Buitenlandsch Nieuws. nog op een wijze, dat men duidelijk te keniieu geeft geen begrip van hoeveelheden te hebben. Van dat alles komt de schuld op rekening van het lager onderwijs." In de vorige week werdbij een gezin in de nabijheid van Franeker, de hulp ingeroepen van een geneesheer, ten einde hulp te bewijzen aan een gezinwaarvan de leden plotseling allen waren ongesteld geworden. Het bleekdat de lijders dien middag hun voedsel in een onvertinden koperen ketel had den gekooktten gevolge waarvan zij vergiftigd waren. Door spoedig aangebragte hulp mogt het den doctor gelukken dit gezin voor erger gevolgen hunner onvoorzigtige handelwijze te bewaren. Als een bijzonderheid berigt mendat door den visscher Krijter te Zwolle, in een kolk van de nabij die stad aan het Zwarte Water gelegene buitenplaats, genaamd de Kiooijenberg zijnde het eigendom van den heer Metelerkamp, met een ze gen de aanzienlijke hoeveelheid van 6000 pond visch zijnde vorens, blei, snoek en baars, in eens is gevangen geworden. Dingsdag avond spraken in de vergadering der Leidsche Afdeeling van de Maatschappij van fraaije kunsten en weten schappen de heer S. J. van den Berghvan Gravenhage en onze stadgenoot Dr. E. Laurillard; de eerste gaf een metrische vertaling van het schoone gedicht van den Amerikaanscheu dichter Longfellow, getiteld: My Standishde laatste droeg een paar gedichten voor: Een arm Student en Stille deugden beiden behelzende voorvallen uit het werkelijk leven gegrepen. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van vijf leden der Kamer van koophandel en fabrieken zijn benoemd de heeren B. F. Krantz met 60, Mr, P. du Eieu en A. C. Leembruggen ieder met 37 en Johannes Ignatius van Wen sen met 36 van de 69 geldig uitgebragte stemmen. Een herstemming moet plaats hebben over den heer J. A. de Fremery die 33 en den heer J. Soheltema, die 31 stemmen verkregen. - Voorts waren stemmen nitgebragt op de heeren A. Librecht Lezwijn en W. Woltersieder 30 en op den heer J. C. Zaalberg 29. Wij vernemen eenige nadere bijzonderheden omtrent de zamenzwering, die in de maand Januarij 11. te Djocjokarta ge lukkig werd ODtdekt vóór dat het komplot losgebroken was. De zamenzweerders waren 4>0 a 50 in getal. Zij hadden het plan gevormd om zich van het fort en de kas meester te ma ken de autoriteiten om te brengen, hun diensten aan ontevre den Javaansche grooten aan te biedenvervolgens hun kama raden van het rechter half bataillon op Solo de hand te gaan reiken, op Klatten het strafdetachement te ontslaan, zoomede de gevangenis op Willem I en zoo naar Samarang terukken. Tegen dien tijd zou er van wege Engeland of Frankrijk wel iemand komen opdagen, om hun verder behulpzaam te zijn en met dezeu zouden zij over de overgave der kolonie onder handelen. Dit plan was door den belhamel, een sergeant, overlegd en op papier gesteld; doch dit stuk is niet opgespoord kun nen worden. Als aanleiding tot het beramen van dit snoode plau heeft de sergeant opgegevendat hijwegens eenige ligte straffen, van de lijst der aanbevolen onder-officieren om met der tijd tot officier in aanmerking te komen was geschrapt. Hij had zichin de hoop van in Indië fortuin te maken te Harderwijk met zekere jufvrouw H. geëngageerddie moest la ter uitkomen om te trouwen: en nu lag dit alles in duigen en had hij zich uit wanhoop en dorstende naar roem en naam aan dit misdadig plan overgegeven. De plannenmaker zal eerstdaags zijn staatkundige droome- rijen met den strop boeten. Het plan van de zamenzwering is op de volgende wijze uit gelekt. Twee uren voor middernachthet oogenblik waarop het komplot moest losbarsten liep een der zamengezworenen buiten het fort rond en kwam op het erf van mevr. de wed. O. terecht. Aldaar bevond zich toevallig de heer J. Deze trachtte den verdwaalden zwerver met goede woorden van het erf te krijgen. Al kapitulerende deelde de dronken soldaat aan den heer J. mede wat er te gebeuren stond, daarbij voegende dat het hem vooral leed zou doen indien zijn kapitein (Asmus), die vrouw en kinderen had, ook waarschijnlijk zou worden omgebragt. De heer J., niet weinig ontsteld, snelde naar den resident, Waar zich juist de majoor militaire kommandant bevond, en zoo doende had deze de gelegenheid nog even in tijds de noodige maatregelen te treffendie gelukkig het uitbreken van den beraamden opstand voorkwamen. Koning Victor Emanuel wordt den 15 Dec. te Turin terug verwacht. Koning Victor Emanuel heeft te Napels een bezoek ge- bragt aan de Prinses van Syracusedie de Stad niet heeft verlaten. Zij was haar gemaal mede te Napels wachtende. Volgens het gevoelen van officieren der genie vordert een gewoon beleg van Gaëtazonder medewerking der vloot minstens 25 a 30 dagen, De generaal Klapka is te Napels aangekomen. Hij wil het opperbevel over het Hongaarsche legioen aanvaarden dat op 500 man zal worden gebragt. Uit Turin wordt berigt, dat van de Garibaldisten een corps Zouaven zal worden gevormd. De Napolitanen worden bij het leger ingelijfd. Te Parijs loopt een geruchtdat Garibaldi over veertien dagen aldaar komen zal. Het lijk der Keizerin Maria Louise zal van Parma naar Frankrijk ivorden vervoerd. Uit Venetie is bij gelegenheid der aankomst van Koniug Viotor Emanuel te Napels aan de Napelsche bevolking een manifest gerigt, waarin o. a. het navolgende gezegd wordt: «Venetie is gebukt onder de schande der vreemde heerschappij, maar het is ontembaar; het is sterk. Oostenrijk kan het mar telenmaar nooit buigen. Venetie klaagt niet; het wacht. Het zucht niet, maar het gelooft en hoopt. Het vertrouwt en hoopt op u, op zich zei venop den Koning, op de dapperheid van het leger, op de geestdrift des volks. Venetie heeft zijn bloed voor u veil gehad; het weet dat gij bereid zijt het uwe voor Venetie en zijn vrijheid te storten. De krachtige houding van 28 millioen Italianen is alleen in staat om de ketenen te ver breken van hen, die daarin zuchten. Dus, wij verwachten u. Zegt in onzen naam aan den Koning van Italië, zegt aan het leger, zegt aan de vrijwilligers, zegt aan alle vrije Italianen, dat de gedachten der Venetianen hen vergezellendat hunne overwinningen en hunne vreugde ook de onze zijnomdat wij weten dat de plannenhet lijden en de lotswisselingen van Venetie, de plannen, het lijden en de lotswisselingen van ge heel Italië zijn. Uit Hongarije wordt medegedeelddat het uitwinnen van achterstallige belastingschuldigen in vele streken groote be zwaren oplevert en de fiscus zelden in het genot van het ver schuldigde treedt. Te Szathmar werden voor eenige dagen ver scheidene koeijen te kpop aangebodenbehoorende aan een landbouwer, die zijn belasting niet had aangezuiverd. Een Ar meniër deed een bod op eenige dier stukken veeen werd alleen daarom door de omstanders dérwijze mishandeld dat hij zijn heil in een spoedige vlugt moest zoeken. Op een an dere plaats werden de te koop geboden voorwerpen door deu notaris voor een zeer lagen prijs aangekochtdewijl er zelfs geen bod op gedaan werd door de verzamelde menigte; later gaf hij de aangekochte voorwerpen aan den voormaligen eige naar terug. Het onverwachts uitstapje van Keizerin Eugenie naar Schotland heeft weder ruime stof tot canards opgeleverd. Haar plotseling vertrek zou namelijk zijn toe te schrijven aan een oneenigheiddie tusschen de Keizerin en Napoleon zou zijn ontstaan omtrent de toekomst van den Paus. Een ander ge rucht zegt, dat een haar medegedeeld liberaal plan van her vorming door Napoleon de oorzaak harer verwijdering was. De Keizer zou namelijk Prins Napoleon tot minister van bui- tenlandsche zaken benoemende wet op de verdachten af schaffen en een volkomen vrijheid van drukpers invoeren. Door dien stap zou hij natuurlijk een vijandelijke houding tegen den Paus niet alleen, maar ook tegen Spanje aannemen en zich aan de andere zijde de welwillendheid van het Fran- sche Volk verzekeren. Ofschoon men aan die veronderstellin gen weinig waarde kan hechten is het evenwel genoegzaam bekend, dat de Keizerin Eugenie steeds de ijverige bescherm ster der Koomsche geestelijkheid is geweest en dat ook zij

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2