtekeeren, dan vervalt deze dijnastie en die van 200 jaren geleden komt op den troon; de staarten der Chinezen gaan weg en geheel hun kleeding zal veranderen.' Op den 23 Sept. a. s., zal ik een godsdienstige plegtigheid bijwonen, namentlijk de inwijding der nieuw gebouwde Catho- lijke Kerk, waarbij de geheele bemanning van het Fransche schip gewapend zal zijn, de officier in uniform, 21 kanon schoten zullen er gegeven worden; zekerlijk een plegtigheid, die men hier niet eiken dag te zien krijgt. Het is niet te ver wonderen, dat de Roomsche Godsdienst meer onder de Chine zen is verbreiddan de Protestantschewanneer men de leeraren der beide partijen slechts in oogenschouw neemt.. De R. C. Priesters leven van zeer weinig geld, dragen Chinesche kleeding, daarentegen gaan de Prot. als Europeanen gekleed, krijgen 150 dollars 's maands en voeren niets hoegenaamd uit; de Chinezen, door de laatsten bekeerd, zijn de vuilste Chine zen die met hongerige lijven hun ligchaam voor 4 dollars hebben verkochtde vrouwen hebben ook de taak op zich ge nomen meisjes optevoeden in de Christelijke Godsdienst te onderwijzen en om wanneer ze oud genoeg zijn als lokaas te dienen voor den een of anderen schooijer door haar schoonheid,- want mooi zijn ze, allen eerst uitgezochtden een of anderen vuilen Chinees overtehalen Christen te worden, door haar hun als vrouw te geven. Ik zou er nog meer van kunnen verhalen. De Tweede Kamer heeft 11. Woensdag met 51 tegen 16 stemmen het amendement van den heer Dullert aangenomen, strekkendedat het getal en de bezoldiging der leden van en amb tenaren bij de arrondissements-rechtbanken worden geregeld bij een staat, nader bij de wet vasttestellen. De beraadslagingen zijn alstoen voortgezet over 3 van het wetsontwerp rechter lijke inrichting (van de gerechtshoven). Een amendement van den heer van Heiden Reinestein, om een gerechtshof te Groningen in plaats van te Leeuwarden te vestigen wordt met 37 tegen 22 stemmen verworpen en art. 63 aangenomen met 45 tegen 14 stemmen. In de Zitting van heden Donderdag zijn na gehoudene be raadslagingen aangenomen de artt. 6470. Voorts van 4 (van de Hooge Raad) de artt. 7181; over art. 82 wordt eene uitvoerige beraadslaging gevoerd tusschen de HH. Thor- becke, Wintgens, van Eek, Heemskerk Az., Wichers en den Minister van Justitie; - de Zitting duurt voort. In verschillende cox-respondentiën uit Konstantinopel wordt verzekerd, dat de heer de Lavallette aldaar, overeen komstig zijn instructiën, de bescherming heeft geweigerd, die de Hongaren hebben ingeroepen bij hun overgang van het Grieksche tot het Katholieke kerkgenootschap. Naar men zegt, heeft de Keizer te recht begrepen, dat die overgang zeer tegen den zin van het Russische kabinet moest zijn en daarom het vei'zoek van de hand gewezen. Of hij nu daaren tegen de clericale partij niet tegen zich in het harnas heeft gejaagd, dit is een andere vraag. De Keizerin van Oostenrijk is Dingsdag avond te Ant werpen aangekomen en Woensdag morgen scheep gegaan aan boord van een Engelsch jagl.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2