N°. 227. Donderdag 22 November. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH DAGBLAD Dezs Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiëu is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nomraers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 ure 55 min., 's middags te 12 ure, 's namid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Oost-Indische Landpost. De laatste dagen van verzending zijn: over Southampton, den 1 en 17over Triëst, den 6 en 22; over Marseille, den 9 en 25 van elke maand. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure* Thesaurie, dagelijks van 102 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Onden Singel, 'smorgensvan 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 9—1 ure en van 3—0 ure; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 urevan ZegelRegistratie dagelijks van 8 4van de Hypotheken en het Kadaster van 94 ure. Z. M. heeft benoemd tot president van het hoogge rechtshof in Neerlandsch-Indië, alsmede tot de daaraan ver bonden betrekking van president van het hoog militair ge rechtshof daar te lande, den heer mr. A. J. Swart, tot dus verre procureur-generaal bij gezegd gerechtshof en advocaat fiscaal voor de land- en zeemagt aldaar. Op a. s. Donderdag zal de gewone audiëntie van den Minister van Staat en van Finantiën geen plaats hebben. In de Zitting der Tweede Kamer van Woensdag zijn de artt. 6062 wetsontwerp rechterlijke inrichting aangeno men. Over het aangehouden art. 54 en de daartoe behoorende staat B wordt lang beraadslaagd. De heer Dullert stelt daarop een amendement voor. De Zitting duurt voort. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten om met den 1°. Mei a. s. in eigen gemeentelijk beheer te nemen het verhuren der kamers van het Stedelijk badhuis te Sche- veningen en het verstrekken van badenterwijl de restauratie en de stalling voor vijf jaren zullen worden verpacht. Tevens is een Commissie benoemd, om te onderzoeken naar de beste maatregelen tot verzekering van het Haagsche Boschook in de toekomst, en desaangaande de noodige voorstellen aan den Raad te doen. Op een vraag van den heer de Charro in de vergade ring van den 's Gravenhaagschen gemeenteraad van 11. Dings dag, heeft de voorzitter medegedeeld, dat hij laatstelijk een onderhoud met den Minister van binnenlandsche zaken heeft gehad omtrent de rigting van den spoorweg naar Schevenin- gen. Den uitslag daarvan was, dat de Raad van administratie van den Iioll. spoorweg is uitgenoodigd in overweging te ne men de rigting, door den burgemeester in het belang der re sidentie voorgedragen. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden opgevoerd Ie Byou perdu, opera comique, gevolgd door de vaudeville Mon Ismenie. De groote kerkeraad der Evangelische Luthersche ge meente te Utrecht heeft, ter voorziening in de ontstane pre- dikants-vacature, het volgende alphabetisch gestelde zestal op gemaakt: dd. J. W. Beversen te Kampen; G. T. Bruynte Monnikendam, H. Heijen, te Leiden; K. L. van Schouwen burg, te Wildervank en Yeendam; J. A. Schuurman, te 'sGravenhage en J. W. Th. Lublink Weddik te Zutphen. Dingsdag is door den gemeenteraad te Schiedam eeu nieuwe directe belasting vastgesteldter vervanging van de belasting, die voor vier jaren was ingevoerd ter voorziening in het te kort wegens de afschaffing van de belasting op het gemaaldoch die niet voldeed. De nu gearresteerde is ge schoeid op de leest der Rotterdamsche en heeft de grondsla gen der rijks personele belasting tot basis. De opbrengst wordt op 45,000 geraamd. In een onzer dagbladen komt een beschouwing voor over den toestand van het lager onderwijs in Nederland, 't Is van belang haar meer te verbreidenopdat de algemeene opmerk zaamheid er op gevestigd zij. //Het. lager onderwijs zegt de schrijver //is hier te lande in het algemeen nooit geweest, wat het zijn kon en zijn moest, voor ordinaire verstanden, tot welke de meeste leerlingen behooren. Wij hebben ons door de verslagen van vreemdelingen, als van Cuvier en Noël, van d'Omaley, Cousin, La Sagra en anderen, in slaap lalen wiegen. Die vreemdelin gen hebben ons land een slechte dienst bewezengeen vijand had het meer nadeel kunnen toebrengenwant nu lag men zich te verkneuteren en te verknuttelen in die heerlijke ver slagen in de loffelijke getuigenissenen liet men de armen slap hangen, in plaats van handen aan het/Werk te slaan en het onderwijs te verbeteren. De Nederlanderswelke die vreem delingen hebben rondgeleid, en aan hen die verslagen hebben in de pen gegevenhebben het met goede bedoelingen ge daan maar zij hadden hen moeten leiden naar plaatsen en in scholen, waarnaar de algemeene toestand het best beoordeeld had kunnen wordenen hadden daarnaar verslag moeten doen geven." Als twee hoofdonderwerpen van lager onderwijs, wijst de S. op de kennis der Nederlandsche taal en op het rekenen. Elk, die in de gelegenheid was het na te gaan, zal erkennen hoe gebrekkig in den regel de kennis daarvan is, en zal den S. moeten bijvallen, wanneer hij zegt: //Zou men gelooven onder Nederlanders te leventot Nederlanders te behooren wanneer men ziet, hoe hoogst gebrekkig die taal door vijf zesde deel der natie geschreven wordt, zelfs door velen van hen, die eenc gedistingeerde opvoeding hebben genoten PJfröu men gelooven in Nederland te zijnwanneer men hoort, hoe de schoone taal verminkt wordt en hoe N ders zelve hunne eigene taal niet schijnen te verstaan gebrekkiger is de kennis van het rekenen bij het vó1 grootste deel kan naauwelijks optellen en dan geschie'

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1